صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
جمعه، 29 شهریور 1398 - 12:19   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  زلزله 4.5 ریشتری در بندرعباس
  افتتاح دفتر خدمات الکترونیک قضایی در فین
  بازداشت مامور قلابی در هرمزگان  
  مدیرکل جدید اوقاف هرمزگان معارفه شد  
  حکم فرشیدی برای ریاست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان منصوب شد
  هرمزگان؛ ۳۸ مدال در المپیاد استعدادهای برتر
  وظایف دستگاه‌ها در آستانه بازگشایی مدارس
  ثبت ۱۰ هزار تخلف در واحد‌های صنفی هرمزگان
  افزایش نسبی دما هرمزگان طی روزهای آینده
  اجرای بیش از ۴۰۰ ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در هرمزگان
  قبض آب 50 درصد مشترکان کمتر از 9 هزار تومان است
  توقیف شناور حامل 250 هزار لیترسوخت قاچاق در خلیج فارس
  دستگیری متخلف شکار و صید در بستک
  افزایش ۶ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی
  فرد قاچاقچی که ۲۰۰ مسئول از او حمایت کرده‌اند، اعدام نشده!
- اندازه متن: + -  کد خبر: 39824صفحه نخست » تازه ترین عناویندوشنبه، 9 اردیبهشت 1398 - 12:14
در همایش روسای شوراهای شهر و روستای بندرعباس چه گذشت؟
برای اولین بار در تاریخ شوراهای شهر و روستا در هرمزگان، روسای شوراهای شهر و روستای سراسر شهرستان بندرعباس به همت شورای شهرستان گردهم آمدند تا ضمن اطلاع از آخرین وضعیت سیاست‌های دولت در سال 98 پیرامون شوراها، نکاتی آموزشی را نیز بیاموزند.
  

به گزارش جنوب ایران نیوز، از زمان ریاست پرویز سالاری بر شورای شهرستان بندرعباس در 4 - 5 ماهه اخیر شاهد تحرک و پویایی این شورای فرادست در زمینه‌های مختلف هستیم به طوری که تاکنون 11 مدیرکل در جلسات این شورای شهرستان حضور یافته و مسائل و مشکلات جمع‌بندی شده شوراها را شنینده و نسبت به آن برنامه‌ریزی کرده‌اند.

روز یک شنبه اما شورای شهرستان بندرعباس میزبان روسای شوراهای شهر و روستای این شهرستان بود تا در حضور معاون عمرانی استانداری هرمزگان و فرماندار بندرعباس، مسائل و مشکلات این بخش شنیده شده و آخرین سیاست‌های دولت در زمینه اعتبارات و موضوعات شوراها تشریح شود.

 

 

گزارش ذیل برگزیده‌ای از این همایش است.
 
بین وظایف و عملکرد مدیران، شهرداری‌ها و  دهیاری‌ها شکاف است
 
رئیس شورای اسلامی شهرستان بندرعباس گفت: نگرانی ما از این است که دولتی‌ها چه  اصولگرا و چه اصلاح‌طلب از سال 61 از اختیارات شوراها کم می‌کنند، شوراهای شهر و روستا و شوراهای فرادست و شورای اسلامی دو بال تأمینی و نظارتی کشور هستند بعضی نمایندگان در کلام کار نظارتی انجام می‌دهند و نمایندگانی در بعد محلی  در کار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها  نظارت کنند، از جمله نظارت بر مدیریت شهری که قوانین زیادی در این حوزه است و شوراها باید قوانین را مطالعه کرده و بیان کنند.
 
پرویز سالاری افزود: نمایندگان شورا موظف هستند بر عملکرد اماکن عمومی، تماشاخانه‌ها، رستوران‌ها و سابر موارد نظارت داشته باشند تا از شأن و منزلت شوراها دفاع کنند.
 
وی در جمع شوراها بابیان این پرسش که تا چه حد از قدرت اجتماعی در تسریع و اولویت‌ها استفاده کرده‌اید، گفت: مسئولیت سیاسی-اجتماعی به‌عنوان یک امانت الهی است، نظارت بر کار شوراها حق‌الناس است زیرا از جیب مردم برداشته و به شما داده می‌شود تا نظارت کنید، پس شوراها باید بررسی بودجه داشته باشند تا مشخص شود آیا بودجه در جای خودمصرف می‌شود یا خیر.
 
سالاری ادامه داد: بین وظایف و عملکرد مدیران، شهرداری‌ها و  دهیاری‌ها شکاف است، زمانی  رئیس‌جمهور گفت مدیریت واحد شهری را حتماً انجام می‌دهیم اما هنوز در کوچه‌پس‌کوچه‌های مجلس خاک می‌خورد، درآمد پایدار شهرداری‌ها  قرار شد به تصویب برسد که هنوز محقق نشده، منابع مالی نیز هنوز تحقق پیدا نکرده و نمایندگان باید مشخص کنند که حقوق کجا مصرف‌شده که اگر این رقم تحقق پیدا کند بخش اعظم مشکلات استان حل می‌شود.
 
وی ادامه داد: ظرفیت شغلی استان هرمزگان از تعداد بیکاران آن بیشتر است، از لحاظ درآمد جز  5 استان اول کشور هستیم اما عوارض بر فروش نفت به‌صورت مبهم است و هنوز مشخص نیست که سهم هرمزگان از فروش نفت چه میزان است، مردم  ما از کمبود ناراحت نیستند از تبعیض و بی‌عدالتی ناراحت هستند که انتظار می‌رود از لحاظ بودجه و خدمات هم جز 5 استان اول کشور باشیم.

 

شورا نیاز بشر بوده است!

 فیصل دانش، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در نخستین همایش روسای شهر و روستا شهرستان بندرعباس گفت: مسائل مهمی که زندگی اجتماعی بشر امروز را درگیر می‌کند تعامل، هم‌فکری و مشورت است که این سه مقوله در کار شورا دیده می‌شود یعنی شورا آنچه نیاز بشر است را دیده و شوراها به‌عنوان مردمی‌ترین نهاد از بتن جامعه بلند شده و برای مردم کار می‌کند و نهادی را همراهی می‌کنیم که در راستا و حاکمیت و خواست مردم است.
 
وی ادامه داد: مقایسه شوراها با دنیا بحث دموکراسی است. دموکراسی واقعی را در شورای ایران داریم .انتظار ما از تشکیل شورا و تجربه چندین ساله که تبدیل به جوانی 20 ساله شده این است که واقعیت‌ها را ببیند تا بداند  انتظارات ما از شورا چیست، بیان چالش‌های حال حاضر و پرسه انتخاب کار شورا این‌گونه است که تعدادی یا گروهی از افراد با فکرها و برنامه‌های متفاوت می‌خواهند یک برنامه مدونی برای شهر و روستا داشته باشند، اختلاف‌نظر در تمامی ارگان‌ها وجود دارد اما تفاوت در این است که کشورهای دیگر وقتی شورا یا انجمن شهر انتخاب می‌کنند، گروه خاصی با یک برنامه از پیش تعیین‌شده و شورای از قبل انتخاب‌شده حضور دارند و مردم به برنامه‌های آنان رأی می‌دهند که سبب موفقیت برای مردم و جامعه خود می‌شوند. پس باید قانون شورا تغییر داده شود. که این تغییرات باعث ایجاد موفقیت در شوراهاست.
 
در چارچوب ضوابط و مقررات مردم را شاد کنیم
 
فرماندار شهرستان بندرعباس نیز گفت: دشمنان دیرینه ایران با فشار و در تنگنا قرار دادن ملت، با معتاد کردن جوانان و مشروبات الکی و متلاشی کردن خانواده‌ها از درون با کارهای فرهنگی و از بستر ماهواره‌ها و فضای سایبری به جنگ با ملت ایران آمده‌اند  نه با نظام، تا با کارهای غلط خود بتوانند حاکمیت را ساقط کنند که کور خوانده‌اند، وظیفه شورا در چنین شرایط فشار به‌عنوان منتخبین مردم بودن در کنار مردم است
 
عزیز اله کناری گفت: شهرستان بندرعباس دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای است که باید این ظرفیت‌ها را شناسایی و در راستای معیشت، وحدت، نشاط و شادابی مردم طرحی نو  در چارچوب ضوابط و مقررات ایجاد کنیم.
 
وی ادامه داد: شوراهای حوزه شهر و روستا رابط بین ملت و مسئولین هستند که باید دیدگاه مردم را به مسئولین و دیدگاه مسئولین را به مردم منتقل کنند، مشکلات را شناسایی و با یکدیگر همکاری داشته باشند تا مردم و مسئولین باهم، هم سو و متحد شوند.
 
فاصله با چیزی که مردم لیاقت آن را دارند زیاد است
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: روز ملی خلیج‌فارس به این معنی نیست که خلیج همیشه فارس باشد، این خلیج همیشه فارس بوده است که ما فقط یادآوری می‌کنیم تا بدانند خلیج‌فارس و هرمزگان و ایران کجاست.
 
رضا مدرس ادامه داد: شوراهای اسلامی برگرفته از خواست مردم است بسیاری از کشورها که مدعی دموکراسی هستند در عمل این‌گونه نیستند و آنچه را که ما داریم آن‌ها ندارند، شوراها به‌عنوان منتخبین و نخبگان مردم باید از این امانت الهی هم به‌درستی بهره ببرند و هم به‌درستی استفاده کنند.
 
مدرس اظهار کرد: فاصله با چیزی که مردم لیاقت آن را دارند زیاد است اما در  ارائه خدمات به مردم عملکرد خوبی داشته‌ایم، در حوزه مدیریت بحران خصوصاً بارندگی‌های اخیر، اگر هر حوزه‌ای و  دستگاه اجرایی تشکر می‌کند، تشکر از پیگیری‌ها و مدیریت شهری شما است. استراتژی اهداف برای شهرها و روستاها این است که بدانیم کجا هستیم که این خود نیاز به دریایی از اطلاعات است که نیاز به بازنگری اساسی دارد.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت : انتظار ما در حوزه مالی ایجاد یک انضباط مالی است، ضرورت حسابرسی به حدی است که به‌واسطه حضور شوراها و روستاها می‌بایست انجام شود بیت‌المالی که قرار می‌گیرد برای اجرا نیازمند این است که تفکیک بودجه صورت گیرد تا به‌واسطه اعتمادی که مردم به شما دارند و آن چیزی که دولت به‌واسطه اعضا بین مردم و شهر قرار دارد در اطلاع باشند.

منبع: جنوب ایران نیوز + ایسنا

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
 
پر بحث ترین ها
  ورود مدعی‌العموم به واگذاری‌های اراضی‌ساحلی قشم
  اهمیت سم‌زدایی کبد برای سلامت بدن انسان
  اولین نمایش نظامی زنان در عربستان
  خطر خودکشی را جدی بگیریم
  چگونه امام سجاد عزت حسینی را از کربلا تا مدینه تداوم بخشید؟
  ربیعی: بنزین با کارت جایگاه به ۱۵ لیتر کاهش می‌یابد
  احتمال موافقت ترامپ با اعطای خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری به ایران
  وضعیت مجسمه کلاه قرمزی در بندرعباس  
  فرد قاچاقچی که ۲۰۰ مسئول از او حمایت کرده‌اند، اعدام نشده!
  افزایش ۶ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی
  سرپرست جدید دانشگاه آزاد استان هرمزگان منصوب شد
  اقامه نماز ظهر عاشورا در بندرعباس  
  دستگیری متخلف شکار و صید در بستک
  جشنواره شهید رجایی در هرمزگان
  تاسوعای حسینی در زیر پرچم در بندرعباس  
  مراسم عاشورا در بندرعباس  
  زلزله 4.5 ریشتری در بندرعباس
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار