صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
یکشنبه، 25 آذر 1397 - 04:35   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  دور دوم توزیع سبد حمایتی آغاز شد/ این بار چه کسانی مشمول هستند؟
  دیدار ظریف با نخست وزیر قطر
  روس نفت از ایران می‌رود!
  تنها مرکز نیمه مکانیزه تحویل کارت هوشمند ملی شهرستان بندرعباس تعطیل شد
  باقرجوان: نصب 10هزار علائم‌ایمنی در راه‌های‌هرمزگان
  تازه‌ترین وضعیت واگذاری آلومنیوم از زبان احمد مرادی
  نمایشگاه پژوهش هرمزگان گشایش یافت  
  دستگیری لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز
  ظریف با ماموریت محرمانه در دوحه قطر؟
  بازگشت ناوهای بایندر و تنب به کشور پس از 53 روز دریانوردی
  یک حبه سیر در روز برای جلوگیری از بیماری قلبی
  ایمن‌ترین خودروهای سال 2018  
  کاهش شدید قیمت در انتظار بازار کامپیوتر
  بارش‌های زمستانی هرمزگان در حد نرمال  
  یک خودروی جدید چینی دیگر در خیابان های ایران دیده شد  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 38417صفحه نخست » تازه ترین عناوینچهارشنبه، 30 آبان 1397 - 16:22
دکتر فرهادی: پیوست نگاری سبز اولویت اصلی کشور است
مقوله ی سبز بودن از مهمترین موضوعاتی است که در سالهای اخیر مورد توجه سیاستگذاران، مدیران و فعالان اجتماعی قرار گرفته است، موضوعی که در همه ی بخش های اقتصادی، علمی ، فرهنگی، ورزشی و سایر ابعاد زندگی بشر امروزی ورود پیدا کرده است اما متاسفانه این موضوع در کشور خودمان فقط در حد حرف باقیمانده و در عمل توجه ناچیزی به آن دیده می شود. در این گفت وگو بنا داریم به معرفی ابعاد سبز بودن و اهمیت آن بپردازیم.
  

به گزارش جنوب ایران، دکتر منصور فرهادی پژوهشگر بسیجی هرمزگان با اشاره به الزام پیوست نگاری سبزدر جامعه اظهارداشت: صنایع سبز، به صنایعی گفته می شود که در تولیدات خود روش های سازگار با محیط زیست را به کار می گیرند و یا محصولات سازگار با محیط زیست تولید می کنند. دکتر فرهادی: پیوست نگاری سبز اولویت اصلی کشور است
 
وی افزود: در عصر حاضر، مشکلات آلودگی هوا، گرمایش زمین، تغییرات اقلیم و خشکسالی تقاضا برای صنعت سبز را افزیش داده است. استفاده از انرژی برای انسان ها اجتناب ناپذیر است اما باید به سمتی حرکت کرد که کمک به حفظ محیط زیست شود. مشاغل سبز باعث حفظ محیط زیست می شوند.
 
پژوهشگر دوره پسادکتری فیزیک هسته ای تاکید کرد: در ایران چند ساالی است که صنایع سبز به مردم معرفی می شوند تا زمینه توسعه آنها و مصرف محصولات آنها برای مردم فراهم شود. 
 
فرهادی گفت: همچنین مشوق های مالیاتی برای این صنایع در نظر گرفته می شود و سازمان حفاظت محیط زیست، در پی تصویب مالیات سبز برای تشویق صنایع به سبز شدن می باشد، قانوی که رد صورت نهایی شدن می تواند گامی موثر در این راستا باشد.
 
این استاد دانشگاه پیام نور هرمزگان افزود: علاوه بر به‌‌کارگیری سیاست‌های مناسب، باید نیروی وادارکننده اجرای این سیاست‌ها نیز وجود داشته باشد، بخش اول بکارگیری این سیاست‌ها مقرون به صرفه بودن این صنعت است.
 
نخبه بسیجی هرمزگان بیان داشت: زمانی که در این زمینه سرمایه‌گذاری می‌شود، باید مقدار هزینه و این که این میزان هزینه تا چه حد در کاهش تغییرات آب و هوایی موثر بوده است، مورد دقت و بررسی قرار گیرد.
 
صنعت سبز
 
فرهادی با اشاره به تشریح صنعت سبز گفت: حلقه سه گانه فعالان سبز، دولت، صنعت به عنوان سه قطب اساسی موثر در گسترش صنعت سبز در هر کشور می باشند.صنایع باید به صنعت سبز به عنوان یک فرصت و نه یک تهدید بنگرند و به جای هزینه صرف پنداشتن رعایت استانداردهای محیط زیست سعی بر کسب درآمد و ایجاد بازارهای جدید از بستر ایجاد شده بنمایند.
 
وی افزود: از بازارهای جدید که به سبب جریان صنعت سبز ایجاد شده اند که از میان آنها می توان به تولیدات تصفیه آب، هوا و فاضلاب، لوازم خانگی کم مصرف (دوست دار انرژی)، موتورها و فرآیندهای صنعتی کم مصرف و پربازده با آلایندگی کم، کارخانه جات بازیافت مواد اولیه، محصولات غذایی با کیفیت تولید شده بدون استفاده از سموم گیاهی (ارگانیک) و مواد پلیمری با قابلیت بازگشت به چرخه طبیعت (نظیر ظروف یک بار مصرف) اشاره کرد وهمچنین قوانین محیط زیستی و فشار مشتریان می‌توانند بر عملکرد نوآورانه سبز صنایع، تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشند وقوانین محیط‌زیستی همچون مالیات سبز، میتوانند عملکرد نوآورانه سازمانها را در بحث سبز بودن ارتقا ‌بخشند.
 
این پژوهشگر هسته ای اظهار داشت: نوآوری سبز شامل سه بعد مهم است که عبارت‌اند ازمحصول سبز به این معنی که محصول تولیدشده به محیط زیست آسیب کمتری بزند و به‌طور مثال قابل بازیافت باشد و درواقع دوستدار محیط زیست باشد.فرایند سبز بدین معنی که در فرایند تولید محصول، آلودگی کمتری ایجاد شود،و مدیریت سبز، یعنی این‌که مدیر سازمان روش‌هایی را انتخاب کند تا صنعت مربوطه باعث وارد آمدن آسیب کمتری را به محیط زیست شود
 
اقتصاد سبز
 
فرهادی افزود: اقتصاد سبز (Green Economy) الگویی است که به افزایش رفاه انسان و برابری اجتماعی منجر شده و خطرات زیست محیطی و کمبود اکولوژیکی را به طور چشمگیری کاهش می دهد؛ به عبارتی دیگر اقتصاد سبز، اقتصادی است که در سایه آن زندگی انسان ها پیش رفته و عدالت اجتماعی پدید می آید در حالی که در آن خطرها و آسیب های زیست محیطی در کمترین میزان ممکن است.
 
وی گفت: شواهد زیادی وجود دارد که انتقال اقتصاد از وضعیت موجود به اقتصاد سبز دارای توجیه مطلوبی از نظر اقتصادی و اجتماعی است.در عین حال اقتصاد سبز فرصتهای اشتغال جدیدی ایجاد می کند و سبب پیشرفت افتصادی می شود. این تنها مزیت اقتصاد سبز نیست، در چنین شرایطی همزمان می توان از خطرات بزرگی چون آثار مخرب تغییرات اقلیم، کمبود  منابع آب و از دست دادن خدمات اکوسیستم ها  جلوگیری کرد.
 
پژوهشگر دوره پسادکتری فیزیک هسته ای در هرمزگان اظهارداشت: بر اساس مدلهای ارائه شده جهانی، اقتصاد سبز میتواند نه تنها سبب رشد اقتصادی بیشتری میشود بلکه سبب حفظ سرمایه های طبیعی جهان میشود. بر اساس مدلهای بررسی شده ، اقتصاد سبز GDP را افزایش می دهد؛ تحت شرایط  اقتصاد سبز،میزان انرژی مورد نیاز تا سال ۲۰۵۰ چهل درصد کمتر از میزانی خواهد بود که در حال حاضر جهان در حال مصرف آن است.
 
وی افزود: در سطح جهانی ، بیش از ۲۰ نهاد مهم وابسته به  سازمان ملل متحد برنامه جامعی که موجب تغییر جهان به سمت اقتصاد سبز است را تدوین کرده ‌اند. این برنامه ودستورالعمل مهم ( مشارکت برای اقدام در مسیر اقتصاد سبز page) می باشد که لازم است مدیران و تصمیم سازان کشور از آن آگاه باشند.
 
(partnership for action on green economy بانک سبز
 
فرهادی افزود:  مفهومی تحت عنوان Green Bank، بانک سبز یا بانکداری سبز معنا می شود. اتخاذ رویکرد سبز در بانک از سه بُعد قابل بررسی است:اولین بعد، کاهش هزینه های عمومی و کاهش مصرف منابع در حوزه فعالیت خود است. طبیعتا هر بانک دارای شعب متعدد و ساختمان های زیادی است و به جهت استفاده از انرژی، آب، کاغذ، سایر منابع و حتی پسماندهایی که تولید می کند، به شدت پیامدهای زیست محیطی ایجاد می کنند که هزینه های بالایی را به بانک تحمیل می کندو در نتیجه بهای تمام شده خدمات بانک را افزایش می دهد.
 
پژوهشگر دوره پسادکتری فیزیک هسته ای در هرمزگان گفت: در بعد دوم بانک با استفاده از فن آوری نوین، عملیات بانکی را بدون کاغذ، بدون سفر و با کاهش منابع ارائه می نماید.در بعد سوم، بانک سبز تلاش دارد تا با حمایت از صنایع و پروژه های سبز بر رشد اقتصاد کشور کمک داشته باشد .تصور کنید دو مشتری با اعتباری یکسان جهت اخذ تسهیلات برای تامین تجهیزات یا ماشین آلات به بانک مراجعه نمایند طبیعتا اولویت در بانکداری سبز، اعطای تسهیلات به کسب و کاری است که تکنولوژی سازگار با محیط زیست و آلایندگی کمتر را انتخاب کرده است.
 
اشتغال سبز
 
استاد دانشگاه پیام نور هرمزگان تاکید کرد: ایجاد اشتغال بدون در نظر گرفتن اشتغال سبز معنا ندارد، قرار نیست ما جایی  ا درست کنیم و جایی دیگر را خراب کنیم.ایجاد اشتغال یکی از مهمترین فاکتورهای توسعه در هر کشور به حساب می آید و قبل از ایجاد شغل باید زیر ساخت های مهمی برای ان در نظر گرفته شود که پیشگیری از تخریب و توسعه محیط زیست یکی از اهدافی است که در تعریف مشاغل باید در نظر گرفته شود.
 
پیوست نگاری سبز
 
فرهادی در پایان بیان داشت: با توجه به مطالب ارایه شده در بالا لازم و واجب است که در کشور خودمان و به تبع آن در هر استان با توجه به ظرفیتهای محلی مانند بسترهای صنعتی، اقتصادی، کشاورزی، فرهنگی، علمی و ... یک پیوست نگاری سبز برای تمامی سازمانها و حتی پروژه ها ایجاد گردد تا زمینه ساز حفظ محیط زیست و توسعه پایدار و همه جانبه گردد و از زیانهای گسترده در آینده جلوگیری شود.

 

منبع: خبرگزاری علم و فناوری هرمزگان

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  بارش‌های زمستانی هرمزگان در حد نرمال  
  تکذیب نقل‌قول وزیر کشور درباره مسئولیت‌فرزندش
  توزیع انبوهی مدال میان دانش‌آموزان نونهال و انتظاراتی که در آینده مهارناشدنی است
  یک خودروی جدید چینی دیگر در خیابان های ایران دیده شد  
  گرجستان از مردم ایران عذرخواهی کند
  کاهش شدید قیمت در انتظار بازار کامپیوتر
  ۸ کشته و مجروح در واژگونی اتوبوس در جاده انار
  ایمن‌ترین خودروهای سال 2018  
  نمایشگاه پژوهش هرمزگان گشایش یافت  
  تازه‌ترین وضعیت واگذاری آلومنیوم از زبان احمد مرادی
  دستگیری لیدرهای یک شبکه مبتذل در شیراز
  ظریف با ماموریت محرمانه در دوحه قطر؟
  بازگشت ناوهای بایندر و تنب به کشور پس از 53 روز دریانوردی
  تنها مرکز نیمه مکانیزه تحویل کارت هوشمند ملی شهرستان بندرعباس تعطیل شد
 
پر بحث ترین ها
  کاندیداهای احتمالی انتخابات آینده مجلس در هرمزگان
  حجت‌الاسلام میرزایی از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استعفا داد/ برخی فعالیت‌های روزانه‌ام را نیز تبلیغاتی جلوه می‌دادند
  معرفی محمدعلی شجاعی به عنوان استاندار خراسان شمالی
  سخنی با یک مقام عالی جنوبی در کشور
  جهانگیری در آغوش خاله خود در زادگاهش  
  اخلاقی رئیس جدید هیأت بدنسازی هرمزگان شد
  توزیع انبوهی مدال میان دانش‌آموزان نونهال و انتظاراتی که در آینده مهارناشدنی است
  در معارفه غلامحسین مظفری به عنوان مدیرعامل جدید منطقه آزاد کیش چه گذشت؟
  هرمزگان رتبه چهارم فقر مطلق در کشور
  ذوالقدر: باز هم می‌گویم که شرق هرمزگان نیاز به دو نماینده مجلس دارد!
  قویدل جای دادی‌زاده در معاونت‌آموزش‌متوسطه
  استیضاح وزیر علوم حتمی است
  متهم تجاوز به دانش‌آموزان اصفهانی نائب رییس انجمن اولیا و مربیان مدرسه بود!
  از ادعای خبرگزاری آنا مبنی بر تغییر استاندار هرمزگان تا تکذبیه وزارت کشور و استانداری هرمزگان
  افتتاح فاز اول آبشیرین‌کن بندرعباس و نیروگاه 160 مگاواتی هرمز/ بهره‌برداری از 1200 طرح اشتغال روستایی
  بازدید جهانگیری از ایزوایکو  
  جهانگیری: نظر ما ماندن همتی در هرمزگان است!
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار