صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
شنبه، 4 خرداد 1398 - 08:12   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  بخشیده شدن شهریه عقب‌مانده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی
  دیدار جمع کثیری از اساتید دانشگاه‌های هرمزگان با آیت‌الله نعیم‌آبادی  
  گرما در هرمزگان از ۴۰ درجه گذشت!  
  حال‌وهوای ماه رمضان در مسکو  
  ممنوعیت واردات ۱۴۳ قلم کالای غیرضروری
  شب قدر کدام هیات برویم؟  
  کیانوش جهانبخش: مجلس و دولت برای از بین بردن شوراها تلاش می‌کنند
  لغو کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر
  انتقاد مطهری از یک رویه غلط در برابر تذکرات رهبری
  شورای عالی امنیت ملی: عمده سفر مقامات کشورهای مختلف به ایران به نمایندگی از آمریکاست
  بشدت نگران مهاجرت سرمایه‌های علمی هرمزگان هستم!
  علی ربیعی سخنگوی دولت شد
  آغاز سفر دور دنیا ورزشکار هرمزگانی با شتر  
  ‍‍ خرمشهر‌ها در راه است اما هست جهان آرا؟
  آیت‌الله نعیم‌آبادی: حصر اقتصادی را با مقاومت و ایستادگی می‌شکنیم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 39824صفحه نخست » تازه ترین عناویندوشنبه، 9 اردیبهشت 1398 - 12:14
در همایش روسای شوراهای شهر و روستای بندرعباس چه گذشت؟
برای اولین بار در تاریخ شوراهای شهر و روستا در هرمزگان، روسای شوراهای شهر و روستای سراسر شهرستان بندرعباس به همت شورای شهرستان گردهم آمدند تا ضمن اطلاع از آخرین وضعیت سیاست‌های دولت در سال 98 پیرامون شوراها، نکاتی آموزشی را نیز بیاموزند.
  

به گزارش جنوب ایران نیوز، از زمان ریاست پرویز سالاری بر شورای شهرستان بندرعباس در 4 - 5 ماهه اخیر شاهد تحرک و پویایی این شورای فرادست در زمینه‌های مختلف هستیم به طوری که تاکنون 11 مدیرکل در جلسات این شورای شهرستان حضور یافته و مسائل و مشکلات جمع‌بندی شده شوراها را شنینده و نسبت به آن برنامه‌ریزی کرده‌اند.

روز یک شنبه اما شورای شهرستان بندرعباس میزبان روسای شوراهای شهر و روستای این شهرستان بود تا در حضور معاون عمرانی استانداری هرمزگان و فرماندار بندرعباس، مسائل و مشکلات این بخش شنیده شده و آخرین سیاست‌های دولت در زمینه اعتبارات و موضوعات شوراها تشریح شود.

 

 

گزارش ذیل برگزیده‌ای از این همایش است.
 
بین وظایف و عملکرد مدیران، شهرداری‌ها و  دهیاری‌ها شکاف است
 
رئیس شورای اسلامی شهرستان بندرعباس گفت: نگرانی ما از این است که دولتی‌ها چه  اصولگرا و چه اصلاح‌طلب از سال 61 از اختیارات شوراها کم می‌کنند، شوراهای شهر و روستا و شوراهای فرادست و شورای اسلامی دو بال تأمینی و نظارتی کشور هستند بعضی نمایندگان در کلام کار نظارتی انجام می‌دهند و نمایندگانی در بعد محلی  در کار شهرداری‌ها و دهیاری‌ها  نظارت کنند، از جمله نظارت بر مدیریت شهری که قوانین زیادی در این حوزه است و شوراها باید قوانین را مطالعه کرده و بیان کنند.
 
پرویز سالاری افزود: نمایندگان شورا موظف هستند بر عملکرد اماکن عمومی، تماشاخانه‌ها، رستوران‌ها و سابر موارد نظارت داشته باشند تا از شأن و منزلت شوراها دفاع کنند.
 
وی در جمع شوراها بابیان این پرسش که تا چه حد از قدرت اجتماعی در تسریع و اولویت‌ها استفاده کرده‌اید، گفت: مسئولیت سیاسی-اجتماعی به‌عنوان یک امانت الهی است، نظارت بر کار شوراها حق‌الناس است زیرا از جیب مردم برداشته و به شما داده می‌شود تا نظارت کنید، پس شوراها باید بررسی بودجه داشته باشند تا مشخص شود آیا بودجه در جای خودمصرف می‌شود یا خیر.
 
سالاری ادامه داد: بین وظایف و عملکرد مدیران، شهرداری‌ها و  دهیاری‌ها شکاف است، زمانی  رئیس‌جمهور گفت مدیریت واحد شهری را حتماً انجام می‌دهیم اما هنوز در کوچه‌پس‌کوچه‌های مجلس خاک می‌خورد، درآمد پایدار شهرداری‌ها  قرار شد به تصویب برسد که هنوز محقق نشده، منابع مالی نیز هنوز تحقق پیدا نکرده و نمایندگان باید مشخص کنند که حقوق کجا مصرف‌شده که اگر این رقم تحقق پیدا کند بخش اعظم مشکلات استان حل می‌شود.
 
وی ادامه داد: ظرفیت شغلی استان هرمزگان از تعداد بیکاران آن بیشتر است، از لحاظ درآمد جز  5 استان اول کشور هستیم اما عوارض بر فروش نفت به‌صورت مبهم است و هنوز مشخص نیست که سهم هرمزگان از فروش نفت چه میزان است، مردم  ما از کمبود ناراحت نیستند از تبعیض و بی‌عدالتی ناراحت هستند که انتظار می‌رود از لحاظ بودجه و خدمات هم جز 5 استان اول کشور باشیم.

 

شورا نیاز بشر بوده است!

 فیصل دانش، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در نخستین همایش روسای شهر و روستا شهرستان بندرعباس گفت: مسائل مهمی که زندگی اجتماعی بشر امروز را درگیر می‌کند تعامل، هم‌فکری و مشورت است که این سه مقوله در کار شورا دیده می‌شود یعنی شورا آنچه نیاز بشر است را دیده و شوراها به‌عنوان مردمی‌ترین نهاد از بتن جامعه بلند شده و برای مردم کار می‌کند و نهادی را همراهی می‌کنیم که در راستا و حاکمیت و خواست مردم است.
 
وی ادامه داد: مقایسه شوراها با دنیا بحث دموکراسی است. دموکراسی واقعی را در شورای ایران داریم .انتظار ما از تشکیل شورا و تجربه چندین ساله که تبدیل به جوانی 20 ساله شده این است که واقعیت‌ها را ببیند تا بداند  انتظارات ما از شورا چیست، بیان چالش‌های حال حاضر و پرسه انتخاب کار شورا این‌گونه است که تعدادی یا گروهی از افراد با فکرها و برنامه‌های متفاوت می‌خواهند یک برنامه مدونی برای شهر و روستا داشته باشند، اختلاف‌نظر در تمامی ارگان‌ها وجود دارد اما تفاوت در این است که کشورهای دیگر وقتی شورا یا انجمن شهر انتخاب می‌کنند، گروه خاصی با یک برنامه از پیش تعیین‌شده و شورای از قبل انتخاب‌شده حضور دارند و مردم به برنامه‌های آنان رأی می‌دهند که سبب موفقیت برای مردم و جامعه خود می‌شوند. پس باید قانون شورا تغییر داده شود. که این تغییرات باعث ایجاد موفقیت در شوراهاست.
 
در چارچوب ضوابط و مقررات مردم را شاد کنیم
 
فرماندار شهرستان بندرعباس نیز گفت: دشمنان دیرینه ایران با فشار و در تنگنا قرار دادن ملت، با معتاد کردن جوانان و مشروبات الکی و متلاشی کردن خانواده‌ها از درون با کارهای فرهنگی و از بستر ماهواره‌ها و فضای سایبری به جنگ با ملت ایران آمده‌اند  نه با نظام، تا با کارهای غلط خود بتوانند حاکمیت را ساقط کنند که کور خوانده‌اند، وظیفه شورا در چنین شرایط فشار به‌عنوان منتخبین مردم بودن در کنار مردم است
 
عزیز اله کناری گفت: شهرستان بندرعباس دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای است که باید این ظرفیت‌ها را شناسایی و در راستای معیشت، وحدت، نشاط و شادابی مردم طرحی نو  در چارچوب ضوابط و مقررات ایجاد کنیم.
 
وی ادامه داد: شوراهای حوزه شهر و روستا رابط بین ملت و مسئولین هستند که باید دیدگاه مردم را به مسئولین و دیدگاه مسئولین را به مردم منتقل کنند، مشکلات را شناسایی و با یکدیگر همکاری داشته باشند تا مردم و مسئولین باهم، هم سو و متحد شوند.
 
فاصله با چیزی که مردم لیاقت آن را دارند زیاد است
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت: روز ملی خلیج‌فارس به این معنی نیست که خلیج همیشه فارس باشد، این خلیج همیشه فارس بوده است که ما فقط یادآوری می‌کنیم تا بدانند خلیج‌فارس و هرمزگان و ایران کجاست.
 
رضا مدرس ادامه داد: شوراهای اسلامی برگرفته از خواست مردم است بسیاری از کشورها که مدعی دموکراسی هستند در عمل این‌گونه نیستند و آنچه را که ما داریم آن‌ها ندارند، شوراها به‌عنوان منتخبین و نخبگان مردم باید از این امانت الهی هم به‌درستی بهره ببرند و هم به‌درستی استفاده کنند.
 
مدرس اظهار کرد: فاصله با چیزی که مردم لیاقت آن را دارند زیاد است اما در  ارائه خدمات به مردم عملکرد خوبی داشته‌ایم، در حوزه مدیریت بحران خصوصاً بارندگی‌های اخیر، اگر هر حوزه‌ای و  دستگاه اجرایی تشکر می‌کند، تشکر از پیگیری‌ها و مدیریت شهری شما است. استراتژی اهداف برای شهرها و روستاها این است که بدانیم کجا هستیم که این خود نیاز به دریایی از اطلاعات است که نیاز به بازنگری اساسی دارد.
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان گفت : انتظار ما در حوزه مالی ایجاد یک انضباط مالی است، ضرورت حسابرسی به حدی است که به‌واسطه حضور شوراها و روستاها می‌بایست انجام شود بیت‌المالی که قرار می‌گیرد برای اجرا نیازمند این است که تفکیک بودجه صورت گیرد تا به‌واسطه اعتمادی که مردم به شما دارند و آن چیزی که دولت به‌واسطه اعضا بین مردم و شهر قرار دارد در اطلاع باشند.

منبع: جنوب ایران نیوز + ایسنا

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  گرما در هرمزگان از ۴۰ درجه گذشت!  
  شب قدر کدام هیات برویم؟  
  ممنوعیت واردات ۱۴۳ قلم کالای غیرضروری
  دیدار جمع کثیری از اساتید دانشگاه‌های هرمزگان با آیت‌الله نعیم‌آبادی  
  انتقاد مطهری از یک رویه غلط در برابر تذکرات رهبری
  حال‌وهوای ماه رمضان در مسکو  
  لغو کلیه امتحانات مدارس در فردای شب‌های قدر
  کیانوش جهانبخش: مجلس و دولت برای از بین بردن شوراها تلاش می‌کنند
  بخشیده شدن شهریه عقب‌مانده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی
  آیت‌الله نعیم‌آبادی: حصر اقتصادی را با مقاومت و ایستادگی می‌شکنیم
  ‍‍ خرمشهر‌ها در راه است اما هست جهان آرا؟
  شورای عالی امنیت ملی: عمده سفر مقامات کشورهای مختلف به ایران به نمایندگی از آمریکاست
  آغاز سفر دور دنیا ورزشکار هرمزگانی با شتر  
  بشدت نگران مهاجرت سرمایه‌های علمی هرمزگان هستم!
 
پر بحث ترین ها
  واکاوی گوشه‌ای از سو مدیریت‌ها در بندر شهید رجایی/ از اوضاع آشفته مدیریتی تا غرق شدن آل استار!
  یکی از خلاهای جامعه کمبود نشاط اجتماعی است
  نمایی متفاوت از شهر دوبی  
  جزئیات تعطیلی ادارات هرمزگان در روزهای 5شنبه
  قول رییسی برای ارائه لایحه منع خشونت علیه زنان
  بازدید احمد مرادی از آلومنیوم المهدی  
  افطاری رئیس قوه قضائیه به نمایندگان  
  تشییع پیکر بهنام صفوی در اصفهان  
  سرایی مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان شد  
  در نشست روسای هیأت‌های ورزشی هرمزگان با استاندار چه گذشت؟  
  پرویز سالاری از عضویت در شورای شهر بندرعباس استعفا داد
  روزه‌داری منعی برای اهدای خون ندارد
  باید با فساد فرزندان و دامادهای مسئولان مبارزه کرد
  100 میلیون تومان اعتبار برای مرمت معبد هندوها!
  خبرهای بی‌اعتبار، ببینده بیشتری در فضای مجازی دارد
  اظهارات شیخ قتالی در مراسم افطاری رئیس جمهور با علمای اهل‌سنت  
  بخشیده شدن شهریه عقب‌مانده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار