صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
شنبه، 27 بهمن 1397 - 20:50   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  واردات 100 قلم کالا توسط مرز نشینان مجاز شد (+اسامی)
  هاشمی تختی: حضور صنایع در منطقه ویژه خلیج‌فارس، فرصتی برای توسعه
  از وضعیت گوشت‌های وارداتی در بندر رجایی چه خبر؟
  سفر رئیس دفتر رئیس جمهور به بندرعباس
  8 مدال رنگارنگ حاصل تلاش ووشوکاران هرمزگانی در انتخابی تیم ملی  
  حرف های تلخ مشاور وزارت فرهنگ افغانستان در رابطه با ایران
  تعطیلی یک‌چهارم رستوران‌ها به دلیل گرانی گوشت
  زورخانه جهان پهلوان تختی بندرعباس  
  تکذیب صدور کارت کاغذی خودرو از سوی پلیس  
  عباس امینی درباره کلیپ هالیوودی‌اش: قبول دارم کار ناشیانه‌ای بود!
  برنامه‌های سفر دو روزه روحانی به هرمزگان اعلام شد/ دیدار مردمی: بندرلنگه 9 صبح یک‌شنبه 28 بهمن
  شنبه سراسر کشور بارانی است  
  خبرِ خوش به دارندگان سهام عدالت
  افزایش زباله‌های ساحلی یک بحران جدی برای بندرعباس بدنبال دارد/ هر 3 ورودی ساحل سورو مسدود می‌شود
  نگاهی به حواشی اینستکس اروپایی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 37868صفحه نخست » اخبار مهمشنبه، 17 شهریور 1397 - 14:12
رئیس اتحادیه چاپ و تبلیغات هرمزگان:
عرصه چاپ در هرمزگان زمین‌گیر شده است/ واگذاری زمین برای چاپخانه اصولی نبود
یکی از عمده‌ترین چالش‌های حوزه چاپ و تبلیغات در هرمزگان، انواع مالیاتی است که چاپخانه‌های هرمزگان پرداخت مینماید که بعضا تا 20 برابر چاپخانه‌هایی است که در سایر استان‌ها فعال هستند!
  
به گزارش جنوب ایران، فرهاد شهریاری رییس اتحادیه چاپ و تبلیغات به مناسبت روز ملی صنعت چاپ در گفت‌وگویی رسانه‌ای به بیان نقش و اهمیت صنعت چاپ و تبلیغات در توسعه منطقه‌ای و ملی و اثرگذاری این صنف بر سایر صنوف همکار پرداخت و همین طور از برخی مسائل و مشکلات این حوزه در استان هرمزگان و دلایل عدم رشد کافی و متوازن آن سخن به میان آورد که شنیدن آنها خالی از لطف نیست.
 
عرصه چاپ در هرمزگان زمین‌گیر شده است/ واگذاری زمین برای چاپخانه اصولی نبود
 
* صنعت چاپ به شکل باورنکردنی در دنیای امروز رشد و پیشرفت داشته و ابعاد متعددی از جمله بسته‌بندی را در جهان متحول ساخته به طوری که بسیاری از حوزه‌های پیرامونی مرتبط با خود را همراه کرده است و هم‌اکنون در دنیا هیچ صنعتی را سراغ نداریم که به نوعی با صنعت چاپ، تبلیغات و بسته‌بندی در ارتباط نباشد.
 
* در بندرعباس، صنف چاپ و تبلیغات تقریبا دارای 190 عضو است که حدود 55 واحد تابلوسازی، 40 کانون تبلیغاتی، 30 چاپخانه و چاپ دیجیتال، 20 واحد مهرسازی، بیش از 50 واحد تایپ و تکثیر و 2 واحد صحافی را در زیر مجموعه خود جای داده است.
 
* در حوزه صدور مجوزها نیز صنف چاپ و تبلیغات نقش مهمی ایفا می‌کند که البته برخی مجوزها نظیر چاپخانه، چاپ سیلک و کانون‌های تبلیغاتی در ابتدا از وزارت ارشاد مجوز می‌گیرند و سپس پروانه کسب  واحد صنفی خودشان را از اتحادیه اخذ می نمایند.
 
* درطول سالیان گذشته تبلیغات بروی برخی سازه های شهری مانند پل های عابر پیاده وایستگاههای اتوبوس بانازلترین قیمت وباقراردادهای طویل المدت (مثلا 10ساله )به شرکت‌هایی خارج از استان وبعضا بدون تشریفات اداری  واگذارشد که اثرات ان همچنان باقیست بدیهی است دران زمان مجوزهای قانونی لازم رانداشتند .
 
شایان ذکراست شرکتهای مذکور نه تنها در ایفای تعهداتشان نسبت به خدمات بهینه به شهروندان اهتمام ننموده اند بلکه بواسطه ارزانی هزینه تمام شده توان رقابت سایرین راسلب کرده اند . آنچه مبرهن است دراین رقابت یکطرفه وانحصاری سایرین همواره متضرر شده اند و این دوراز انصاف است.
 
* در راستای ماده 12قانون نظام صنفی و کانونهای تبلیغاتی باید از اتحادیه پروانه کسب اخذ نمایند.  پس از گذشت 5 سال ازتصویب قانون مذکورمتاسفانه شاهد آنیم که برخی از ادارات نسبت به عقد قرار داد با فاقدین پروانه کسب اقدام مینمایند. 
 
* پس از نمای ساختمانها آنچه به مبلمان شهری زیبایی میبخشد انواع تابلوهایی است که درشهر نصب گردیده‌اند. 
 
 * اخذ عوارض از تابلوهای معرف حرف و مشاغل مختلف براساس رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ممنوع است .اما متاسفانه شهرداری بندرعباس به این موضوع توجهی نمیکند.
 
اخذ عوارض نصب تابلو ومتعاقب آن صدور مجوز نصب تابلو گلوگاهی برای وصول سایر مطالبات مالی وحقوقی شهرداری گردیده که ازاین بابت شهروندان وهمکارانم وسفارش دهندگان تابلو متضرر میگردندچون باعث میشود فرد سفارش‌دهنده تابلو نصب آنرا به افرادی غیر مجاز وفاقد صلاحیت واگذار نماید واین اقدام نه تنها از حیث سقوط وبرق گرفتگی برای شهروندان خطر ناک است بلکه به علت عدم رعایت برخی ضوابط چهره شهر را زشت و بدترباید ترکیب  می‌نماید. به جهت اعلام آمادگی برای همکاری با شهرداری درطول سالیان گذشته تعداد 7 فقره طرح برای سازماندهی تابلوها به معاونت های خدمات شهری مختلفی تسلیم نمودیم لیکن بعلت نبود سازمان متولی مستقلی در شهرداری برای انواع تابلوها نتیجه ای حاصل نشد امیدواریم باتوجه به مذاکراتی که بااقای مهندس حیدری مدیرعامل محترم سازمان منظر و زیباسازی داشته ایم بتوانیم درقالب تفاهم نامه ای فیمابین اتحادیه وسازمان مذکور ازتوان حداکثری اعضا صنف برای تعامل بیشتر درجهت زیباسازی شهرمان وهمچنین پیشرفت ورونق درکسب وکار اعضا صنف قدم برداریم.
 
* برای تاسیس و گسترش یک واحد چاپی در استان، سرمایه زیادی نیاز است و متأسفانه توان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرعباس به عنوان مرکز استان هرمزگان در این زمینه تحلیل رفته است و رشد قیمت ارز ونبود سایر زیر ساختها سبب شده تا امکان توسعه فراهم نگردد. از طرف دیگر بازده کافی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود ندارد و میل ورغبتی نیز برای سایر سرمایه‌گذاران وجود ندارد فلذا بسیاری از سفارشات چاپی حتی در زمان انتخابات شوراها و مجلس به خارج از استان سپرده می‌شود اما تصور عمومی این است که این همه پوستر در زمان انتخابات به دست واحدهای صنفی  چاپ و تبلیغات در استان صورت گرفته و متعاقب آن می‌بینیم که مالیات سنگینی نیز متأثر از این فضا به صنف چاپ و تبلیغات تخصیص می‌یابد. 
 
* صنعت چاپ در استان هرمزگان به نسبت سال‌های دور، پس رفت داشته است. ما در استان با همه فضاسازی‌هایی که تاکنون انجام شده است ، چاپخانه مطبوعات نداریم و  باوجود پیشرفت بزرگ و فراگیری که مطبوعات استان داشته‌اند مجبورند امورچاپی مرتبط خود رابه تهران واگذارنمایندشایان ذکراست این جبر حاکم دوری از چاپخانه همواره آسیب زیادی به مطبوعات استان وارد مینماید.
 
* متاسفانه زمینی که برای ساخت چاپخانه مطبوعات برای این منظور در دولت های قبل به فردی مشخص واگذار شد عملا در شرایطی بود که بسیاری از فعالان حوزه چاپ و تبلیغات در  دران زمان متقاضی بودند اما به شخصی واگذار شد که اصلا سابقه کار چاپ نداشت. دستگاههای چاپی هم که برای این منظور در بندرعباس مستقر نمود، اساسا فرسوده و اوراقی بود که بعد از مدت کوتاهی دیدیم که چاپخانه یادشده تعطیل شد و به تازگی هم خبر رسیده که زمین چاپخانه که با قیمت دولتی دریافت شده بود با قیمت گزافی فروخته شده است.امیدواریم این مهم مدنظر متولیان امر واقع گردد و عدم انجام تعهدات ذینفع که منجربه آسیب رسانی به پیکر صنعت چاپ  ورسانه های استان گردیده است را مطالبه نمایند. 
 
* یکی از عمده‌ترین چالش‌های حوزه چاپ و تبلیغات در هرمزگان، انواع  مالیاتی است که چاپخانه‌های هرمزگان پرداخت مینماید که بعضا تا 20 برابر چاپخانه‌هایی است که در سایر استان‌ها فعال هستند! این مسئله باعث فرار سرمایه‌گذاران این حوزه شده و میل به سرمایه‌گذاری در این بخش در هرمزگان را از بین برده است.
 
* در سال گذشته برگه های جریمه و متمم  مالیات برارزش افزوده برای 5 سال متوالی در یک روز بر مبنای عملکرد سالیانه توافقی برای چاپخانه‌های بندرعباس صادر گردید. این درحالی است  که چنانچه چاپخانه ای کل واحد صنفی خودش را بفروشد نیز نمی‌تواند این مالیات را بپردازد! اگر چاپخانه ای درهمان سال اول از متمم وجریمه مالیات بر ارزش افزوده خویش اطلاع داشت در همان سال تصمیمی عاجل اتخاذ می‌نمود.
 
* قطعا مبنای محاسبات قانونی وبرمبنی محاسبات توافقات قطعی ضمنی ای بوده که صرفا بخاطر عبور از آن سال مالی و خلاصی از دغدغه آن زمان با ممیز مربوطه بوده است.
 
* هرچند درطی این سالها درآمد تحلیل رفته و همواره ضریب توافقات مالیاتی افزایش می‌یابد ولی باید در نظر داشت که دولت شریک ماست و امروز این شریک محترم سهمی از ما میخواهد که پرداخت آن دیگر در توان‌مان نیست.
 
* شایان ذکراست درکشور های پیشرفته درچنین شرایطی برای بقا بنگاههای اقتصادی انهارا از مالیات معاف وتسهیلات با سود کم به ایشان پرداخت مینمایند.
 
* اظهرومن الشمس است که هزینه حفظ واحد فعال ازتاسیس وراه اندازی  واحد جدید کمتر است و این موضوع در توسعه و حفظ اشتغال‌ پایدار موثر است.
 
* انتظار دارد برای حفظ و بقای این تعداد محدود چاپخانه کاغذکه بیش از  60 درصدقیمت تمام شده تولیدات چاپی است و از مالیات معاف می‌بشد مانند سایر استان‌ها.
 
* ما در سنگر اقتصادی کشور همگی سرباز ولایت و نظام هستیم و به امید زنده‌ایم و حاضریم همه دارایی خودمان را در راه استقلال و عزت کشور نثار کنیم و امیدواریم که مسؤولان قدر همه مجاهدت‌هایی را که در مسیر استقلال و عزت این کشور انجام شده را بدانند.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  شنبه سراسر کشور بارانی است  
  همایش بزرگ سادات شیعه و اهل سنت در هرمزگان برگزار شد  
  روحانی یک‌شنبه بازهم به هرمزگان می‌آید
  توزیع 10 تن ماهی قاچاق کشف‌شده با نصف قیمت بازار در قشم  
  متوسط بارندگی‌های بهمن ماه جاری در هرمزگان اعلام شد
  محسن رضایی: بزودی آمریکایی‌ها از مواضع‌شان بر علیه ایران عقب نشینی خواهند کرد/ دوباره دنیا برای رابطه با ایران صف می‌کشد
  آمریکا 9 فرد و 2 مجموعه ایرانی را تحریم کرد+اسامی
  ورود پیکر شهدای ‌حادثه تروریستی به اصفهان  
  افزایش زباله‌های ساحلی یک بحران جدی برای بندرعباس بدنبال دارد/ هر 3 ورودی ساحل سورو مسدود می‌شود
  عباس امینی درباره کلیپ هالیوودی‌اش: قبول دارم کار ناشیانه‌ای بود!
  افتتاح پایگاه هلال احمر در جزیره ابوموسی  
  خبرِ خوش به دارندگان سهام عدالت
  آیت‌الله نعیم‌آبادی: 100 میلیون "سید" در جهان داریم!
  نظر آشوری درباره عاملان حادثه تروریستی خاش
 
پر بحث ترین ها
  یک زن معاون استاندار هرمزگان شد
  دستور توقیف کشتی‌های ترال در محدوده غیرمجاز را صادر کرده‌ام
  وعده وزیر‌بهداشت درمورد هزینه‌های‌درمانی
  مدارس یکشنبه تعطیل نیست
  خور خوران دریچه نگاه دنیا به هرمزگان و بندر خمیر
  غلامعباس زائری:مسؤولان پاسخگوی مردم باشند
  مسؤولان این عکس را سر در اتاق‌شان نصب کنند!  
  چند درصد از مردم ایران اینترنت دارند؟
  دهه چهارم؛ دهه پیشرفت و عدالت
  عفو 50 هزار زندانی/ بسیاری آزاد و بسیاری مشمول کاهش میزان زندان می‌شوند
  صدور حکم پرونده قاچاق مکمل های دارویی/ 10 سال حبس و 15 میلیارد تومان جریمه نقدی
  یک مدیر دهه شصتی در هرمزگان منصوب شد
  مهندسان ایران در بندر شهید رجایی رکورد زدند
  گزینه سرمربیگری ایران به یکسال زندان محکوم شد!
  مراسم ترحیم پدر شهردار بندرعباس  
  مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن در بندرعباس اعلام شد
  واردات 100 قلم کالا توسط مرز نشینان مجاز شد (+اسامی)
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار