صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
شنبه، 31 شهریور 1397 - 07:21   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  لاریجانی وارد بندرعباس شد  
  یک سال بعد از زلزله ۷ ریشتری در مکزیک  
  ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به عقب کشیده می‌شود
  تشکیل ۴۵ پرونده تخلف برای کارمندان مالیاتی در سال ۹۷
  تمرین مشترک هوایی ارتش و سپاه در خلیج فارس با ۲۶ هواپیما و ۵ بالگرد/ آسمان قشم و بندرعباس صحنه اقتدار تیزپروازان
  مراسم تاسوعای حسینی در بُندَر خورگو
  توقف 5 ساعته فعالیت‌ شناورهای مسافربری بندرعباس به قشم و هرمز در صبح 31 شهریور
  نماینده مجلس: کاش اندازه حجاب، به تلفات جاده ای توجه می شد
  صادرات ۸۰۰ میلیون دلاری غیرنفتی از هرمزگان
  تمرین رژه هواپیمای جنگنده سپاه و ارتش در بندرعباس  
  اقتصاد آرام شود، دلار ۷ هزار تومان می‌شود
  رشد ۸۰ درصدی صادرات غیر نفتی ایران به عمان
  درخواست امارات برای مذاکره احتمالی آمریکا و ایران
  نماز ظهر عاشورا در بندرعباس  
  نصر الله: واجب است در کنار ایران بایستیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 37868صفحه نخست » اخبار مهمشنبه، 17 شهریور 1397 - 15:12
رئیس اتحادیه چاپ و تبلیغات هرمزگان:
عرصه چاپ در هرمزگان زمین‌گیر شده است/ واگذاری زمین برای چاپخانه اصولی نبود
یکی از عمده‌ترین چالش‌های حوزه چاپ و تبلیغات در هرمزگان، انواع مالیاتی است که چاپخانه‌های هرمزگان پرداخت مینماید که بعضا تا 20 برابر چاپخانه‌هایی است که در سایر استان‌ها فعال هستند!
  
به گزارش جنوب ایران، فرهاد شهریاری رییس اتحادیه چاپ و تبلیغات به مناسبت روز ملی صنعت چاپ در گفت‌وگویی رسانه‌ای به بیان نقش و اهمیت صنعت چاپ و تبلیغات در توسعه منطقه‌ای و ملی و اثرگذاری این صنف بر سایر صنوف همکار پرداخت و همین طور از برخی مسائل و مشکلات این حوزه در استان هرمزگان و دلایل عدم رشد کافی و متوازن آن سخن به میان آورد که شنیدن آنها خالی از لطف نیست.
 
عرصه چاپ در هرمزگان زمین‌گیر شده است/ واگذاری زمین برای چاپخانه اصولی نبود
 
* صنعت چاپ به شکل باورنکردنی در دنیای امروز رشد و پیشرفت داشته و ابعاد متعددی از جمله بسته‌بندی را در جهان متحول ساخته به طوری که بسیاری از حوزه‌های پیرامونی مرتبط با خود را همراه کرده است و هم‌اکنون در دنیا هیچ صنعتی را سراغ نداریم که به نوعی با صنعت چاپ، تبلیغات و بسته‌بندی در ارتباط نباشد.
 
* در بندرعباس، صنف چاپ و تبلیغات تقریبا دارای 190 عضو است که حدود 55 واحد تابلوسازی، 40 کانون تبلیغاتی، 30 چاپخانه و چاپ دیجیتال، 20 واحد مهرسازی، بیش از 50 واحد تایپ و تکثیر و 2 واحد صحافی را در زیر مجموعه خود جای داده است.
 
* در حوزه صدور مجوزها نیز صنف چاپ و تبلیغات نقش مهمی ایفا می‌کند که البته برخی مجوزها نظیر چاپخانه، چاپ سیلک و کانون‌های تبلیغاتی در ابتدا از وزارت ارشاد مجوز می‌گیرند و سپس پروانه کسب  واحد صنفی خودشان را از اتحادیه اخذ می نمایند.
 
* درطول سالیان گذشته تبلیغات بروی برخی سازه های شهری مانند پل های عابر پیاده وایستگاههای اتوبوس بانازلترین قیمت وباقراردادهای طویل المدت (مثلا 10ساله )به شرکت‌هایی خارج از استان وبعضا بدون تشریفات اداری  واگذارشد که اثرات ان همچنان باقیست بدیهی است دران زمان مجوزهای قانونی لازم رانداشتند .
 
شایان ذکراست شرکتهای مذکور نه تنها در ایفای تعهداتشان نسبت به خدمات بهینه به شهروندان اهتمام ننموده اند بلکه بواسطه ارزانی هزینه تمام شده توان رقابت سایرین راسلب کرده اند . آنچه مبرهن است دراین رقابت یکطرفه وانحصاری سایرین همواره متضرر شده اند و این دوراز انصاف است.
 
* در راستای ماده 12قانون نظام صنفی و کانونهای تبلیغاتی باید از اتحادیه پروانه کسب اخذ نمایند.  پس از گذشت 5 سال ازتصویب قانون مذکورمتاسفانه شاهد آنیم که برخی از ادارات نسبت به عقد قرار داد با فاقدین پروانه کسب اقدام مینمایند. 
 
* پس از نمای ساختمانها آنچه به مبلمان شهری زیبایی میبخشد انواع تابلوهایی است که درشهر نصب گردیده‌اند. 
 
 * اخذ عوارض از تابلوهای معرف حرف و مشاغل مختلف براساس رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ممنوع است .اما متاسفانه شهرداری بندرعباس به این موضوع توجهی نمیکند.
 
اخذ عوارض نصب تابلو ومتعاقب آن صدور مجوز نصب تابلو گلوگاهی برای وصول سایر مطالبات مالی وحقوقی شهرداری گردیده که ازاین بابت شهروندان وهمکارانم وسفارش دهندگان تابلو متضرر میگردندچون باعث میشود فرد سفارش‌دهنده تابلو نصب آنرا به افرادی غیر مجاز وفاقد صلاحیت واگذار نماید واین اقدام نه تنها از حیث سقوط وبرق گرفتگی برای شهروندان خطر ناک است بلکه به علت عدم رعایت برخی ضوابط چهره شهر را زشت و بدترباید ترکیب  می‌نماید. به جهت اعلام آمادگی برای همکاری با شهرداری درطول سالیان گذشته تعداد 7 فقره طرح برای سازماندهی تابلوها به معاونت های خدمات شهری مختلفی تسلیم نمودیم لیکن بعلت نبود سازمان متولی مستقلی در شهرداری برای انواع تابلوها نتیجه ای حاصل نشد امیدواریم باتوجه به مذاکراتی که بااقای مهندس حیدری مدیرعامل محترم سازمان منظر و زیباسازی داشته ایم بتوانیم درقالب تفاهم نامه ای فیمابین اتحادیه وسازمان مذکور ازتوان حداکثری اعضا صنف برای تعامل بیشتر درجهت زیباسازی شهرمان وهمچنین پیشرفت ورونق درکسب وکار اعضا صنف قدم برداریم.
 
* برای تاسیس و گسترش یک واحد چاپی در استان، سرمایه زیادی نیاز است و متأسفانه توان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرعباس به عنوان مرکز استان هرمزگان در این زمینه تحلیل رفته است و رشد قیمت ارز ونبود سایر زیر ساختها سبب شده تا امکان توسعه فراهم نگردد. از طرف دیگر بازده کافی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود ندارد و میل ورغبتی نیز برای سایر سرمایه‌گذاران وجود ندارد فلذا بسیاری از سفارشات چاپی حتی در زمان انتخابات شوراها و مجلس به خارج از استان سپرده می‌شود اما تصور عمومی این است که این همه پوستر در زمان انتخابات به دست واحدهای صنفی  چاپ و تبلیغات در استان صورت گرفته و متعاقب آن می‌بینیم که مالیات سنگینی نیز متأثر از این فضا به صنف چاپ و تبلیغات تخصیص می‌یابد. 
 
* صنعت چاپ در استان هرمزگان به نسبت سال‌های دور، پس رفت داشته است. ما در استان با همه فضاسازی‌هایی که تاکنون انجام شده است ، چاپخانه مطبوعات نداریم و  باوجود پیشرفت بزرگ و فراگیری که مطبوعات استان داشته‌اند مجبورند امورچاپی مرتبط خود رابه تهران واگذارنمایندشایان ذکراست این جبر حاکم دوری از چاپخانه همواره آسیب زیادی به مطبوعات استان وارد مینماید.
 
* متاسفانه زمینی که برای ساخت چاپخانه مطبوعات برای این منظور در دولت های قبل به فردی مشخص واگذار شد عملا در شرایطی بود که بسیاری از فعالان حوزه چاپ و تبلیغات در  دران زمان متقاضی بودند اما به شخصی واگذار شد که اصلا سابقه کار چاپ نداشت. دستگاههای چاپی هم که برای این منظور در بندرعباس مستقر نمود، اساسا فرسوده و اوراقی بود که بعد از مدت کوتاهی دیدیم که چاپخانه یادشده تعطیل شد و به تازگی هم خبر رسیده که زمین چاپخانه که با قیمت دولتی دریافت شده بود با قیمت گزافی فروخته شده است.امیدواریم این مهم مدنظر متولیان امر واقع گردد و عدم انجام تعهدات ذینفع که منجربه آسیب رسانی به پیکر صنعت چاپ  ورسانه های استان گردیده است را مطالبه نمایند. 
 
* یکی از عمده‌ترین چالش‌های حوزه چاپ و تبلیغات در هرمزگان، انواع  مالیاتی است که چاپخانه‌های هرمزگان پرداخت مینماید که بعضا تا 20 برابر چاپخانه‌هایی است که در سایر استان‌ها فعال هستند! این مسئله باعث فرار سرمایه‌گذاران این حوزه شده و میل به سرمایه‌گذاری در این بخش در هرمزگان را از بین برده است.
 
* در سال گذشته برگه های جریمه و متمم  مالیات برارزش افزوده برای 5 سال متوالی در یک روز بر مبنای عملکرد سالیانه توافقی برای چاپخانه‌های بندرعباس صادر گردید. این درحالی است  که چنانچه چاپخانه ای کل واحد صنفی خودش را بفروشد نیز نمی‌تواند این مالیات را بپردازد! اگر چاپخانه ای درهمان سال اول از متمم وجریمه مالیات بر ارزش افزوده خویش اطلاع داشت در همان سال تصمیمی عاجل اتخاذ می‌نمود.
 
* قطعا مبنای محاسبات قانونی وبرمبنی محاسبات توافقات قطعی ضمنی ای بوده که صرفا بخاطر عبور از آن سال مالی و خلاصی از دغدغه آن زمان با ممیز مربوطه بوده است.
 
* هرچند درطی این سالها درآمد تحلیل رفته و همواره ضریب توافقات مالیاتی افزایش می‌یابد ولی باید در نظر داشت که دولت شریک ماست و امروز این شریک محترم سهمی از ما میخواهد که پرداخت آن دیگر در توان‌مان نیست.
 
* شایان ذکراست درکشور های پیشرفته درچنین شرایطی برای بقا بنگاههای اقتصادی انهارا از مالیات معاف وتسهیلات با سود کم به ایشان پرداخت مینمایند.
 
* اظهرومن الشمس است که هزینه حفظ واحد فعال ازتاسیس وراه اندازی  واحد جدید کمتر است و این موضوع در توسعه و حفظ اشتغال‌ پایدار موثر است.
 
* انتظار دارد برای حفظ و بقای این تعداد محدود چاپخانه کاغذکه بیش از  60 درصدقیمت تمام شده تولیدات چاپی است و از مالیات معاف می‌بشد مانند سایر استان‌ها.
 
* ما در سنگر اقتصادی کشور همگی سرباز ولایت و نظام هستیم و به امید زنده‌ایم و حاضریم همه دارایی خودمان را در راه استقلال و عزت کشور نثار کنیم و امیدواریم که مسؤولان قدر همه مجاهدت‌هایی را که در مسیر استقلال و عزت این کشور انجام شده را بدانند.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  اقتصاد آرام شود، دلار ۷ هزار تومان می‌شود
  درخواست امارات برای مذاکره احتمالی آمریکا و ایران
  چراغ اندیشه حسینی هرگز خاموش نخواهد شد/ تدبیر اندیشه حسینی سبب ماندگاری آن شد
  عاشورای حسینی در بندرعباس  
  رشد ۸۰ درصدی صادرات غیر نفتی ایران به عمان
  نماز ظهر عاشورا در بندرعباس  
  اجرای طرح نذر فرهنگی در بندرعباس  
  توقف 5 ساعته فعالیت‌ شناورهای مسافربری بندرعباس به قشم و هرمز در صبح 31 شهریور
  لاریجانی وارد بندرعباس شد  
  مراسم تاسوعای حسینی در بُندَر خورگو
  یک سال بعد از زلزله ۷ ریشتری در مکزیک  
  تمرین رژه هواپیمای جنگنده سپاه و ارتش در بندرعباس  
  دوبی برترین مرکز مالی منطقه شد
  تمرین مشترک هوایی ارتش و سپاه در خلیج فارس با ۲۶ هواپیما و ۵ بالگرد/ آسمان قشم و بندرعباس صحنه اقتدار تیزپروازان
 
پر بحث ترین ها
  یک هرمزگانی معاون حقوقی و پارلمانی وزارت آموزش و پرورش شد
  تغییر علاالدین عزیزی از آموزش و پرورش بستک با موجی از انتقادات مواجه شد  
  حقوق کارمندان افزایش می‌یابد؟
  استاندار هرمزگان مشاور امور بین‌الملل منصوب کرد  
  احمد راستی معاون نیروی دریایی سپاه شد
  معاون رئیس‌جمهور: طرح تعطیلات زمستانی اجرا می‌شود (+ جزئیات)
  کشف 1600 کیلو مواد مخدر در بندرلنگه
  جزئیات جدید از رسوایی اخلاقی در شورای بابل
  ابوالپور مدیر درمانگاه‌فرهنگیان هرمزگان شد  
  بازگشت 35 هکتار از اراضی تصرف‌شده به حریم شهر تازیان  
  جهانبخش: نظارتی بر وجود حساب‌های بانکی بنگاه‌های اقتصادی در هرمزگان وجود ندارد
  شناسایی و دستگیری عوامل شهادت کارکنان نیروی انتظامی در میناب در حال پیگیری است
  احداث قطعات هنرمندان و ورزشکاران در آرامستان بندرعباس
  عمل قابل تقدیر یک امدادگر  
  دولت باید حقوق نیروهای لشکری، کارگران و کارمندان را متناسب با تورم افزایش دهد
  توقیف لندینگ کرافت با ۶۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در بندرعباس
  روح تازه‌ای در رگ‌های نظام دمیده می‌شود
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار