صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 12:22   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  جشنواره خیران مدرسه ساز هرمزگان با تعهد ۶۲۶ میلیارد ریالی پایان یافت
  مراجعه ۱۲۰ نفر بر اثر عقرب‌گزیدگی به مراکز بهداشتی و درمانی بشاگرد
  تشکر آیت الله نعیم آبادی از اقدام سپاه در سرنگونی پهپاد آمریکایی
  دیدار استاندار هرمزگان با مردم بشاگرد  
  "سرانه پزشک" در ایران چقدر است؟
  شهر جدید علوی بعد از 28 سال  
  پرهیز تعدادی از شرکت‌های هواپیمایی جهان از پرواز در حریم هوایی ایران
  ترامپ: 10 دقیقه قبل از حمله به سه سایت در ایران آن را متوقف کرد
  اعلام پایان رسمی فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی از امشب
  آخرین اخبار از واژگونی اتوبوس در هرمزگان/ 6 کشته/ (+اسامی سانحه دیدگان)
  چرا سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران مهم است؟
  سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در حریم هوایی ایران
  وعده دادستان کل برای تحول فضای مجازی
  ساخت زیردریایی‌ سنگین در دستور کار نیروی دریایی
  سخنگوی دولت: سفر گردشگران خارجی به ایران بدون مهر و ثبت در پاسپورت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 39834صفحه نخست » تازه ترین عناوینشنبه، 21 اردیبهشت 1398 - 22:01
نقدی بر همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری
فلسفه برگزاری همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان، تشریح و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران بود نه برگزاری کارگاه آموزشی برای کارکنان دولت!
  

به گزارش جنوب ایران نیوز، عبدالرضا نادری پور نماینده بیمه معلم در استان هرمزگان و از فعالان صاحب فکر در حوزه اشتغال‌آفرینی در این استان در یادداشتی به نقد همایش اخیر سرمایه‌گذاری در هرمزگان پرداخته است. نقدی بر همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری

پرده اول: توسعه اقتصادی همواره یکی از دغدغه‌های جدی دولت‌ها در هر کشوری است و برای تحقق این مهم، تامین منابع لازم یکی از اولویت‌های اساسی آن است. با توجه به محدود بودن منابع اعم از مالی، انسانی، فناوری و ... دولت‌ها تلاش دارند با جذب سرمایه‌گذار و فراهم کردن شرایط لازم برای بخش خصوصی، زمینه را برای تامین منابع مهیا و دغدغه‌های بعدی مدیریت پروژه شامل تعمیر، نگهداری، بهره‌وری و ... را از خود رفع کنند.
 
چه بسیار پروژه‌های عظیم گردشگری، صنعتی، کشاورزی، خدماتی، زیربنایی و ... که در کشورهای توسعه‌یافته به این روش پیاده‌سازی شده‌اند و به عنوان یک تجربه موفق در همه کشورهای در حال توسعه در حال الگوبرداری و اجراست.
 
دولت ما هم از این قاعده مستثنا نیست و با درک این موضوع که راه توسعه کشور از طریق اهمیت دادن به بخش خصوصی و فراهم کردن بستر لازم جهت سرمایه‌گذاری ایشان در پروژه‌های مورد نیاز است اقدام به بکارگیری روش‌هایی جهت جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌کند که به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه، طبیعتاً حضور سرمایه‌گذاران خارجی، سرابی بیش نیست و تا زمانی که این چالش اساسی حل نشود، خیلی نمی‌توان به حضور سرمایه‌گذاران خارجی و چراغ سبزهایی که هر از گاهی نشان می‌دهند امید داشت، چون تجربه نشان داده است سرمایه‌گذاران خارجی که بسیار هم مشتاق حضور و سرمایه‌گذاری در ایران هستند، به دلیل مشکلات ناشی از تحریم و ترس از تبعات و تنبیهات بعدی آن، اصلا پا پیش نمی‌گذارند و یا اگر هم گامی هم در این زمینه بردارند صرفاً به منظور مطالعه فرصت‌ها، گرفتن امتیازات و خریدن زمان بوده تا در صورت بروز تغییرات اساسی در معادلات بین‌المللی و برداشته شدن تحریم‌ها، جلوتر از سایر رقبای مشتاق و محافظه کار خود باشند و به عبارتی زنبیل خود را زودتر در صف می‌گذارند تا جایگاه شان محفوظ بماند.
 
از این رو اگر با خود صادق باشیم و واقع‌بینانه به موضوع نگاه کنیم خیلی نمی‌توان به کمک سرمایه‌گذاران خارجی چشم امید بست و می‌ماند یک گزینه که آن هم سرمایه‌گذاران داخلی است که این موضوع نیز قصه پرغصه‌ای دارد که مثنوی هفتاد من است.
 
پرده دوم:  در هفته گذشته، استانداری هرمزگان اقدام به برگزاری سومین همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان هرمزگان کرد. گرچه با توجه به سوابق قبلی، به برگزاری این همایش خوشبین نبودم ولی با توجه به اهمیت و ارتباط موضوع با حوزه تخصصی فعالیتم و علیرغم اینکه دعوت نبودم، خودم را دعوت کردم و در مراسم افتتاحیه این همایش شرکت کردم. وقتی وارد تالار شهید آوینی شدم با خیل عظیم مدیران ادارت دولتی، معاونین و کارکنان‌شان و تعدادی از فعالان اقتصادی استانی و انگشت شمار میهمان خارجی مواجه شدم که بیشتر صندلی‌های تالار را کارکنان دولتی پر کرده بودند و این موضوع شدیداً توی ذوق می‌زد و هم مغایر با فلسفه همایش بود.
 
فلسفه برگزاری این همایش، تشریح و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران بود نه برگزاری کارگاه آموزشی برای کارکنان دولت! اینجانب اعتقاد دارم برپایی این قبیل رویدادها، کمک شایان توجهی به توسعه استان هرمزگان می‌کند و باید در تقویم سالانه قرارگیرد اما نه با این سازوکار بلکه با برنامه‌ریزی جامع‌تر، شناسایی دقیق‌تر سرمایه‌گذاران و دعوت از آنان جهت ارائه فرصت‌ها و دراز کردن دست یاری به سمت آنان و نه صرفاً برگزاری یک همایش در یک سالن بزرگ و پر کردن آن با کارکنان دولت. امید داشتم پنل‌های برنامه‌ریزی‌شده در نوبت بعد از مراسم افتتاحیه، جبران مافات کند و به نوعی کمک کند که نقایص برنامه صبح جبران شود که این انتظار هم محقق نشد و باز هم داستان تکرار شد.
 
از نمایشگاه جانبی آن چیزی نمی‌نویسم که کیفیت بازارچه‌های محلی به مراتب بالاتر از آن بود و از حضور در این نمایشگاه پشیمان شدم. نمی‌دانم تا کی باید آزموده را باز هم آزمود و از راه‌های غلط رفته دوباره رفت و انتظار نتایج مثبت داشته باشیم. باور کنیم برای جذب سرمایه‌گذار، کارهای مهم‌تری از همایش هم وجود دارد که می‌بایست قبل از آن انجام شود وگرنه این همایش‌ها، یک نمایش تبلیغاتی بی‌اثر بیشتر نیست که با زحمت زیاد و هزینه گزاف برگزار می‌شود. پیش خودم سرانگشتی که حساب کردم این همایش، چند صد میلیون تومان برای ما هزینه داشته است.
 
مدت‌ها وقت مدیران ارشد این استان صرف برگزاری جلسات آماده‌سازی این همایش شده است و اگر خروجی لازم را با خود در بر نداشته باشد چه کسی پاسخگوی این حیف و میل خواهد بود. آخر این چه همایش بین‌المللی است که با یک ساعت تاخیر شروع می‌شود!؟ اگر می‌خواهیم بین‌المللی شویم باید فرق بین ساعت 9:00 و 9:01 را هم بدانیم. به هر حال این همایش هم مثل دو همایش قبلی خود به پایان رسید و حال باید منتظر دستاوردهای آن در استان باشیم.
 
پرده سوم؛  سخنی با استاندار پرتلاش و دلسوز استان هرمزگان دارم. ایشان در این مدتی که مدیریت عالی دولت در استان را به عهده گرفته‌ ثابت کرده‌ که مرد عمل است و به حرف‌هایی که می‌زند پایبند است و نگرش خوبی در حوزه اقتصادی دارد و انسان دارای دغدغه جهت توسعه استان هستند و شخصاً گواه این موضوع هستم اما جناب آقای استاندار، همان‌گونه در یک نشست عمومی عرض کردم، مجدداً تکرار می‌کنم، تیم اقتصادی شما در استان، فاقد خلاقیت، نگرش اقتصادی و توان دیپلماسی اقتصادی است و چشم‌اندازی که مدنظر شماست نیازمند تغییر یا تقویت تیم اقتصادی‌تان است. پیشنهاد می‌کنم تا دیرتر نشده، فکر عاجلی بفرمایید. اما فارغ از تمام این مباحث، چند پیشنهاد برای جذب سرمایه‌گذار و تحصیل دستاوردهای مطلوب دارم:
 
۱_برای برپایی باکیفیت این قبیل همایش‌ها از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و مؤسسات تخصصی استفاده شود تا شاهد نظم بهتری در برگزاری این گونه نشست‌ها که به هر حال باید جلوی میهمانانی که از خارج کشور و استان می‌آیند آبروداری کرد. همان‌گونه که مستحضرید در دنیای امروز برای برپایی رویداد بزرگ و مهمی مثل المپیک هم که در واقع بیشتر شبیه جنگ جهانی مدیریت است تا یک رویداد ورزشی، از کمک NGOها استفاده می‌کنند.
 
۲_در علم اقتصاد، قاعده‌ای وجود دارد که می‌گوید «کوچک زیباست» از این رو به کسانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار طلا را دارند توصیه می‌شود به جای سکه، ربع سکه بخرید چون ارزش افزوده بیشتری دارد. اگر در بازار املاک می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید توصیه می‌شود ملک‌های کوچک خریداری شود چون به اصطلاح بازاری اکازیون است. حال که یکی از راه‌های جذب سرمایه‌گذار، برپایی نشست‌های تخصصی با سرمایه‌گذاران است، پیشنهاد می‌کنیم این نشست‌ها در مقیاس کوچک‌تر حتی به‌صورت ماهانه و با حضور سرمایه‌گذاران واقعی و اعتبار سنجی شده برگزار شود.
 
۳_دفتر یا حتی دفاتر کارگزاری جذب سرمایه‌گذاری با سازوکار مشخص راه‌اندازی کنید و آن‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنید. خواهید دید که چه تاثیر شگرفی در جذب سرمایه و مراقبت از سرمایه‌گذار در استان اتفاق خواهد افتاد و الگویی می‌شود برای سایر استان‌های کشور. همانند شرکت‌های بیمه که چندین سال است که دفاتر فروش خود را به افراد حقیقی و حقوقی بخش خصوصی واگذار می‌کنند و این دفاتر در قبال حق بیمه‌ای که جذب می‌کنند، کارمزد دریافت می‌کنند و این تجربه در خیلی از حوزه‌ها مثل: دفاتر پیشخوان دولت، اپراتورهای تلفن همراه و ... اجرا شده است و نتایج خوبی حاصل شده است.
 
۴_در دنیای امروز که یکی از القاب آن، عصر ارتباطات نام دارد، معمولاً قبل از هر انتخابی، تحقیق می‌کنیم. مثلاً اگر بخواهیم یک گوشی موبایل بخریم یا هتلی را رزرو کنیم، در اینترنت جستجویی می‌کنیم و کامنت‌های مربوط به آن را می‌خوانیم تا نسبت به کیفیت آن محصول، مطمئن شویم و تصمیم بگیریم که آیا آن را انتخاب کنیم یا خیر. همان‌گونه که مستحضرید و معروف است، سرمایه ترسو است و سرمایه‌گذار، جایی که امنیت نداشته باشد سرمایه‌گذاری نمی‌کند. از این رو پیشنهاد می‌کنم قبل از آنکه برای جذب سرمایه‌گذاران جدید تلاش کنیم، مشکلات پروژه‌هایی که توسط بخش خصوصی، سرمایه‌گذاری شده‌اند و در حال حاضر با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند را حل کنید. پروژه‌هایی مثل بازار بزرگ ماهی‌فروشان، پارک آبی و ... و همچنین پروژه‌هایی که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح شده ولی مشکلات جدی آنان در حوزه‌های مختلف دولت اعم از؛ امور مالیاتی، تامین اجتماعی، بانک‌ها و ... دارد کمر آنان را می‌شکند و اگر فکر عاجلی نشود دیگر نوش دارو بعد از مرگ سهراب خواهد شد. 
 
یادداشت از: عبدالرضا نادری پور


 

   
  

نظرات کاربران: 8 نظر (فعال: 6 ، در صف انتشار: 2، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
|    | 1398/2/10 - 02:05 | |
به به جناب نادری پور

به نظر میرسد که دوباره عزم سیاست کرده اید

خودتان بغرمایید که کجا بودید و چکاره بودید که در دوران شهرداری آقای آرامی به ناگاه بر مسند سازمان فرهنگی نشستید و صد البته خودتانو هم باندهای‌تان بجای قدردانی از اعتماد ارامی تیشه به ریشه اش زدید...

تاریخ گواهی میدهد که موقعیت امروزتان را از که دارید

ناشناس
|    | 1398/2/10 - 02:08 | |
افرین
منظورت پاکزاد است
خان دایی اش را بر علیهش شوراندید بس نبود
حالا دارید مستقیم خودش را میزنید؟
روزگار این طور نمی ماند جناب نادری

عرفان لشکری
|    | 1398/2/11 - 00:22 | |
با سلام خدمت جناب نادری پور گل
جناب نادری پور عمده مطالب مورد بحث در مطلبتان مشخص است که متوجه حب و بغض است و امیدوارم که خودتان اگر بهتر می زنید بیایید و بگیرید و بستانید و بزنید
در این شرایط سخت اقتصادی در کشورر دنبال تیم اقتصادی در استانداری می گردی خوش تیپ؟؟؟

یادداشت سفارشی نوشتی - خدا قوت

صادقی
|    | 1398/2/12 - 09:50 | |
جناب نادری شما اگه مدیر بودی
نمی رفتی نماینده بیمه معلم بشی
بیمه دسته سه

حسین پور
|    | 1398/2/12 - 09:53 | |
شما جشن تکلیف برای کارآفرینان بگیر عزیزم
سیاست زود است

جوانمرد
|    | 1398/3/1 - 14:30 | |
بشین بینیم بابا


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
 
پر بحث ترین ها
  آغاز برداشت خرما در ۳۴ هزار هکتار از نخلستان‌های هرمزگان
  گامهای دادگستری هرمزگان برای ارتقای امنیت مناطق حاشیه‌ای شهر بندرعباس
  نخستین سالگرد شهید خلیل تختی‌نژاد برگزار شد  
  انتقال پرونده ۴ محیط‌بان متهم به قتل به دادسرای نظامی هرمزگان
  ضریب اشغال هتل‌های قشم کمتر از 20 درصد است
  درخواست استاندار هرمزگان از وزیر صمت در حاشیه سفر وزیر به جنوب استان کرمان!  
  ورود سامانه هوای گرم به هرمزگان/ راهکار‌هایی برای جلوگیری از گرمازدگی
  هجوم ملخ‌ها به استان هرمزگان
  خروج نفتکش های حادثه‌دیده از آبهای ایران
  موج جدید هجوم ملخ‌ها تیرماه آغاز می‌شود/ بسیج و سپاه به کمک مقابله می‌آید
  آغاز عقیم‌سازی سگ‌های بدون‌‌صاحب در بندرعباس
  تغییر ساعت کار ادارات هرمزگان به دلیل گرمای هوا/ ادارات از 26 خرداد به مدت 3 روز از 6.30 تا 12 باز خواهند بود
  ۴ محیط‌بان بازداشتی کرمان آزاد شدند+جزئیات
  درخت 500 ساله کوهیج بستک قطع نخواهد شد
  رد لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مردان خارجی
  فراخوان رئیس قوه قضائیه درباره مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی
  جشنواره خیران مدرسه ساز هرمزگان با تعهد ۶۲۶ میلیارد ریالی پایان یافت
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار