صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
پنجشنبه، 27 تیر 1398 - 01:02   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  پیام یک رفتار هوشمندانه
  تصادف مرگبار در جاده بندرعباس - سیرجان
  راه‌اندازی دفتر کارگزاری تامین‌اجتماعی در میناب
  ایران دزدی دریایی انگلیس را بی‌جواب نمی‌گذارد/ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند
  همتی: برای توسعه سواحل مکران باید اختیارات کافی به هرمزگان واگذار شود
  انتخاب اعضای حقوقدانان شورای نگهبان  
  مهمترین زیرساخت برای توسعه هرمزگان وحدت است
  قیمت ارز امروز 25 تیر
  وقوع یک طلاق به ازای هر 5 ازدواج در قشم!
  جزئیاتی از جلسه دو ساعته سردار سلیمانی با پوتین
  تایید وزارت اطلاعات، شرط اعطای تابعیت فرزندان زنان ایرانی و مردان خارجی
  دستگیری کلاهبردار 6 میلیاردی مسکن مهر در بندرعباس
  تخصیص اعتبار برای احیای مراتع هرمزگان
  توطئه برای اخراج همکار به دلیل حسادت
  آخرین نمازجمعه آیت‌الله نعیم‌آبادی
- اندازه متن: + -  کد خبر: 39544صفحه نخست » اخبار مهمسه شنبه، 14 اسفند 1397 - 13:41
چه شد که درب اتاق بازرگانی بندرعباس را گِل گرفتند؟ / چه شد که کسی مقاومت نکرد؟
این نوشته به دنبال توجیه رفتار نامناسب برخی در گل گرفتن درب اتاق بازرگانی نیست اما حقیقت ماجرا این است که باید مجموعه رفتارهای پس و پیش مرتبط با گِل گرفتن درب اتاق بازرگانی بندرعباس را یکجا دید تا بتوان آنچه رخ داده است را بدون غرض‌ورزی و غبار و بدون نسبت دادن رفتار (شعبان بی‌مخی) و (ارباب رعیتی) تحلیل کرد.
  

به گزارش جنوب ایران، انتخابات نهمین دوره اتاق بازرگانی بندرعباس در حالی شنبه 11 اسفندماه در سراسر کشور برگزار شد که این انتخابات در هرمزگان با انبوهی از چالش‌ها به درهای بسته و گل‌گرفته خورد و نه تنها برگزار نشد، بلکه انبوهی از حاشیه را نیز به دنبال داشت. حواشی که بسیاری را زیر سوال برد و صد البته تاکنون هیچ پاسخی به آنها داده نشده است!
 

بسیاری تنها برونداد این اتفاق را در گِل گرفتن درب اتاق بازرگانی بندرعباس دیدند اما در تحلیلی منصفانه باید به بررسی علل و عوامل این نکته پرداخت که چگونه دربِ اتاق بازرگانی بندرعباس بدون هیچ مقاومتی به آسانی گِل گرفته شد و جز یک یا دو نفر کسی در برابر این اتفاق مقاومت نکرد؟! بواقع چگونه شد که گِل گرفتن درب اتاق بازرگانی بندرعباس برای کسی مهم نبود یا  کسی حاضر نشد از کیان اتاق در شرایط فعلی دفاع کند؟!
 
مروری تیتروار بر اتفاقات اتاق بازرگانی بندرعباس و علل و عوامل منتهی به چنین رخدادی نه تنها برای درج در تاریخ بلکه برای عبرت آموزی آنانی که در انتخاباتی دیر یا زود به این اتاق راه می‌یابند، مفید به فایده خواهد بود.
 
1- کار شکنی‌ها در اتاق بازرگانی برای صدور کارت عضویت طی سال‌های اخیر به حدی بوده که تقریبا عموم متقاضیان عضویت در اتاق به این باور رسیده بودند که تمایلی برای عضویت در این اتاق غیر از خودی‌های رئیس وجود ندارد؟! این مسئله در روزهای منتهی به انتخابات شکل و نمود هر چه بیشتری یافت و برخی گمان کردند که انتخابات در حال مهندسی است. 
 
2- وقتی چند ماه پیش دامنه انتقادات از رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس داغ شد، بجای پاسخگویی از ناحیه رئیس اتاق و یا منصوبین وی، به ناگاه سر و کله معاون امور استان‌های اتاق در یک کلیپ تصویری پیدا شد که تمام قد از رئیس اتاق دفاع می‌کرد و حتی حاضر نبود برخی مشکلات و موضوعات را در زمینه مدیریت اتاق بپذیرد! نام این چهره و اظهارات زیبایش در دفاع از رئیس اتاق در ذهن‌ها ماند تا روز انتخابات که به ناگاه افراد واجد شرایط رای دادن، معاون امور استان‌های اتاق را بر سر صندوق اخذ رای در بندرعباس دیدند! این حضور "نابجا" سبب شد خون برخی مخالفان رئیس به جوش آید و گمان کنند که رخدادی در حال شکل گرفتن است! کاش جناب زمانی خودش شخصا به بندرعباس نمی‌آمد بلکه مسؤول دیگری را بدون پیش زمینه فکری به بندرعباس می‌فرستاد!
 
3- دیر اعلام شدن اسامی کاندیداها آنهم در شرایطی که در لیست کاندیداهای تمام استان‌ها منتشر شده بود، شائبه برانگیز شد. لیست با دو روز تأخیر و وقت کشی منتشر شد و در حالی که اسم برخی چهره‌ها از جمله اعضای هیأت رئیسه در آن نبود. سپس 24 ساعت بعد و به فاصله 3 روز تا انخابات، لیست کامل شد و رئیس و اعضای هیأت رئیسه به لیست بازگشتند و این رفت و برگشت‌ها بلاتکلیفی و شرایط بی صاحبی را بر این اتاق و انتخاباتش حاکم کرد! هر کدام از کاندیداها هر لحظه بیم حذف شدن از لیست را داشتند. رخدادی مسخره که تقریبا در هیچ انتخاباتی تاکنون دیده نشده بود!

4- طی 4 روز تبلیغات کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی متاسفانه درخواست‌های مستمر اعضا برای در اختیار داشتن اسامی افراد واجد شرایط رای دادن، همواره بی توجه ماند و لیستی از افراد واجد شرایط به کاندیداها داده نشد تا آنها بتوانند جلساتی گروهی و یا فردی برای ارائه برنامه‌هایشان ترتیب دهند. در عوض این لیست در اختیار رئیس اتاق قرار داشت و وی تک به تک با افراد واجد شرایط رای دادن تماس می‌گرفت و این امکان را می‌یافت تا با آنها دیالوگی آشنا برقرار کند.
 
5- حذف شبانه (دقیقا شب برگزاری انتخابات) نام برخی از کاندیداهای با آبرو و صاحب صلاحیت از سایت اتاق بازرگانی ایران که سال‌ها در مناصب مختلف در این شهر مسؤولیت داشته‌اند، شائبه‌هایی را در بر داشت. آنها دقیقا در شب انتخابات دچار شک بزرگی شده بودند که نمی‌دانستند اعتراض خود را به کجا ببرند! صبح روز انتخابات در کمال ناباوری دیده شد که اسامی افرادی که شب گذشته رد صلاحیت شده بودند، در بنر ارسالی از تهران چاپ شده است اما بر روی نام آنها برگه سفید چسبانده شده است!!! این مسئله آن چنان ضربه بزرگی به این افراد بود که سال‌ها فعالیت سالم و آبرومندانه خود و خانواده‌شان در عرصه اقتصاد ملی و استانی را زیر سوال می‌دیدند و راه به جایی نیز نداشتند! 
 
6- حکایت خنده‌دار ماجرا آن بود که حوالی ساعت 11 صبح نام افراد "رد صلاحیت شده که روی اسامی‌شان کاغذ سفید چسبانده بودند" دوباره به عنوان "تأئید صلاحیت شده" روی سایت اتاق ایران قرار داده شد!!! 
 
7- مجموع این اتفاقات و در کنار رفتار تحریک‌آمیز فرزند رئیس اتاق که خود کاندیدای اتاق نیز هست، در فیلم‌برداری از چهره افراد تجمع‌کننده در مقابل اتاق آنچنان بر وسعت فشارهای روانی بر افراد حاضر در این رخداد افزود که پس از یک تنش کوتاه، درب اتاق بازرگانی که خانه بخش خصوصی است و هیچ وابستگی به دولت و یا نهادهای دولتی ندارد، توسط معدود افرادی گل گرفته شد!
 
8- باید پذیرفت که نقش نظارت در این رخداد کم‌رنگ و هیأت نظارت استانی شایسته و بایسته عمل نکرد!

چه بسا اگر به افراد در موعد زمانی مناسب تذکراتی داده می‌شد و یا مدیرکل صمت به جای رفتن به عمان و گیر کردن در هوای طوفانی، در درون استان بود و نقش خود را به درستی ایفا می‌نمود، نیاز نبود که برخی احساس آتش به اختیاری کرده و درب اتاق را گل بگیرند.
 
این نوشته به دنبال توجیه رفتار نامناسب برخی در گل گرفتن درب اتاق بازرگانی نیست اما حقیقت ماجرا این است که باید مجموعه رفتارهای پس و پیش مرتبط با گِل گرفتن درب اتاق بازرگانی بندرعباس را یکجا دید تا بتوان آنچه رخ داده است را بدون غرض‌ورزی و غبار و بدون نسبت دادن رفتار (شعبان بی‌مخی) و (ارباب رعیتی)  تحلیل کرد. باید دید که چه شد که اتاق بازرگانی و دربش شایسته گِل گرفتن شدند و کسی این اقدام را تقبیح کند!!!

بواقع باید برای برگزاری هر انتخابات دوباره‌ای برای اتاق بازرگانی بندرعباس بدون تقصیر انگاری هر کدام از طرفین این رخداد، ضعف ها را شناسایی و برای اصلاح آنها قدم برداشت و اِلا همان گِلی که به درت اتاق نشست به سر خانه بخش خصوصی خواهد نشست و هرمزگان از جرگه استان‌های مهم و صاحب نقش در اقتصاد ملی فاصله می‌گیرد و بازرگانان و تجار و فعالان اقتصادی آن نیز منزوی...

 

   
  

نظرات کاربران: 3 نظر (فعال: 2 ، در صف انتشار: 1، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
اهل گوربند
|    | 1397/12/15 - 10:34 | |
دست رییس سازمان صنعت معدن درد نکنه که عجب نظارتی داشته مگه رییس نظارت ایشون نبودن باید درب سازمان صنعت معدن گل می گرفتن


ناشناس
|    | 1397/12/15 - 17:43 | |
متاسفانه سازمان صنعت و معدن یکی از بی در و پیکرترین سازمانهای دولتیه ، برای اخذ یا تمدید یه مجوز باید یکسال پیگیر باشی .نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  پیام یک رفتار هوشمندانه
  تصادف مرگبار در جاده بندرعباس - سیرجان
  قیمت ارز امروز 25 تیر
  انتخاب اعضای حقوقدانان شورای نگهبان  
  وقوع یک طلاق به ازای هر 5 ازدواج در قشم!
  مهمترین زیرساخت برای توسعه هرمزگان وحدت است
  ایران دزدی دریایی انگلیس را بی‌جواب نمی‌گذارد/ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند
  راه‌اندازی دفتر کارگزاری تامین‌اجتماعی در میناب
  همتی: برای توسعه سواحل مکران باید اختیارات کافی به هرمزگان واگذار شود
 
پر بحث ترین ها
  مطالبه‌ای که بر زمین ماند/ وزیر؛ خواست نمایندگان درباره دیده شدن نیروهای هرمزگانی را بی‌پاسخ گذاشت!
  انتقاد استاندار هرمزگان از شهرداری بندرعباس و معاونت عمرانی
  هادی ابراهیمی مدیرکل جدید کار، تعاون و رفاه هرمزگان شد
  اسامی تایید صلاحیت‌شدگان انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس/ نامی از رئیس اتاق نیست!
  انتشار اثر گرافیست هرمزگانی در سایت مقام معظم رهبری  
  لزوم استفاده از توانمندی‌های بسیج در مقابله با احتکار و گرانفروشی
  یک هرمزگانی، عضو جدید هیات مدیره شرکت عمران شهر جدید علوی شد
  اسکورت و ماشین شخصی امام‌جمعه‌اهواز  
  گاندو غرور ملی‌مان را یادمان آورد!
  بانک آینده به عنوان بانک برتر ایران شد
  دستگیری 2نفر از عوامل‌سرقت‌خشن از مادر هرمزگانی
  پایان ماموریت روحانی؛ وقت خوب استعفا
  امارات دست به دامان ایران شد
  خطبه خداحافظی امام جمعه بندرعباس/ آیت‌الله نعیم‌آبادی: نظر رهبری بر جوان‌تر بودن نمایندگان‌شان در استان‌هاست
  جزییات انتخاب حجت‌الاسلام عبادی‌زاده به عنوان نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان (+سوابق)
  نیاز به خون در فصل گرم/ سفرهای تابستانی وگرما دو علت کاهش مراجعه به مراکز انتقال خون
  پیام یک رفتار هوشمندانه
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار