صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
دوشنبه، 2 اردیبهشت 1398 - 16:38   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  سن بلوغ یک سال و نیم کاهش پیدا کرده است
  پیش‌بینی خرید تضمینی 50 هزار تن گندم از کشاورزان هرمزگانی
  کویت؛ صدور روادید برای اتباع ایران محدود شد
  30هزار لیتر سوخت قاچاق در میناب کشف شد
  بندرعباس میزبان اختتامیه دوره آموزشی کارآفرینی روستاییان جنوب
  ضرورت صیانت از حقوق شهروندی در جریان دادرسی‌ها در هرمزگان
  سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد
  برگزاری مراسم سنتی آردگیزدانی در هرمزگان  
  مردم معطل مأمور گمرک!  
  بازداشت یکی از مدیران میراث فرهنگی تهران
  قیمت ۴۰۰هزار تومانی برای گوجه سبز
  استعفای برخی فرمانداران برای حضور در انتخابات مجلس در سراسر کشور
  تحلیل متفاوتی درباره امام عصر (عج)
  ایران در فقر تعطیلات/ کمترین تعطیلات سالانه را چه کشورهایی دارند؟
  گوگل اکانت‌های شبکه‌های سیما در یوتیوب را بست
- اندازه متن: + -  کد خبر: 39139صفحه نخست » دیدباندوشنبه، 8 بهمن 1397 - 15:23
مسئولان از طرف خدا نازل شده‌اند؟
عبدالرضا پولادی
  

روزها که نه! ساعت ها و بلکه لحظه‌های پر ترافیکی را شاهد اتفاقات روزمره ایی هستیم که به محض بروز آن همدیگر را بی رحمانه به قصد دریدن دنبال می کنیم! گویی از قبل خود را برای این ماراتن خونین آماده کرده و دست به سلاح شده‌ایم! مسئولان از طرف خدا نازل شده‌اند؟

 
اگر نظام زندگی غیرِانسان ها جسم و غریزه ها باشد قطعا نظام زندگی بشر به این ختم نمی شود و نابودی انسان صرفا به معنای نابودی تنها جسم نیست.
 
وقتی دست در امعا و احشام زندگی یکدیگر حتی دوستان و نزدیکان خود می آوریم و قصد داریم او را از تمامیت حتی حقِ زندگی شخصی و اجتماعی‌اش ساقط نماییم یعنی یکدگیر را دچار مرگ خاموش خواهیم کرد. مرگ خاموشی از اخلاق و انسانیت در اجتماع آغاز می شود...
 
شاید بعد از خواندن تیتر این نوشته که برای تلنگر خودمان و اثبات پیش قضاوت هایمان کار تعمدی باشد، قدری عصبانی شویم و دندانمان به قصد اتمام آن و بعد بقول خودمان به نیت نثار کردن پاسخ دندان شکن، به هم بفشاریم. بنابراین قبل از هر چیزی اعلام تسلیم شدن می‌کنم.
 
به گمانم مسئولین از جانب خدا هستند؛ اگر مسئولین از جانب خداوند نیستند پس چه لزومی دارد در  مواجهه با کوچک ترین اشتباه از سوی آن ها یا عمل کردن بر خلاف اراده و عقیده شخصی مان با شدیدترین لحن قصد نابودی آنها را کنیم.
 
 اما اگر انتظار کوچک ترین اشتباهی از جانب مسئولان را نداریم پس لابد آنها، باید از جانب خدا باشند تا شاید آن شاید بتوانند کمی ما را راضی کنند و این نه بر اساس احساس بلکه به تجربه در طول تاریخ نیز شاهد انواع رفتارها حتی با فرستادگان خدا نیز بوده ایم.
 
بیایید با طرح چند سوال کمی منصفانه به این موضوع بنگریم.
 
اگر خود ما مسئول یا در موقعیت ‌قدرت بودیم چه عملکردی از خود به جای می‌گذاشتیم!
 
یا اصلا خود ما در قبال وظایف فردی و اجتماعی چقدر برای جامعه مثمر ثمر بوده ایم و یا تلاشی کرده ایم که انتظار شق القمر از همنوع خودمان داریم!
 
مگر غیر از این است که تمامیت جامعه از فرد فرد ما تشکیل شده است و شریان حیات فردی در جریان حیات اجتماعی جامعه سهیم است.
 
بله...  ممکن است همه ما شعار من عقل کل ترینم و اگر و بایدها...  سر دهیم اما غافل از اینکه همین مسئولان از میان خود ما مسئول شده اند. همین مایی که در لابه لای جامعه نفس می‌کشیم اما تحمل نفس دیگران را نداریم و فریاد وای‌ نفس‌ کِش را بر سَر هم سَر می‌دهیم.
 
 چنانچه بگوییم مسئولان از ما نیستند پس باید اینگونه برداشت کرد که آنها انسان نیستند و به یک باره از آسمان بعنوان مسئول نازل شده اند و قبل از این اصلا نه دوران کودکی و جوانی را تجربه کرده اند و نه اصلا شهروند ایرانی هستند. اما اگر کمی به گذشته آنها نگاه کنیم؛ قطعا با اقشار، اصناف و زندگی های متنوعی بر میخوریم و این نشان از "ما" بودن "مسئولان" دارد و همین‌طور به شکل سلسله‌وار باز از میانمان عده‌ای مانند بقیه مشاغل به سمت مسئولیت در حرکت اند.
 
در صورتیکه از سطحِ عالی ترین مقام‌های کشوری تا مدیران میانی و حتی کارمندان دولتی و غیر دولتی همه را مسئول بدانیم که قطعا هم همینطور است، در نظر بگیریم در طول این سالها چه تعدادی از میان همین ما مردم، مسئول بوده و هستند؟ قطعا بدلیل بی شماری آن پاسخِ دقیقی یافت نمی شود و این نشان می دهد همه ما از جنس ‌یکدیگریم.
 
و اگر قبل از اینکه همدیگر را قضاوت کنیم یا هر مسئولی را بدترینِ آدم‌ها و یکدیگر را مقصر تمام عالم بدانیم و قصد کوبیدن یکدیگر را در سر بپرورانیم به این فکر کنیم که حتما بدی‌ها از جانب فرد فرد ما در قالب لباس‌های مختلف صنفی و مسئولیتی است که تمامی ندارد، شاید برای لحظه ای منطق بر ما غلبه کند و بپذیریم که مسئول جز من و شما کسی نیست و به هیچ وجه قرار نیست مسئولی از خطا مبرا باشد.
 
هر ثانیه مسئول یا شخصی را می کوبیم و‌ تاب همدیگر را نداریم باید بدانیم غافل از اینکه آن مسئول از خود ماست و روزی در ذهن خود شعر آبادی وطن زمزمه می‌کرد و برای کشورش آرزوها داشت.
 
بنابراین بهتر نیست لحظه ای ابزار نابودی یکدیگر را کنار بگذاریم و سعی کنیم اول "من" بعد "ما"یِ جامعه را درست کنیم!؟
 
  آیا با اصلاح هر "منِ" فردی در جامعه، کل جامعه زنده نمی شود!؟
 
برای روشن شدن عمق داستان؛ بنظرتان در حال حاضر اگر تمامی مسئولان به یکباره تغییر پیدا کنند و شمار زیادِ دیگری بر مسند مسئولیت بنشینند همه  جا گلستان می شود؟ یا از این به بعد مسئولین جدید اشتباه نمی کنند یا نمی لغزند؟ اگر بگوییم همینطور است یا خیلی فانتزی‌نگر هستیم یا میخواهیم باز با خودمان کنار نیاییم و از منطق فرار کنیم!
 
اصلا مراد این نیست که همه ما و مسئولان بد هستند و یا هیچ آدم خوبی برای مسئولیت یافت نمی شود یا اینکه توجیهی باشد بر ناکارآمدی تعدادی از مسئولان، نه!
 
غرض اینکه همه ما در طول زندگی دچار فراز و نشیب هایی هستیم و این املای نانوشته زندگی مان است که هیچ غلطی ندارد و درک اینکه ممکن است همه ما قبل از مسئولیت آرمان‌گرا باشیم اما در حین رسیدن به مسئولیت خطاهای فراوانی از ما سر بزند، خیلی دور از ذهن نیست و گواه و اثبات نامهربانی‌های همه ما در قبال هم در امتداد زندگی و جامعه که هر روز شاهد آن هستیم چندان سخت نیست. پ
 
س بهتر نیست به جای تخریب، یکدیگر را تحکیم کنیم تا در آرامش جامعه همگی تقویت شویم!
 
بی شک جدای از مسئولان که حتما وظیفه‌های بدیهی و سنگین‌تری نسبت به آحاد جامعه دارند و در ضرورت تلاش بیشتر آنان شکی نیست.
 
هر فردی در مقابل خود، خانواده و جامعه دارای مسئولیت‌ها و وظایف فراوانی است که اگر حداقلی های آن را رعایت کنیم قطعا اثر بخشی این کار از سرکوب کردن مسئولان یا بهتر است بگویم سرکوبِ یکدیگر بیشتر خواهد بود.
 
پس بیاییم کمی آرام تر یکدیگر را بزنیم! وگر نه سخن راندن از آرمان‌ها و عیب جویی از دیگران کار چندان سختی نیست و بقول شاعر دو صد گفته چو ‌نیم کردار نیست! و این نه صرفا در برخورد ما‌ با مسئولان است بلکه همه ما از فردیت، خانواده و جامعه گرفته تا از مسئول و غیر مسئول همه و همه دارای وجه مشترک "ما" هستیم و سلایق و بینش متفاوتی داریم.
 
اگر وقت و زندگی‌ خود را صرف تجسس و سرک کشیدن در کار این و آنان نکنیم که آیه صریح قرآن نیز به آن تذکر جدی می‌دهد، جامعه‌ای پویا و زنده خواهیم داشت. اما اگر‌  آسان‌تر از همه خود را منزه‌تر از بقیه بدانیم و در نابودی یکدیگر و رفتار متقابل هیچ چیزی را دریغ نکنیم از هیچ کدام‌مان چیزی باقی نمی ماند و قطعا با این رفتارها هیچ کس از نابودی قِسِر در نمی‌رود.
 
 لازم نیست افق چاره اندیشی ما راه دوری را بپیماید بلکه بجای اینکه بخواهیم دیگران را با زبان تخریب اصلاح و دنیا را تغییر دهیم تنها با اصلاح خود و تربیت خانواده خود بدنبال آن قطعا جامعه رشد پیدا خواهد کرد و طبیعتا شهروندان و مسئولان  وظیفه شناسی را تحویل آیندگان خواهیم داد.
 
 
 عبدالرضا پولادی - فعال اجتماعی و فرهنگی
 
 
پ ن: یَا أَیهَا الذِینَ آمَنُوا اجتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظن إِن بَعضَ الظن إِثمٌ وَلَا تَجَسسُوا وَلَا یَغتَب بَعضُکُم بَعضًا أَیُحِب أَحَدُکُم أَن یَأکُلَ لَحمَ أَخِیهِ مَیتًا فَکَرِهتُمُوهُ وَاتقُوا اللهَ إِن اللهَ تَوابٌ رَحِیمٌ ﴿۱۲﴾
 
اى کسانى که ایمان آورده‏ اید از بسیارى از گمانها بپرهیزید که پاره‏ اى از گمانها گناه است و جاسوسى مکنید و بعضى از شما غیبت بعضى نکند آیا کسى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‏ اش را بخورد از آن کراهت دارید [پس] از خدا بترسید که خدا توبه‏ پذیر مهربان است. سوره الحجرات آیه ۱۲
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  استعفای برخی فرمانداران برای حضور در انتخابات مجلس در سراسر کشور
  فرماندار سیریک از سمت خود استعفا داد  
  مردم معطل مأمور گمرک!  
  برگزاری مراسم سنتی آردگیزدانی در هرمزگان  
  ایران در فقر تعطیلات/ کمترین تعطیلات سالانه را چه کشورهایی دارند؟
  ابلاغ مصوبه افزایش و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۸
  ۶ دستاورد جدید نیروی زمینی ارتش رونمایی شد  
  تحلیل متفاوتی درباره امام عصر (عج)
  بازداشت یکی از مدیران میراث فرهنگی تهران
  دعوت جودوکار هرمزگانی به اردوی تیم ملی
  ملخ‌های مهاجم به هرمزگان بحران نیست!
  سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد
  گوگل اکانت‌های شبکه‌های سیما در یوتیوب را بست
  قیمت ۴۰۰هزار تومانی برای گوجه سبز
 
پر بحث ترین ها
  مدیر جدید نمایندگی آستان قدس رضوی در هرمزگان معرفی شد  
  بخشدار جون انتصابت مبارک!  
  یک کامیون کمک‌های رضا صادقی به مناطق سیل‌زده خوزستان ارسال شد  
  تماس تلفنی جهانگیری با استاندار هرمزگان درباره سیل احتمالی
  پیشوایی: بار اصلی تحقق گام دوم انقلاب بر دوش جوانان است/ همگرایی را باید سرلوحه کار قرار داد
  آغاز مرحله جدید مرمت معبد هندو‌ها در بندرعباس
  قول معاون وزیر ارتباطات درباره تعرفه مکالمات تلفن ثابت
  فعالیت سامانه بارشی هرمزگان از بعدازظهر شنبه شدت می‌گیرد
  دستگیری ۱۱ نفر و توقیف ۴ فروند قایق صیادی غیرمجاز در کیش  
  نفیسی: تمامی فعالیت های انتخاباتی رصد می‌شود
  کشف 35 موتورسیکلت سرقتی در قشم
  سپاه هرمزگان 7 کیلومتر از سیل‌بندهای روستاهای کارون را در خوزستان مستحکم کرد
  فرماندار سیریک: اهالی روستای پاراف سیریک آماده تخلیه روستا هستند
  زمان جدید برگزاری کنکور ارشد ۹۸ مشخص شد
  هواشناسی جهانی درباره زمان بارندگی‌ها در هرمزگان چه می‌گوید؟  
  بارش نم نم باران در لافت، بشاگرد و ارتفاعات جاسک
  سن بلوغ یک سال و نیم کاهش پیدا کرده است
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار