صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
چهارشنبه، 3 بهمن 1397 - 12:44   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  دلیل تاخیر در صدور گواهینامه رانندگی چیست؟
  جدول ترسناک صعود قیمت خودرو در ۳ دولت اخیر
  36 صندوق خرد روستایی در شهرستان بندرعباس فعال است
  یک کشته در حریق خودروی حامل سوخت قاچاق
  بیشتر شناورهای بنادر هرمزگان چوبی هستند
  سازمان ویژه پیگیری امور زنان ایجاد می‌شود
  تداوم بچه بازی اداره برق/ حالا نوبت به منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان رسید!
  ایران با کدام ابزار می‌تواند ناو‌های آمریکایی را در خلیج فارس غرق کند؟
  استعفای معاون مطبوعاتی پذیرفته شد
  سرعت تغییرات نامطلوب زیست‌محیطی در ساحل شهر بندرعباس بالاست
  موسسات فرهنگی چقدر از دولت بودجه گرفتند؟  
  نیمی از ثروت جهان در اختیار 26 نفر
  کمبود آب بدن؛ عامل مرگ کودکان و نوزادانپ
  رستورانی که 5 متر زیر دریاست  
  فریدون الهامی مدیر کل ورزش و جوانان منطقه آزاد قشم شد  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 38781صفحه نخست » اخبار مهمسه شنبه، 4 دی 1397 - 16:29
روی خوش لایحه بودجه ۹۸ به گازرسانی به هرمزگان و 3 استان محروم از نعمت گاز
لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ صبح امروز (سه شنبه) از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد تا در روز‌های آینده نمایندگان مجلس ضمن بررسی دقیق بند و ماده‌های مختلف آن به تصویب نهایی این لایحه اقدام کنند؛ لایحه‌ای که در برخی بخش‌ها با لایحه سال گذشته تفاوت دارد و بیم و امید‌هایی در آن نفهته است.
  

لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ صبح امروز (سه شنبه) از سوی رئیس جمهور تقدیم مجلس شد تا در روز‌های آینده نمایندگان مجلس ضمن بررسی دقیق بند و ماده‌های مختلف آن به تصویب نهایی این لایحه اقدام کنند؛ لایحه‌ای که در برخی بخش‌ها با لایحه سال گذشته تفاوت دارد و بیم و امید‌هایی در آن نفهته است. مثل بخش مهمی که به لزوم تسریع در فرایند گازرسانی به چهار استان محروم کشور اشاره و اعتبار قابل توجهی نیز برای آن در نظر گرفته شده است.


به گزارش جنوب ایران، لایحه بودجه ۹۸ کل کشور با جمع منابع ۱۷۰۳هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۴۷۸هزار میلیارد تومانی تقدیم مجلس شورای اسلامی شد؛ لایحه‌ای که در ماده واحده آن آمده است بودجه سال ١٣٩٨ کل کشور از حیث منابع بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال و از حیث مصارف بالغ بر هفده میلیون و سی و دو هزار و سیصد و سی و دو میلیارد و دویست و هفتاد میلیون ریال خواهد بود.


مقایسه عددی لایحه بودجه سال ۹۸ از حیث منابع و مصارف گویای آن است که بودجه سال آینده با افزایش منابع و مصارفی معادل ۵ میلیون و هشتاد و دو هزار و ششصد و هفتاد و هفت میلیارد و پانصد و نود و شش میلیون ریال رو به رو خواهد شد.

 


این افزایش درآمد و مصارف که در ابتدای لایحه نیز به آن اشاره شده، فرصت خوبی را در اختیار دولت قرار داده است تا اعتبارات ویژه‌ای را برای طرح‌های توسعه‌ای خود کنار بگذارد و فرصت‌های توزیع عدالت جغرافیایی را در کشور فراهم کند؛ فرصت‌هایی که چه بسا در سال‌های پیش‌تر نیز در نوع خود وجود داشت، اما کمتر به آن توجه می‌شد.

 


موضوعاتی مثل پروژه‌های گازرسانی به شهر و روستا‌های مناطق محروم کشور و به ویژه استان‌هایی که در طول همه سال‌های گذشته از این حیث با بی مهری شدید رو به رو شدند و اکنون در شرایطی که بسیاری از مناطق کشور از نعمت گاز شهری برخوردارند، با مشکلات فراوانی در این رابطه رو به رو هستند و افزایش هزینه‌های سوخت نیز مشکلات آن‌ها را دو چندان کرده است.

 


سخن از استان هایی، چون هرمزگان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و مناطق جنوبی استان کرمان است که هم اینک از نعمت گاز شهری بی بهره اند و افزایش هزینه‌های زندگی به ویژه در حوزه‌هایی نظیر تأمین سوخت مورد نیاز برای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی شرایط زندگی مردم این مناطق را سخت کرده است.

 


هر چند در ماه‌های گذشته افزایش هزینه حمل و نقل کپسول‌های گاز به مناطق مختلف استان سیستان و بلوچستان میلیون‌ها شهروند این استان و استان مجاور یعنی خراسان جنوبی را با مشکل تهیه کپسول‌های گاز رو به رو کرد و مردم این مناطق برای تأمین این نیاز ضروری سیستم‌های گرمایشی و پخت و پز خانه‌های خود به ناچار ساعت‌ها در صف‌های طویل ایستادند، اما اوج بی عدالتی در حق مردم این مناطق را می‌توان در حادثه تلخی جست و جو کرد که در دبستان و پیش دبستانی شهر زاهدان رخ داد؛ حادثه‌ای تلخ که منجش به آتش سوزی چراغ نفتی یکی از کلاس‌های مدرسه اسوه حسنه شد و در نهایت چهار دانش آموز بیگناه را قربانی محدودیت‌های زیرساختی مردم این مناطق کشور کرد.

 


خراسان جنوبی یکی از استان‌های مرزی کشور است که زمستان‌های سختی را تجربه می‌کند، ولی با این وجود بسیاری از روستا‌ها و شهر‌های آن از نعمت گاز شهری بی بهره اند. بخش زیادی از روستا‌های این استان از گاز برخوردار نیست و تنها ۳۰ درصد روستا‌ها گاز شهری دارند.

 


این مشکل در استان سیستان و بلوچستان به مراتب شدید‌تر است و در این استان حتی بسیاری از مناطق شهری مرکز استان نیز گاز شهری ندارند؛ استانی که دهم دی ماه سال ۱۳۹۵ مشعل گاز شهری آن توسط رئیس جمهور روشن شد، اما لوله‌های گاز در این استان پس از سال ۱۳۹۵ توسعه قابل ذکری نیافت و اکثر پروژه‌های گاز رسانی این منطقه کشور روی زمین ماند.

 


شرایطی سخت که کیفیت زندگی شهروندان را به ویژه در روستا‌ها به نسبت اکثر مناطق کشور کاهش داده و با کمی تفاوت به لحاظ عدد در مناطق جنوب استان کرمان و بسیاری از شهر و روستا‌های استان هرمزگان نیز وجود دارد؛ شهر و روستا‌هایی که برای تأمین انرژی سرمایشی در تابستان‌های بسیار گرم و انرژی گرمایشی در زمستان‌های بسیار سرد به شدت به گاز شهری نیاز دارند و از طرف دیگر خودشان بر روی انبوهی از این نعمات خدادادی زندگی می‌کنند اما ثمره‌ای از آن در طول سال‌ها نبرده‌اند.
 
هرمزگان به عنوان یکی از نفتی‌ترین استان‌های کشور دارای مراکز متعدد نفتی و گازی است که گازشان به شبکه سراسری کشور تزریق‌ می‌شود و حالا دولت در لایحه بودجه سال 1398 تلاش کرده تا با اعتباری ویژه‌، گازرسانی به هرمزگان و سه استان محروم دیگر از نعمت گاز را فراهم آورد.
 
 
منبع:تابناک با تغییراتی توسط جنوب ایران
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  گزینه‌های تولیت آستان قدس مشخص شدند
  رستورانی که 5 متر زیر دریاست  
  فریدون الهامی مدیر کل ورزش و جوانان منطقه آزاد قشم شد  
  بندرعباس کلان شهر شد
  ممانعت برخی بنادر خارجی از ورود ناوگان ایرانی
  سرعت تغییرات نامطلوب زیست‌محیطی در ساحل شهر بندرعباس بالاست
  استعفای معاون مطبوعاتی پذیرفته شد
  تداوم بچه بازی اداره برق/ حالا نوبت به منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر پارسیان رسید!
  نیمی از ثروت جهان در اختیار 26 نفر
  موسسات فرهنگی چقدر از دولت بودجه گرفتند؟  
  ایران با کدام ابزار می‌تواند ناو‌های آمریکایی را در خلیج فارس غرق کند؟
  اتمام حجت برجامی شمخانی با اروپا
  کمبود آب بدن؛ عامل مرگ کودکان و نوزادانپ
  بیشتر شناورهای بنادر هرمزگان چوبی هستند
 
پر بحث ترین ها
  ناگفته‌های اکرمی از 50 ماه معاونتش در استانداری هرمزگان
  زمزمه‌های تغییر در فرمانداری بندرعباس و قشم
  اخلاقی پور از استانداری هرمزگان رفت/ پویافر از فرمانداری بندرعباس راهی اداره کل فرهنگی و اجتماعی استانداری شد
  انتقاد تابناک از وضعیت تبلیغات در بیلبوردهای شهری بندرعباس  
  در معارفه مدیرکل جدید ارشاد هرمزگان چه گذشت؟ از اظهارات مرادی و ذوالقدر تا نگاه استاندار به فرهنگ/ نمایشگاه کتاب هرمزگان هم برگزار می‌شود
  ادعای رضائیان: 70 درصد زیرساخت های صنایع دریایی ایران در ایزوایکو قرار دارد
  گزارش یک زمین‌خواری 5 میلیاردی در بندرعباس
  سایپا هم نرخ محصولاتش را افزایش داد+جدول
  دژگانی، محقق و نویسنده هرمزگانی درگذشت
  عیادت آشوری به همراه استاندار هرمزگان از بیماران در بیمارستان شهید محمدی  
  آلومینیوم المهدی به مپنا واگذار شد
  عربستان فروش مشروبات الکلی را آزاد می‌کند
  بازدید ناصر شریفی از ایزوایکو  
  قاچاق دام زنده 4.5 برابر شد
  چرا ارتش گوشت وارد می‌کند؟  
  پیگیری آشوری برای توزیع بنزین یورو 4 در هرمزگان
  بندرعباس کلان شهر شد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار