صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
دوشنبه، 5 فروردین 1398 - 01:53   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  سخنگوی ارتش پاکستان: ۴ مرزبان ایرانی را در یک عملیات اطلاعاتی آزاد کردیم
  مرگ 77 نفر در حوادث رانندگی 72 ساعت گذشته
  شهادت 2 مامور نیروی انتظامی در مشهد
  تردد بدون تشریفات رئیس قوه قضائیه در فرودگاه مشهد  
  سال جدید سال فرصت‌هاست، نه تهدیدها/ کانال مالی که اروپا مطرح کرده یک شوخی است
  نرخ جدید بلیت شناورهای مسافری بندرعباس به جزایر اعلام شد
  تصویربرداری فصل سوم «ستایش» در بندرعباس تمام شد
  نوروزی بارانی در انتظار هرمزگان
  پیام نوروزی مقام معظم رهبری؛ 98، سال «رونق تولید» نام گرفت
  همتی: ارزش پول ملی به رغم فشار‌ها حفظ شد!
  کشف باند بزرگ قاچاق دام در کرمان که از هرمزگان به خارج از کشور ارسال می‌شد!
  توقیف یک کشتی با ۱۵۰ هزار لیتر سوخت قاچاق
  تکذیب خبر دستگیری قریب الوقوع وزیر نفت
  صادرات بزرگترین محموله تجاری سال به همت بخش تعاون از بندر جاسک
  واژگونی یک کشتی کانتینربر در بندر شهید رجایی/ سه زخمی/ جزئیات علت احتمالی حادثه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 38795صفحه نخست » اخبار مهمچهارشنبه، 5 دی 1397 - 01:40
کربلای 4 و 12هزار شهید و زخمی/ چگونه عملیات لو رفت؟/ چرا غواصان کربلای ۴ قتل عام شدند؟
این عملیات در اوایل بامداد ۵ دی ماه ۱۳۶۵ آغاز شد و از آنجا که به گفته بسیاری از فرماندهان دفاع مقدس، لو رفته بود، تلفات سنگینی بر جای نهاد اما ضرورت انجام این عملیات سرنوشت ساز، با هدف پیشروی به سمت بصره و در نتیجه تثبیت موقعیت ایران پس از پیروزی فاو، برای پایان دادن به جنگ بود.
  

به گزارش جنوب ایران، 5 دی ماه سالروز عملیات کربلای ۴ در دوران جنگ تحمیلی است...
 
این عملیات در اوایل بامداد ۵ دی ماه ۱۳۶۵ آغاز شد و از آنجا که به گفته بسیاری از فرماندهان دفاع مقدس، لو رفته بود، تلفات سنگینی بر جای نهاد و بیش از ۱۴ هزار شهید از این عملیات بجا ماند اما ضرورت انجام این عملیات سرنوشت ساز، با هدف پیشروی به سمت بصره و در نتیجه تثبیت موقعیت ایران پس از پیروزی فاو، برای پایان دادن به جنگ بود. 
 
شکست عملیات کربلای 4، وضعیت سیاسی - نظامی موجود را به مخاطره انداخت، چنانکه بیم آن وجود داشت که عراق با حمله به فاو، موازنه نظامی را تغییر دهد. 
 
در چنین شرایطی، طراحی فوری و بی‌سابقه و سپس پیروزی در عملیات کربلای 5، نتایج شکست در عملیات کربلای 4 را تحت تأثیر قرار داد.

 

چرا غواصان کربلای ۴ قتل عام شدند؟

زمانی که غواص‌ها در نیمه شب 5 دی ماه در کانال‌های ساخته شده به دست عراق پیش از رسیدن به رودخانه اروندرود قتل عام شدند، سریع از طرف قرارگاه، عملیات متوقف شد و نیروهایی که باید از غواص‌ها عبور کرده و به خط اصلی دشمن می‌زدند، دیگر وارد عمل نشده و به عقب برگشتند.

 

شبهات جنگ|چرا غواصان کربلای 4 قتل عام شدند؟

 یکی از سوالاتی که در افکار عمومی مطرح می‌شود، به خصوص بعد از ماجرای کشف پیکر 175 شهید و غواص و خط شکن عملیات کربلای 4 با دستان بسته در یک گور دسته جمعی موضوع شهادت این غواصان و دلیل قتل عام این تعداد غواص آن هم در یک عملیات که به عدم الفتح منجر شد، است. علت انجام این عملیات با وجود شهدای بالا و تصمیم فرماندهان جنگ همواره در این سال‌های اخیر بیشتر مورد واکاوی مردم و رسانه‌ها قرار گرفته است. «مهدی رمضانی»، عضو هیئت علمی دانشگاه افسری امام حسین(ع) به برخی از این سوالات درباره این موضوع پاسخ داده است:
 
عوامل مختلفی مثل فرامنطقه‌ای، منطقه‌ای و داخلی در عدم‌الفتح عملیات کربلای 4 موثر بودند. یکی از آن عوامل، دشمنان فرامنطقه‌ای مثل آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بود. ایران ماجرای «مک فارلین» را لو داده بود و این یک شکست سنگین و تلخ برای آمریکایی‌ها بود که باید به نحوی آن را جبران می‌کردند. در این عملیات، کانال‌های روبازی حفر شده بود که غواص‌ها باید از داخل آن‌ها عبور کرده و به اروند می‌رسیدند و از آنجا به دشمن حمله می‌کردند. آمریکا از این کانال‌ها، عکس‌های ماهواره‌ای خیلی دقیق تهیه کرده و آن‌ها را در اختیار صدام قرار داده بود.
 
عامل دیگر، دشمنان منطقه‌ای ما بودند، به‌عنوان مثال، سفرای کشور عربستان داخل کشور بودند و همه موارد را رصد می‌کردند. در آن زمان سفیر عربستان، زمانی که صدها هزار نفر نیرو در استادیوم ورزشی آزادی تجمع کرده بودند، از آنجا به راه‌آهن رفته و با قطار عازم جنوب شده بودند را رصد کرده و به سفیر عراق که هم‌پیمانش بود، اعلام کرد که این تعداد نیرو عازم جنوب شده است.
 
عامل دیگر که داخلی است، ستون پنجمی‌هایی بودند که در برخی مناطق حضور داشتند و متوجه اعزام این همه نیرو به سمت شلمچه شدند. ستون پنجم، متشکل از تعدادی خلق عرب‌هایی بود که هنوز در خوزستان مانده بودند و جاسوسی می‌کردند و یک تعداد از حزب‌هایی که مخالف بودند. به‌عنوان مثال حزب بازرگان(نهضت آزادی) که کنار رفته بود، تعدادی از افراد آن مجبور بودند ناخواسته با دشمن همکاری داشته باشند، چراکه احساس می‌کردند دیگر در جامعه قدرتی ندارند که بخواهند قسمتی از آن را در اختیار بگیرند. تعدادی از افراد حزب‌هایی که در کشور خواهان قدرت بودند نیز جزء ستون پنجم می‌شدند و اطلاعاتی را به دشمن منتقل می‌کردند.
 
عامل دیگر، منافقین بودند که فعال بوده و اطلاعات و نقشه‌های دقیق‌تر منطقه را به دست دشمن رسانده بودند و در تکمیل عکس‌های آمریکایی‌ها موثر بود. عامل داخلی مهم‌ترین اصل در عدم‌الفتح عملیات کربلای 4 بود، چرا که اطلاعات تاکتیکی را لو می‌دادند. به‌عنوان مثال، به دشمن اطلاعات می‌دادند این لشکری که می‌خواهد وارد عمل شود، از این مسیر در حال عبور است و دو تیربار در آنجا قرار دهید و با این کار، کل یگان را از بین می‌بردند.

 

لحظه تلخ ماجرا

 حتی دشمن می‌دانست که اولین مرحله عملیات، داخل رودخانه است. با شروع عملیات و زمانی که غواص‌های ما وارد رودخانه شدند، دشمن روی رودخانه منور زد و منطقه مثل روز، روشن شد. رودخانه به قدری در دل تاریک شب، روشن شد که حتی اگر ماهی داخل آب، تکان می‌خورد، لرزش آن احساس می‌شد، چه برسد به آن همه غواص که داخل آب بودند. در همین هنگام دشمن تمام رودخانه را به رگبار بست و اکثر غواص‌ها در آب شهید شدند و غواص‌هایی که از رودخانه عبور کرده و خود را به جزیره رسانده بودند، به علت اینکه عملیات متوقف شد و نیروهای کمکی نرفت، اسیر شدند و تعدادی هم به شهادت رسیدند.

کربلای 4 و 12هزار شهید و زخمی/ چگونه عملیات لو رفت؟/ چرا غواصان کربلای ۴ قتل عام شدند؟

 

گردان خط شکن از هرمزگان / گردان ۴۲۲ هرمزگان نقش مهمی در عملیات کربلای ۴و ۵ داشت

سرهنگ پاسدار علی علی‌نژاد معاون هماهنگ کننده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان می گوید: در مجموع گردان 422 استان هرمزگان نقش بسیار مهم و اساسی در عملیات کربلای 4و 5 داشت و منطقه عملیات‌ کربلای‌ چهار از حساس‌ترین‌ خطوط‌ نبرد ایران‌ و عراق‌ بود البته عملیات کربلای 5 در فاصله 2 هفته‌ با عملیات کربلای 4 در سال 65 اجرا شد در واقع عملیات کربلای 4 در چهارم دی ماه صورت گرفت که ما در آن موفق نبودیم اما 2 هفته بعد عملیات کربلای 5 در منطقه شلمچه انجام شد و فتح الفتوحی بزرگ بود.
 
علی نژاد با اشاره به اینکه عملیات کربلای 5 با رمز ˈیا زهرا(س)ˈ در محور شلمچه در کانال ماهی در سال 65 به فرماندهی سپاه شروع شد و 70 روز به طول انجامید، گفت: کربلای 5 اوج درخشش قهرمانانه بسیج در دوران دفاع مقدس بود و هنوز نیز برنامه‌ریزی و انجام این عملیات یکی از شگفتی‌های جنگ در جهان است.


 پاسخ مرکز اسناد سپاه به ابهامات درباره عملیات کربلای ۴

مرکز اسناد سپاه پاسداران طی گزارشی به ابهامات عملیات کربلای 4 پاسخ داد. متن این گزارش به شرح ذیل است:

به جز دو سه عملیات، همه عملیات‌های دوران دفاع مقدس بدون غافلگیری انجام شدند؛ از جمله عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس، با وجود هشیاری دشمن، با موفقیت اجرا گردید.  
 
پیروزی در نبردها به عوامل گوناگونی ارتباط دارد. در عملیات کربلای 4 علاوه بر هشیاری دشمن، پیچیدگی جغرافیایی منطقه دلیل اصلی عدم الفتح بود.
 
بر خلاف  آنچه گفته شده است، در عملیات کربلای 4  دو محور از سه محور شامل منطقه شلمچه و جزیره مینو موفق بودند به طوری که در محور شمالی عملیات، لشکرهای 19 فجر و 57 ابوالفضل(ع) توانستند یکی از سخت‌ترین مواضع ارتش عراق در شلمچه را  بشکنند. همچنین در محور جنوبی، قرارگاه نوح (جزیره مینو) برخی یگانها موفق شدند از خطوط مستحکم  دفاعی ارتش عراق عبور کنند.
 
اجرای عملیات کربلای 4 در مرحله اول با توجه به موانع موجود در همان ساعتهای اولیه متوقف شد. در این عملیات از 260 گردان عملیاتی سپاهیان حضرت محمد(ص)،  تنها 40 گردان وارد عمل شده بودند.   تدبیر و قدرت فرماندهی جنگ سبب شد، در حداقل زمان ممکن، عملیات کربلای4 متوقف و  عملیات گسترده کربلای5 در کمتر از 2 هفته با غافلگیری کامل عراق انجام شود. بنابراین عملیات موفق و سرنوشت ساز کربلای 5 از دل کربلای 4 بیرون آمد.
 
برخلاف تبلیغات برخی رسانه‌های خارجی آمار شهدای عملیات کربلای 4  به استناد اسناد موجود، کمتر از 1000 نفر است.

 

کربلای 4 و 12هزار شهید و زخمی/ چگونه عملیات لو رفت؟/ چرا غواصان کربلای ۴ قتل عام شدند؟

 

یاد باد یاد سروهای استوار ملت ایران - یاد باد غواصان دلاور و غیوری که از بسیاری‌شان حتی پلاکی نیز به یادگار نماند...

 

گزارش و پایش اطلاعات از مهدی خسروی از سایت جنوب ایران

   
  

اخبار مرتبط:

نظرات کاربران: 4 نظر (فعال: 4 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
|    | 1397/10/5 - 09:37 | |
خدا رحمت بهشتشون کنه اینا بی ادعاهای وطن دوست بودند که عرش خدا جایگاهشونه

ناشناس
|    | 1397/10/6 - 09:17 | |
بر این دست بسته باید هزاران بوسه زد

ناشناس
|    | 1397/10/10 - 14:25 | |
ممنون از سایت جنوب ایران بابت درج این مطلب باشد تا بخوانند عده ای که از جانفشانی این عزیزان هست که ما نفس میکشیم

افشاری
|    | 1397/10/12 - 19:05 | |
لطفا فهرست شهدا ی کربلای 4 استان را منتشر نمایید تا حداقل یاد آنها زنده گردد


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
 
پر بحث ترین ها
  قتل همسر به خاطر تلفن همراه در هرمزگان
  نخستین هتل سه ستاره جزیره هرمز افتتاح شد
  وزیر کشور وارد بندرعباس شد
  بارندگی در هرمزگان کمتر از متوسط بلندمدت
  ماجرای فیش‌های حقوقی نجومی فرهنگیان
  سپاه دو کشتی صید ترال در خلیج فارس توقیف کرد
  چند خوردنی برای تسریع کاهش وزن
  پیش‌بینی روند بارش‌ها در کشور
  بزرگترین رزمایش پهپادی سپاه در خلیج فارس انجام شد/ بکارگیری همزمان 50 فروند RQ170 ایرانی
  حمایت از پایان‌نامه های دانشجویی در شهرداری بندرعباس
  علت تمایل قاچاقچیان برای قاچاق دام از کشور
  دفاع وزیر کشور از نقش دهیاران در روستاها/ سال آینده باید انتخاباتی با نشاط برگزار کنیم
  رمزگشایی از جزئیات قاچاق سازمان‌یافته سوخت یارانه‌ای در هرمزگان
  حداقل دستمزد کارگران یک‌میلیون و ۵۱۶هزار تومان شد
  روحانی: هرچه لعنت دارید به آمریکا و صهیونیسم بفرستید
  واژگونی یک کشتی کانتینربر در بندر شهید رجایی/ سه زخمی/ جزئیات علت احتمالی حادثه
  سخنگوی ارتش پاکستان: ۴ مرزبان ایرانی را در یک عملیات اطلاعاتی آزاد کردیم
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار