صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
سه شنبه، 21 آبان 1398 - 06:32   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  ورود اطلاعات سپاه به مبارزه با مواد مخدر/ کشف محموله ۳۲۰ کیلوگرمی مواد مخدر
  تبریک عضو هیئت‌رئیسه ووشوى هرمزگان بمناسبت قهرمانی تیم ملی ووشو در قهرمانى جهان  
  محکوم به قصاص در بندرعباس آزادشد
  حمله دو دختر با خودروی شاسی بلند به یک روحانی
  تشریح نقش اداره کل میراث فرهنگی در ثبت بندرعباس به عنوان شهر خلاق
  جشن بزرگ ازدواج گلهای علوی هرمزگان
  یادداشت/ جزایر هرمزگان در مسیر توسعه پایدار اقتصادی با تخصیص بودجه فورس ماژور
  توییت مهم یک فعال سیاسی و اجتماعی در هرمزگان درباره پشت پرنده فشار بر خبرنگار هرمزگانی  
  سن افراد را سوال نکنید زیرا...
  پوستر بسیار معنادار سایت رهبر معظم انقلاب  
  مشاهده یک لکه بزرگ نفتی در نزدیکی کیش
  اطلاعیه مهم سازمان هواشناسی  
  فوت 6 نفر از اعضای یک خانواده هرمزگانی در تصادف
  حمایت قاطع رئیس دستگاه قضا از خبرنگار هرمزگانی
  برگزیده اظهارات حجت‌الاسلام عبادی نماینده ولى فقیه در هرمزگان در نماز جمعه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 39996صفحه نخست » اخبار مهمپنجشنبه، 26 اردیبهشت 1398 - 00:56
واکاوی گوشه‌ای از سو مدیریت‌ها در بندر شهید رجایی/ از اوضاع آشفته مدیریتی تا غرق شدن آل استار!
اساساً چرا این حادثه منحصر به فرد در بنادر کشور و پیشرفته ترین بندر کانتینری کشور به وقوع پیوست؟ آیا امروزه دیگر غرق کشتی ها به نحویکه در بندرشهید رجایی اتفاق افتاد در بنادر کانتینری جهان اتفاق می افتد؟
  
به گزارش جنوب ایران نیوز، در آستانه دومین ماه پس از غرق کشتی اس ال استار که در بیست و هشتم اسفند 97 در عین ناباوری کارشناسان حوزه دریایی کشور به وقوع پیوست و انعکاس جهانی نیز را در پی داشت. سوالات بسیاری پیرامون این حادثه در ذهن صاحبنظران و مخاطبان اصحاب رسانه را به خود مشغول کرد. در روزها و هفته‌های گذشته کارشناسان و صاحبنظران به اظهار نظرهای متعددی  درخصوص این حادثه پرداختند. 
 
اداره کل بنادر و دریانوردی استان نیز در روزهای پیشین قصد در توضیح علت وقوع این حادثه را از زاویه دید خود داشت، که البته واکنش های منفی بسیاری  از طریق مخاطبان وکارشناسان دریایی استان را به دنبال داشت و پرسش هایی اساسی همچنان در ذهن مخاطبان که نگرانی جدی از وقوع این حادثه در استان دارند از جمله موارد ذیل برجای مانده:
 
واژگونی یک کشتی کانتینربر در بندر شهید رجایی/ سه زخمی/ جزئیات علت احتمالی حادثه
 
- اساساً چرا این حادثه  منحصر به فرد در بنادر کشور و پیشرفته ترین بندر کانتینری کشور به وقوع پیوست؟
- آیا امروزه دیگر غرق کشتی ها به نحویکه در بندرشهید رجایی اتفاق افتاد در بنادر کانتینری جهان اتفاق  می افتد؟
- و واقعاً، علل ریشه ای بروز این حادثه کدامند و چرا مدیران بندر شهید رجایی از پذیرش مسولیت این حادثه سر باز می زنند و برای جلوگیری از وقوع مجدد آن، در استان چه باید کرد؟
 
 
اکنون که حدود دو ماه از زمان وقوع این حادثه می گذرد و متاسفانه گزارش اداره کل بنادر و دریانوری استان هرمزگان نیز قصد در پنهان نگاه داشتن زوایای تاریک این حادثه داشت، به خواست مخاطبان هرمزگانی برآن شدیم با بهره گیری از نظر متخصصان فن و کارشناسان دریایی مستقل و حاذق حوزه بنادر استان به واکاوی علل بروز این حادثه و تحلیل گزارشات منتشره در این خصوص بپردازیم. در این پنل از پنج نفر از کارشناسان صاحب نظر دعوت بعمل آوردیم که بنا به خواست این عزیزان بخش خصوصی که فعالیت اقتصادیشان در بنادر استان نیز است از ارایه نامشان معذوریم ، در ادامه به پرسش های مطرح شده توسط مخاطبان،کارشناسان و هیئت تحریریه و پاسخ ها و اظهارنظر کارشناسان دریایی استان، شما را دعوت می نمایم :
 
 
1) با سلام شما حادثه غرق کشتی اس ال استار در بندر شهید رجایی را چگونه ارزیابی می کنید؟ و واکنش شما در زمان مطلع شدن از وقوع این حادثه چه بود؟
 
با سلام خدمت شما و مخاطبان عزیز  این حادثه واقعاٌ بنده را به عنوان کسی که از نزدیک با عملیات کشتی ها سروکار دارم و بارها با کشتی های تجاری دریانوردی کرده و ساکن استان هرمزگان  هستم را شوکه کرد. در ساعات اولیه که خبرها در مورد این حادثه به دست بنده رسید هرچند که شناخت کاملی از نحوه اداره و  عملیات تخلیه و بارگیری بندر شهید رجایی داشتم و ایمنی این بندر را در سطح بالایی نمی دانستم، باز وقوع این حادثه برایم غیر قابل باور بود.
 
 
2) از نظر شما که سالیان متمادی کاپیتان کشتی های تجاری بوده اید آیا شاهد بروز اینگونه حادثه ها در بنادری که سفر می کردید  بوده اید؟ و نظر شما در خصوص علت این حادثه چیست؟
 
خوشبختانه برای کشتی هایی که من و افتخار خدمت در آنها را داشته ام اینچنین حادثه ای اتفاق نیفتاده، اصولا این حادثه در نوع خود جزو  حوادث انگشت شمار در بنادر است، در خاطرم است در حدود 30 سال پیش که به یکی از بنادر بی درو پیکر کشورهای حاشیه خلیج فارس سفر کرده بودم یک نمونه از غرق کشتی در بندر آنهم برای یک دوبه چهارصد پانصد تنی ( شناور های کوچک باری) قبل از ورود ما اتفاق افتاده بود. که در آن زمان که علم دریایی زیاد توسعه نداشت و بنادر حاشیه خلیج فارس کنترل ها و استاندارد های امروزی که در آنها شاهد هستیم را نداشتند آنهم شناورهای خیلی کوچک که با یک هوک جرثقیل تعادلش بهم می خورد این اتفاق ها می افتاد ولی امروز در بندر کانتینری در حد بندر شهید رجایی قطعاً قابل قبول نیست. 
معمولا ما کاپیتان کشتی ها بیشترین دغدغه مان ریسک غرق کشتی در دریا به علل متعدد ازجمله باد و موج و آبگرفتگی و تصادم و آتشسوزی وغیره است تا اینکه در اسکله کشتی غرق شود، چونکه ما وارد هر بندری می شویم ملزم به رعایت مقررات خاص ایمنی آن بندر علاوه الزامات بین المللی هستیم و ریسک های دریا هم کمتر می شود. کنترل ها و نظارت های بندری هم ما را کنترل و کمک می کند. متاسفانه در خصوص این حادثه در بندر شهید رجایی اینگونه کنترل ها وحسایست ها وجود نداشته و کاپیتان کشتی بایستی بیشتر از خطرات دریانوری نگران می بود. که این خبر خوبی در بین دریانوردان و کشتیرانی ها برای ورود به بندر شهید رجایی نیست.
 
 
3) از یکی دیگر مهمانان می پرسم : برخی مخاطبان می پرسند که چگونه امکان دارد این کشتی ظرف 4 دقیقه به طور کامل غرق شود؟ وچگونه می شد از غرق شدن این کشتی جلوگیری کرد؟
 
پاسخ کارشناس : آنچه مخاطبان در خبرها شنیده اند این است که کشتی در 4 دقیقه غرق شده ولی آن 4 دقیقه درواقع 4 دقیقه پایانی منجر به غرق کشتی است، از ساعت ها قبل و شاید روزها واز نظرمن حتی ماه ها و سال ها قبل اقدامات اشتباه در بندر شهید رجایی شروع شده که نهایتاً کشتی در آن 4 دقیقه غرق شده است. یعنی اگر 10 دقیقه قبل کل توان بندر شهید رجایی جمع می شدکه شدند، نمی توانستند از غرق آن جلوگیری کنند چونکه با تمام احترامی که برای این دوستان قائل هستم اولاً این کاره  نیستند. دوماً در آن زمان کشتی به نقطه تعادلی غیر قابل بازگشت رسیده بود و امکان نجات به حداقل رسیده بود.  
 
 
4) شما سال ها سابقه دریانوردی دارید الان هم در سطح استان مدیریت برخی پروژه های شناورسازی و تعمیرات کشتی متعددی را انجام داده اید چرا معتقدید که مسولین بندر شهید رجایی نمی توانستند کشتی را نجات دهند؟ و اینکه میگویید اقدامات اشتباه مسولین بندر شهید رجایی از ماه ها قبل و سال ها قبل شروع شده بود که به این حادثه انجامید یعنی چه؟ 
 
پاسخ من به سوال قبل 2 جنبه داشت،جنبه اول از بعد مدیریتی است و اینکه این کاره نیستند یعنی در دو سال گذشته افراد توانمند را از بدنه تصمیم گیری و اجرایی اداره کل بنادر و دریانوردی کنار زده اند و صرف برخی جریانات سلیقه ای و تسویه حساب افراد توانمند هیچ مسولیتی ندارند یا حرفشان توسط مدیریت بنادر شنیده نمی شود و صد بدتر افراد ناتوان را مسولیت های کلیدی سپرده اند که توانایی ایده پردازی و پیاده سازی و بهبود را ندارند و نقطه قوتشان این است که جزو حلقه دوستان و همشهریان مدیریت هستند. البته شنیده ها حاکیست اندک نیروهای باسابقه و دانش و دارای اعتبار چندیدن ساله در اداره کل را بخاطر ترس از جایگاه و انتقادات به عملکرد  موجود می خواهند از مسولیت ساقط و دوستان خود را جایگزین کنند که جای نگرانی بیشتر دارد. 
واینکه می گویم این کاره نیستند، همین حادثه دلیل روشن این ادعاست، اداره کل بنادر حتی نتوانست تخلیه اضطراری کشتی را به درستی انجام دهند و متاسفانه پای یکی از ملوانان نیز قطع شد و چند نفر دیگر را از روی آب جمع کردند. چرا نتوانستند؟ چونکه درک درستی از حادثه نداشتند، نتوانستند تحلیل و پیش بینی کنند، خطر را درک نکردند. اینها همه بر می گردد به حذف افراد توانمند، مسولیت اداره ایمنی را به یکی از ضعیفترین کارشناسان شهید رجایی صرف اینکه مدیرکل و حلقه مشاوران که همشهری مدیرکل هستند،گفته اند این کارشناس رئیس اداره ایمنی شود. برای این تصمیم حق کارشناسان، کارشناسان مسول توانمند و لایق اداره کل و بنادر را ضایع کردند و اعتراضات برخی معاونین دلسوز اداره کل بنادر را حتی در پی داشت و نتیجه متاسفانه  اسف بار بود.
این مسولینی که در دو سال گذشته مسولیت ایمنی و عملیات را سپرده اند پشت میز نشین بوده اند، به عنوان مسول سابقه کار روی کشتی را ندارند. من معتقدم اگر کشتی را رها می کردند خود کاپیتان کشتی زودتر دستور تخلیه خدمه را می داد، چونکه اصولا وقتی کشتی شما در اسکله بندری تجاری دچار حادثه می شود تیم مدیریت حادثه بندر وارد عمل می شود و کنترل عملیات را البته تا جاییکه به کشتی مربوط است با همفکری کاپیتان بر عهده می گیرد و کاپیتان دیگر تصمیم گیر همه چیز نیست. ولی دوستان شهید رجایی ورود کردند و از آنجاییکه جایگاهی که نشسته اند وقعاً استحقاقش را ندارند می خواهد خود را ثابت کنند و کار اصولی هم که تا الان نکرده اند و میخواهند خودی نشان دهند حتی یک تخلیه اضطراری را به بی آسیب جانی انجام نمی دهند.
 
 
5) از یکی دیگر از کارشناسان میهمان که کارشناس کشتی سازی است می پرسم چه خسارت هایی در پی این حادثه ایجاد شده وچگونه میتوان این کشتی را خارج کرد؟ و چه راه حلی را پیشنهاد می کنید؟
 
با سلام آنچه مسلم است کانتینرهای صادراتی که مملو از کالا بودند آسیب دیده برخی کانتینر ها که همچنان در عرشه کشتی گیر افتاده اند خطر آسیب ونشت دارند. مهمتر از آن مواد نفتی، سوخت کشتی و روان کننده ها و آب خن کشتی که آلوده است بایستی تا الان خارج می شد و فقط با بوم اندازی دور کشتی خطر از بین نمی رود. مشکل بعدی اختلاف ارتفاع کشتی و عمق حوضچه شهید رجایی است . من شنیده ام عمق آنجا 17 متر است و ارتفاع دکل کشتی تا سطح آب الان بیشتر از 17 متر است پس متاسفانه پیش بینی میشود با ورود آب به برخی مخازن کشتی با گذشت زمان علاوه بر غرق، کشتی به گل نیز می نشیند که شناور کردن کشتی را سخت تر می کند.
 
 اما مشکل اساسی هزینه های شناورسازی و رفع این معضل از بندر شهید رجایی است. هزینه های این حادثه که به نظر من می شد از وقوع آن جلوگیری هم کرد هم هزینه هایی در بخش اعتبار بندر شهید رجایی است که قطعاً زدودن آن سال ها زمان و انرژی زیادی را می طلبد و هم هزینه های مادی. در خصوص هزینه های مخدوش شدن وجه بندر شهید رجایی با یک مدیریت درست و کارآمد و ارتقای ایمنی بندر شهید رجایی می توان آن را در طی چند سال کمرنگ کرد ولی مثل حادثه غرق اتوبوس دریایی از ذهن ها پاک نمی شود. 
 
درخصوص هزینه های مادی مشکل دیگری است در حال حاضر به دلیل تحریم های دشمنان قسم خورده مبادلات مالی با محدودیت هایی مواجه است. بنابراین انتقال مالی هزینه های شناورسازی از منابع خارجی درد سر جدیدی است و توجه داشته باشید که توسط اهل فن هزینه های رفع این معضل به کوه یخ تشبیه می شود یعنی هزینه های مادی خارج سازی به مراتب از آنچه که تصور می کنیم بیشتر است.
 
 و راه حلی که می توان پیشنهاد داد این است که اگر اشتباهی در بندر شهید رجایی توسط مدیران بندر رخ داده بپذیرند و درصدد اصلاح برآیند دوماً کار اصولی انجام دهند یعنی از اقدامات ظاهری و رسانه ای بپرهیزند و فضایی که در 2 سال گذشته در ارتباط با جامعه دریایی استان در پیش گرفته اند تغییر بدهند،  فراموش نکنیم هرمزگان دارای صنایع عظیم کشتی سازی است بندرعباس دارای دانشکده کشتی سازی دانشگاه امیر کبیر است نیروهای قوی در سطح استان در بخش خصوصی کم نیستند. ترس از تعیین عیار و قرار گیری نیروهای ضعیف خود در کنار نیروهای توانمند استان نداشته باشند و صادقانه ضمن پذیرش اشتباهات و پیش گرفتن رویکرد تعامل وکمک، انشاله مشکلات به دست توانمند فرزندان هرمزگانی قابل حل است. 
 
 
6) نظر  یکی از کارشناسان  که در زمینه بررسی و تحلیل سوانح فعال است، را در خصوص ارزیابی یادداشت تاریخ پنجم فروردین ماه اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در خصوص حادثه غرق کشتی اس ال استار جویا شدم که در ادامه به خواندن پاسخ این کارشناس شما را دعوت می کنم: 
 
اینجانب این یادداشت را در زمره گزارش بررسی حادثه کشتی دسته بندی نمی کنم این گزارش به سرعت برای مبرا کردن خود از مسولیت این حادثه تهیه شده بود که غیر حرفه ایست که در دنیای امروز اینگونه برخورد با حوادث منسوخ شده است چراکه دیگر هدف از بررسی حوادث جلوگیری از تکرار آن است.
 
 از نظر کارشناسی و نقطه نظرات تخصصی دریایی بیان شده نیز دچار اشتباهاتی بود که زیبنده اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان نیست که گزارش کارشناسیش اینقدر ضعیف باشد.
 مثلا حداقل دو بار در این گزارش به اصطلاح  ""stowage plan اشاره شده که کارشناسان کاربلد می دانند که در خصوص کشتی های کانتینری اصطلاح stowage plan به کار نمی برند و در خصوص کشتی کانتینری طرح چیدمان یا پلن بارگیری با اصطلاح "bay plan" بکار می رود که برای بزرگترین بندر کانتینری کشور ندانستن این اصول ابتدایی در سال 2019جای نگرانی جدی دارد. در بخش دیگری به ریسک ظرفیت بارگیری (DWT) اشاره شده، ولی آنچه مسلم است کشتی overload یا بارگیری بیش از حد یعنی بیش از خط آبخور مجاز نکرده بنابراین ارتباط DWT از نظر کارشناسان حوادث با علت این حادثه بی معنی است.
 
در گزارش GM را نیز مرکز تعادل و شناوری عنوان شده که از نظر کارشناسان دریایی GM ارتفاع متاسنتر است نه مرکز تعادل .که به هرحال از نظر بنده که تیم های کارشناسی و بررسی سوانح و ایمنی آنها را می شناسم بیشتر از این هم از اداره کل بنادر استان انتظار نمی رفت. ولی در مجموع با روایت سناریوگونه گزارش با تمام کاستی های فاحش وتخصصی، تصدیق کرده اند که در بندر شهید رجایی ضعف مدیریتی ونظارتی وجود دارد و هیچ سازکار نظارتی و جلوگیری از وقوع حوادث ایمنی وجود ندارد که قطعاً بایستی چاره اندیشی شود.
 
 
7) چرا شما ضعف های مدیریتی و ایمنی اداره کل بنادر استان را در بروز این حادثه دخیل می دانید؟
 
ببینید حوادث همیشه علل مختلفی در سطح های مختلف دارند وبه زبان ساده این علل مثل یک زنجیر به هم متصلند که ضعف ها و کاستی های مدیریتی سرشاخه و نقطه اتصال اولیه این زنجیر هستند که اگر ضعف مدیریتی نباشند در حلقه بعدی نبود نظارت و کنترل نیز وجود ندارد و درنتیجه سایر حلقه های زنجیر خطا و اشتباه یا ضعف پرسنل عملیاتی وخدمه نیز از بین می رود و در پایان زنجیر دیگر حادثه ای شاید اتفاق نیفتد.بنابراین بر اساس اصول علمی ضعف و کاستی مدیریتی قطعاً در این حادثه وجود داشته است.
 
از جهتی دیگر متاسفانه برخی مدیران فعلی بنادر بدترین تراژدی حوادث را در زمان مسولیت خود در استان هرمزگان رقم زده اند. در زمان غرق شناور اتوبوس دریایی در بهمن ماه سال 90 معاونت دریایی و بندری استان بر عهده مدیرکل فعلی بنادر استان بود که متاسفانه 17 نفر از هموطنانمان در پی آن حادثه جان سپردند. شناور مسافری دنا در بندر کیش در سال 96 در در زمان مدیرکلی ایشان غرق شد. یک لندینگ کرافت با بار شیشه نیز در آبان ماه 97 حوالی ابوموسی غرق شد و چهار نفر از خدمه آن جان سپردند. در بهمن ماه سال 97 هشت فروند شناور در ساحل شهر بندر عباس و قشم به گل نشستندکه خسارات مالی بالایی در پی داشت و در حال حاضر هم با غرق کشتی اس ال استار در بندر شهید رجایی یکی از بزرگترین حوادث در بنادر کشور اتفاق افتاد. پس ضعف های مدیریت کلان بنادر و دریانوردی استان در بروز این حوادث دیگر جای دفاع ندارد.
 
دلیل دیگر بر وجود ضعف های مدیریتی در بروز این حادثه به انتصابات اداره کل بنادر مستتر است. با روی کار آمدن مدیریت جدید در بنادر استان برخی نیروهای کم تجربه و دوستان مدیرکل یا به اصطلاح همشهری هایش در مسولیت های حساس منصوب شدند که نخستین مصداق را می توان در حادثه غرق شناور مسافری دنا در جزیره کیش یافت که علی رغم حضور نیروهای مستحق و لایق در استان صرف ایجاد جایگاه برای یک همشهری، مسولیت مهم اداره بنادر و دریانوردی کیش به یک به اصطلاح همشهری سپرده می شود و چندماه بعد غرق شناور مسافری دنا را شاهد هستیم. نمونه هایی از این نوع انتصابات دوستان که تعجب برانگیز و با کنار راندن نیروهای بومی ، کاربلد و امتحان پس داده در بنادر تابعه و شهید رجایی در دو سال گذشته انجام شده بسیار است و همین اقدامات، ضعف مدیریت بنادر و دریانوردی استان زمینه بروز این حوادث فراهم کرد.
 
 
8) از کارشناسی که فعال حوزه سرمایه گذاری وتخلیه بارگیری کشتی در بنادر است می پرسم  این حادثه را درحوزه فعالیت خود چگونه پارزیابی می کند  و این انتقاداتی که به عملکرد اداره بنادر استان می شود تا چه حد وارد می دانید؟
 
باتوجه به انعکاس بین المللی این حادثه در روز های گذشته شرکت های کشتیرانی که من با آنها کار می کردم تماس گرفتند ونگران وضعیت ایمنی و تردد کشتی ها به بندر شهید رجایی هستند همانگونه که خبر دارید کشتی هایی که الان به بنادر ما وارد می شود به دلیل مشکلاتی که دشمنان ایجاد کرده اند ملاحظات زیادی را رعایت می کنندو این حادثه شرایط را بدتر نیز کرد. هزینه های سرمایه گذاری انجام شده در بندر شهید رجایی از بودجه دولت در این شرایط سخت اقتصادی انجام شده ولی متاسفانه با این حادثه امکان بهره برداری از بخشی از زیرساخت این بندر مهم  از جمله اسکله حوضچه و گنتری کرین ها از بین رفته، تردد ایمن کشتی ها وسایز کشتی ها در اسکله ها اطراف را نیز محدود کرده است.
 
در پاسخ به پرسش شما در خصوص تاثیر این حادثه در سرمایه گزاری در بندر شهید رجایی بایستی عرض کنم اصولا سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی به این حوادث ارتباطی ندارد. پذیرش طرح های سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی کلا سلیقه ای است و توسط مدیر بنادر هرمزگان انتخاب می شوند. بعضی مواقع پیشنهاد سرمایه گزاری توسط بندر شهید رجایی تایید می شود که مغز کارشناسان سوت می کشد که این طرح چگونه تایید شده در مقابل طرح هایی که می تواند تحولی در کار بندر و اشتغال استان ایجاد کند به بهانه های مختلف حمایت نمی شود یا رد می شود. پس این حادثه تاثیری در سرمایه گذاری ندارد چونکه سرمایه گزاران داخلی همیشه متقاضی کار در بندر شهید رجایی هستند ولی این مدیریت بنادر هرمزگان است که سلیقه ای که در دو سال گذشته عمل می کند.
 
 
9) انتقاداتی به عملکرد اداره کل بنادر در بنادر استان مطرح است شما نیز در خصوص مشکلات سرمایه گذاری در بنادر انتقاداتی را مطرح کردید اگر بخواهیم به موضوع اصلی بحث برگردیم اینکه گفته میشود بنادر استان در دو سال گذشته مدیریت مناسبی در جلوگیری از بروز این حوادث ندارد چگونه ارزیابی می کنید؟
 
کلا در 2 سال گذشته مدیریت مناسبی در بنادر استان اعمال نشده و یک حرکت به عقب را شاهد بوده ایم، در خصوص مسائل ایمنی هر روز خبر بروز یک حادثه عجیب  در بنادر و دریانوردی استان هستیم. از آنجاییکه تمام تصمیمات در بنادر سلیقه ای و منوط به نظر شخص مدیر کل است ما سرمایه گذاران و ارباب رجوعان بیشترین آسیب را دیده ایم. یک قرارداد یا نامه ای که لنگ امضا مدیرکل است بعضاً تا چند ماه در دفتر مدیر کل منتظر امضا یا تائید مانده که در بعضی موارد در دقیقه نود هم رد شده است. 
 
انتصاب مدیر برخی بنادر و معاونین هم در بروز این حوادث جای بحث دارد و اینکه گفته می شود بنادر استان از بعد مدیریتی رها است صحت دارد. من در خبرها شنیدم که  در نوروز یک خودرویی وارد بندر لنگه گه مدیرش همشهری مدیرکل بنادر است وارد شده و به دریا سقوط کرده، برای بنده جای تعجب دارد وقتی بنده که ارباب رجوع چندین ساله اداره کل بنادر هستم ویک روز مجوزم زمانش گذشته بایستی کلی دوندگی کنم تا بتوانم وارد بندر بشوم و  به فعالیت اقتصادی خودم برسم ولی یک خودرو شبانه وارد بندر لنگه شده و هیچ کنترلی نمی شود مجوز نمی خواهد ویراژ هم می دهد به دریاهم سقوط می کند. اینکه میگویند بنادر رها هستند در واقع نگرانی پیش از وقوع این حوادث است. 
 
در همین بندر لنگه مثل بندر کیش یک به اصطلاح همشهری مدیرکل به عنوان مدیر بندر لنگه انتخاب شد. در یک سال و نیم گذشته این مدیر حتی خانواده خود را به محل خدمت خود منتقل نکرده و روزهای چهارشنبه تا یکشنبه در بندرعباس به سر می برد. و درپاسخ گفته می شود که آخر هفته که تعطیل است و اول هفته هم برای مشورت با مدیر کل و ماموریت به بندرعباس رفته اند و از آنجاییکه جزو دوستان مدیرکل هستند کسی هم نمی تواند انتقاد کند نیروهای دلسوز وقدیمی در لنگه هم که انتقاد کردند بلافاصله جابجا شدند. بیچاره ارباب رجوع های لنگه، چارک،پارسیان و شیو که کارشان پیش این مدیر گیر است روزها بایستی پشت در دفتر این مدیر برای پیگیری مشکلاتشان منتظر بمانند وحتی از سر ناچاری اعتراض خود از عملکرد مدیر بندر لنگه را به نماینده محترم مردم غرب استان منعکس کرده اند. در مورد بندر کیش هم وضع به همین منوال است یک هم استانی مدیرکل مدیر بندر حساس منطقه آزاد کیش شده سایر شاخصه های مدیریتی هم که اهمیتی ندارد. بعد هم شاهد اتفاقی مثل غرق کشتی مسافری دنا،غرق کشتی کانتینری در بندر شهید رجایی و یا سقوط خودرو در بندر لنگه هستیم که اینکه بنادر از نظر مدیریت رها هستند را می رساند.
ما به عنوان بخش خصوصی که در ارتباط با کشتیرانی ها و تجار خارجی هستیم زودتر تاثیر اقدامات خصمانه و تحریمی دشمنان را متوجه می شویم به لحاظ اینکه بنادر پیشانی تبادل با خارج هستند پس نبایستی مشکلی در کار بنادر باشد چه برسد حوادثی از این دست اتفاق بیفتد و نیاز داریم درصورت ایجاد محدودیت یا مشکلی جدید برای کشور  توسط دشمنان سریعاً اقدامی برای خنثی کردن آن انجام دهیم مثل کاری که قطری ها در زمان تحریم کردند و فشارهای خارجی را پس زدند، ولی با این مدیریت بنادر استان ما بایستی دنبال مدیرکلی که بیشتر در تهران است و مدیر بندری در غرب استان که در محل کار خود حاضر نیست بدویم وفرصت را از دست بدهیم. استاندار محترم هم عدم حضورمدیران در محل خدمت را قبول ندارد و بارها به مسولین دستگاه ها تذکر داده اتفاقاً مدیر کل بنادر استان هم از دریافت کنندگان این تذکر است. در هفته های اخیر شاهد بودیم جناب دکتر همتی استاندار محترم و پای کار با حضور شبانه روزی در محل اسکان مهمانان نوروزی، حضور 24 ساعته در صحنه و نظارت بر آمادگی و کنترل سیل اخیر، و پیگیری برگزاری موفقیت آمیز همایش سرمایه گذاری، اهمیت حضور مدیران در محل خدمت را به مدیران دستگاه ها عملاً یادآور شدند. 
 
 
10) سخن پایانی شما در خصوص این حادثه و راه حل شما برای برون رفت از این مشکلات چیست؟
 
بایستی به سرعت مشکلات مدیریتی بنادر و دریانوردی استان برطرف شود. نمی شود فقط به خاطر حمایت های مدیرعامل سازمان بنادر از هم استانی خود عرصه خدمت در استان هرمزگان را رها کرد. این دیدگاه که استان هرمزگان محلی برای انتصاب دوستان امتحان پس داده است بایستی عوض شود. بایستی مدیران توانا با رزومه مثبت ودارای ویژگیهای تعاملی در اداره کل بنادر و دریانوردی استان سرکار بیایند. مدیران  بنادر بایستی خود را جدا از مردم محل خدمت خود نداند. استان هرمزگان نیازمند خدمت شبانه روزی در صدها بندر و ساحل محروم است این رویکرد  مقاومت در برابر هزینه در مناطق محروم بایستی عوض شود بایستی پایاپای مقامات استان موانع توسعه استان در بنادر حذف شود نه اینکه خود مدیریت کل بنادر مانع تراشی کند.
 
بایستی در هرمزگان به اندازه نام هرمزگان ظاهر شد این استان ظرفیت های صنعتی و نیروی انسانی غنی دارد.   مهم ارتباطی است که بایستی بین بندر و صنایع و ظرفیت های استان ایجاد شود که رویکرد اداره کل در دو سال گذشته بیشتر تدافعی و تقابلی بوده. به خاطر دارم که در زمان مدیر کل قبلی بنادر استان دغدغه ارتباط و همگرایی بین صنایع و  دانش آموختگان استان وجود داشت که در این دوره رها شده است. بندر شهید رجایی از نظر سخت افزاری هنوز هم ظرفیت منحصر به فردی دارد که بایستی بالفعل شود. از حادثه غرق کشتی اس ال استار بایستی درس های لازم را گرفت کاشکی مدیران تصمیم گیر از حادثه غرق اتوبوس دریایی در سال 90 درس می گرفتند و از سپردن مسولیت به کسانیکه در آن زمان مسولیت داشتند خودداری می کردند تا حداقل امروز شاهد غرق کشتی کانتینری در بندر شهید رجایی و ورود وسقوط خودرو در بندر لنگه نمی بودیم.
 
 
 
آنچه در این بخش شاهد بودید به درخواست شما مخاطبان فرهیخنه، نظر کارشناسان دعوت شده مستقل دریایی استان است و این رسانه مستقلاً در خصوص پاسخ های مطرح شده هیچ اظهار نظری ندارد. امید است توانسته باشیم پرسش های شما در خصوص حادثه غرق  اس ال استار پاسخ داده باشیم. جنوب ایران نیوز پایگاه خبری و تحلیلی هرمزگان همیشه با آغوش باز از بحث های تخصصی در حوزه بنادر و دریانوردی که یکی از مزیت‌های توسعه‌ای استان هرمزگان است، استقبال می‌کند...
 
   
  

نظرات کاربران: 48 نظر (فعال: 33 ، در صف انتشار: 15، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
F
|    | 1398/2/26 - 09:48 | |
واقعا جای تاسف داری برای شما و این به اصطلاح کارشناساتون . آخه این چه تحلیل خنده دار و شخصی است که میکنید . برای تجزیه و تحلیل یک سانحه اول باید پارامترهایی که دخیل هستند و همچنین علت اصلی بروز سانحه را در نظر گرفت نه اینکه فلان مدیر مال این شهره یا فلان مدیر اونجوری . چه ربطی داره آخه ؟ کاپیتان شناور خودش اول از همه پریده بیرون و اصلا مهم نبوده براش و نجات تمام خدمه توسط همین افرادی که شما به اصطلاح نالایق میخوانید انجام شده .
توی این ماه مبارک بترسید از گناه تهمت و دروغ
شما مستندات این خادثه را ببینید خودتون شرم میکنید از این نوع تحلیل .
کاری به خصومت های شخصی شماها با مدیریت بندر ندارم ولی اظهان عمومی را با این دروغ ها خدشه دار کردن جای خجالت داره .
امیدوارم بخاطر یک صندلی اینور یا آنطرف تر به خودتون رحم کنید .

F
|    | 1398/2/26 - 09:48 | |
واقعا جای تاسف داری برای شما و این به اصطلاح کارشناساتون . آخه این چه تحلیل خنده دار و شخصی است که میکنید . برای تجزیه و تحلیل یک سانحه اول باید پارامترهایی که دخیل هستند و همچنین علت اصلی بروز سانحه را در نظر گرفت نه اینکه فلان مدیر مال این شهره یا فلان مدیر اونجوری . چه ربطی داره آخه ؟ کاپیتان شناور خودش اول از همه پریده بیرون و اصلا مهم نبوده براش و نجات تمام خدمه توسط همین افرادی که شما به اصطلاح نالایق میخوانید انجام شده .
توی این ماه مبارک بترسید از گناه تهمت و دروغ
شما مستندات این خادثه را ببینید خودتون شرم میکنید از این نوع تحلیل .
کاری به خصومت های شخصی شماها با مدیریت بندر ندارم ولی اظهان عمومی را با این دروغ ها خدشه دار کردن جای خجالت داره .
امیدوارم بخاطر یک صندلی اینور یا آنطرف تر به خودتون رحم کنید .

شهروند
|    | 1398/2/26 - 11:17 | |
با سلام :

بنده بعنوان یکی از کارکنان بندر شهید رجایی ، تمام صحبت های مصاحبه کنندگان را تایید و تصدیق می کنم ..دقیقأ باندبازی و همشهری بازی و فامیل بازی توسط طیف وسیعی از غیربومی ها در این اداره کل مهم استان هرمزگان در جریان هست که بوی گندش را همه جا فرا گرفته است ...مدیرکل بندر همه همشهری ها و هم دوره های زمان تحصیل و دوستان هم دوره دوران اشتغال که همگی هم با همدیگر هم استانی هستند را دور خودش جمع کرده و به همه آنها پست و مقامی داده است ....ضعیف ترین و بی تجربه ترین و کم دانش ترین افراد در مسئولیت هایی کلیدی بعنوان همشهری و هم استانی خودش در جایگاه های مختلف کلیدی قرارداده و هیچ نظارتی هم بر آنها ندارند...اکثریت دوستان و همشهری های این مدیرکل ، یا دارای دو خانه سازمانی هستند مانند مدیراداره بنادر لنگه و یا بطور مجردی و با تمام امکانات در خانه سازمانی بصورت تنها زندگی می کنند و خانواده هایشان در استان و شهرستان خودشان هستند . بهترین امکانات رفاهی در اختیارشان است ...تمام مهمانسرای های بنادر استان با تمام امکانات رفاهی و خودرویی و غذایی در اختیار خانواده ها و بستگان خودشان و همشهری هایشان هست ولی متاسفانه نظارت بر امورات شان نیست ....اینها به تنها چیزی که فکر نمی کنند شرح وظایف قانونی یشان و امورات اربابان رجوع و مشتریان بندر و موضوعات ایمنی در کشتیرانی و ایمنی بندری است . ....بوی گند همه نوع فساد مخصوصأ فساد در عزل و نصب های اداری در این اداره کل مهم هرمزگان پیجیده است .....متاسفانه نیروهای لایق و با دانش و تجربه را کنار گذاشته اند و هیچ مسئولیت و کاری به آنها داده نمی شود ........

سعید
|    | 1398/2/26 - 14:11 | |
با عرض سلام
به نظر بنده، برخی از نظرات کارشناس بسیار مغرضانه و فقط جهت تخریب و تشویش افکار عمومی می باشد.

ناشناس
|    | 1398/2/28 - 08:03 |
پاسخ: اتفاقا تمام نظرات دقیق و مستندو مستدل است اگر کسی با وجدان و به دور از سلایق شخصی از وضعیت نابسامان مدیریتی بندر شهید رجایی واکاوی کند اینکه چیزی نیست به مواردی بر می خوری که هر دشمنی برای ای بندر نمی کند

بنی‌هاشم
|    | 1398/2/28 - 07:13 | |
این یادداشت بنا به اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری فاقد اعتبار هست. جدای از انگیزه‌های پیدا و پنهان نویسنده، از شش نفر در این یادداشت به‌عنوان کارشناس نام برده شده بدون آنکه نام‌شان نوشته شود.
برحسب ضرورت در خبرهای آنی یا شنیده‌ها می‌توان از منابع مطلع بدون اسم بردن فرد استفاده کرد ولی در یادداشت تحلیلی چنین چیزی پذیرفتنی نیست. کارشناسی که جرات نوشتن نام‌اش را ندارد درواقع می‌خواهد حرف‌اش را بزند بدون اینکه احیانا آسیب و هزینه‌ای متوجه‌اش شود.
این جمله را بخوانید : ... با تمام احترامی که برای این دوستان قائل هستم اولاً این کاره نیستند...
زمانی این حرف اهمیت دارد که گوینده‌اش هم مشخص باشد، وگرنه چنین حرف آبکی و سطحی را هر کارنشناسی هم می‌تواند بگوید.
اگر اندکی از اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری مطلع باشید و برای کارتان هم ارزش قائل باشید این یادداشت آخرین متن از این نوع خواهد بود وگرنه...

ناشناس
|    | 1398/3/2 - 16:58 |
پاسخ: برادر عزیز
انتظار داری افراد خود را معرفی کنند
آنهم در فضایی خصمانه ای که دوستان
اشاره نمودند.فضای دیکتاتوری.
برادر عزیز همه حرفها صحیح بود
ولی گویا لازم است از پشت میز بیرون بیابید
و به امور با یک نگاه نقادانه بنگرید.
چرا برای مدیران دیگر این
حرفها با این شدت نبود.
انتظار دارید سایت و روزنامه بیایندو نام
افراد را فاش کنند و افراد از گزند و توطئه
در امان باشند؟؟؟؟ناشناس
|    | 1398/2/28 - 09:50 | |
این کارشناسان محترم اسم و مشخصات ندارند!!!!

ناشناس
|    | 1398/2/28 - 11:01 | |
بسمه تعالی
در پاسخ به دوستان البته تحلیل خوبی است اماد خیلی دیر و کامل و جامع هم نیست به دلایل زیر کامل و جامع نیست
کاشکی یک فرد منصف و خدا ترس می آمد و سوء مدیریت در بندر شهید رجایی بررسی می کرد و منصافه و به دور از حاشیه و ... نظرات خود مستند ومستدل اعلام می کرد. چند تا کد هم بنده حقیر بدون هیچ کم و کاستی برای پیگیری و بررسی خدمتتون عرضه می دارم قضاوت با شماست.
1-پس زدن نیروهای کارآمد و توانمند و با تجربه از استان هرمزگان و دیگر استانها که به دلیل برخورد سلیقه ای و ناسیونالیستی مدیر کل بندر از استان هرمزگان رفته اند و تعدادی اندکی هم که باقی مانده اند به گوشه وکنار راده شده به عنوان مثال دکتر تحصیل کرده خارج از کشور که میلیونها تومان از سرمایه ملی خرج آن شده به دلیل کور بودن ناسیونالیستی الان به عنوان یک نگهبان و راهنما در لابی ساختمان مرکزی اداره کل وقت گذارنی می کند و منصافه ببینید همین دکتر مملکت چند تا مقاله در سایت های خارجی دارد .
2-گماردن افراد بسیار کم تجربه در زمینه بندری در پست های مهم و تخصصی مثل رئیس اداره امور بندری که حتی یک روز هم در واحد تخصصی امور بندری کار نکرده و در حال حاضر هم به طور مرتب 20 فروند کشتی فله در بندر شهید رجایی پهلو گرفته و حد اقل هم 7 تا 8 فروند توی لنگرگاه منتظر اجازه ورود به بندر می باشند .
3-گماردن یه فرد بی تجربه و قرارداد مستقیم به عنوان مدیر بزرگترین پایانه نفتی بندر شهید رجایی چون از دوستان و همشهریان جناب مدیر کل هستند.
4-گماردن یک فرد بسیار بی تجربه در زمینه مالی و اداری به عنوان معاون اداری ومالی بندر شهید رجایی که حتی یک روز هم در واحد های اداری و مالی تجربه ندارد و حتی یک سند مالی تا حالا کنترل ننموده ایشان فقط در زمینه آموزشی و تحصیلاتش هم در زمینه آموزشی می باشد با توجه به گردش مالی چند هزار میلیاردی در بندر شهید رجایی به صرف اینکه یه آقای روابط خوبی با نمایندگان مجلس و از دوستان وهمشهریان مدیر کل باشد در این بخش مهم از درامد اداره کل منصوب شده این انتصاب به صلاح کشور و سازمان نمی باشد همین الان از وضعیت مطالبات بندر چک بفرمایید بین 200 تا 300 میلیارد تومان پول دولت دست شرکت های فعال در بندر شهید رجایی می باشد .
5-عدم توجه به بیت المال هر ساله مبلغ قابل توجهی بابت تعمیرات و نوسازی منزل و خرید وسایل داخلی منزل مدیر کل هزینه می گردد هر سال به چند صد میلیون می رسد همین امشب به داخل شهرک شهید باهنر مراجعه کنی می بینی که تقریبا 200 لامپ توی حیاط منزلشان روشن است این مطلب خیلی روشن و مبرهن است . صورت وضعیت ها کنترل بفرمایید به نتیجه میر سی
6-یک سری به ماموریت های جناب مدیر کل شهید رجایی بزنید در سه سالی که در بندر منصوب شده حد اقل یک سال آن در ماموریت به سر برده مستند و مستدل بیلط هواپیما و ماموریت های ثبت شده
7-یک سری به صورت وضعیت های مهمانسرای شهید رجایی بزنید ببینید جقدر بابت مهمانان شخصی مدیرکل و معاون اداری ومالی هزینه شده .
8- یک سری به درخواست های سرمایه گذاران بزنید ببینید چگونه سرمایه گذاران توی این پیچ و خم اداری شهید رجایی گرفتار هستند اگر سرمایه گذاری کمتر از یکسال در این پیچ و خم ها کارش انجام شده همه این گزارش اشتباه است به عنوان مثال ببینید برای سرد خانه کوثر جند تا سرمایه گذار آمدند و کارشنان انجام نشده و یک سرمایه ملی به باد فنا رفته و ببینید که بعد از چند ماه کار سرمایه فعلی انجام شده
9-یک سری به صورت وضعیت های نقلیه سبک بندر شهید رجایی بزنید ببینید چه خبره وسیله نقلیه مدیر کل و معاونین و دوستان مدیر کل که از شرکتها گرفته اند اکثرا هم ماشین خارجی و مدل بالا و ماشین های دولتی هم تحویل افراد از مابهترون است و یه شب به صورت اتفاقی یه سری به شهرک شهید رجایی و باهنر بزنید ببینید جقدر خودرو دولتی زیر آفتاب و شرجی له می شود به عنوان یه دوست دار بیت المال برای اینکه پی به این گزارشی ببری حد اقل یک بار ببینید .
10وضعیت نابسمان داخلی مجتمع بندری از سوء مدیریت بیداد می کند
11- اکر سایت های چک بفرمایید توی شهید رجایی فقط یک چیز نمایان و ظهور و بروز می کند آنهم عکس دو نفری و یادگاری است


شهروند
|    | 1398/3/1 - 09:29 |
پاسخ: بنده چونکه نزدیک 30 سال در این اداره کل کار میکنم و از پرسنل اداره کل بنادر هستم و تمام موضوعات را از نزدیک لمس می کنم ، همه گفته های شما درست و صحیح است و هیچ فرافکنی و خلاف واقعی نگفته اید و هرچه گفتید عین حقیقت است .
شهروند
|    | 1398/3/1 - 09:30 |
پاسخ: بنده چونکه نزدیک 30 سال در این اداره کل کار میکنم و از پرسنل اداره کل بنادر هستم و تمام موضوعات را از نزدیک لمس می کنم ، همه گفته های شما درست و صحیح است و هیچ فرافکنی و خلاف واقعی نگفته اید و هرچه گفتید عین حقیقت است .
ناشناس
|    | 1398/4/9 - 15:59 |
پاسخ: توی بندر لنگه که با ماشین اداره مسافرت هم می رن و مسافر کشی می کنن جدیدا ماشین عروس هم میخواد بشه

ناشناس
|    | 1398/2/28 - 17:35 | |
سایت جنوب چرا نظرات نمی زاری حد اقل دو نظر گذاستم یکی خیلی مهم هست و بخش کوچکی از سوء مدیریت در بندر شهید رجایی عنوان شده بزارید لطفا

ناشناس
|    | 1398/2/29 - 20:29 | |
درخصوص غرق شدن شناور کلیه قصور متوجه کشتیرانیه
اما هدف اصلی این مصاحبه اگه تخریبه غیر بومیاس باید بگم

کاش اینقد بالغ میشدین که تفکرتون ملی میشد فردا روزی که جنگ شد باز هم صحبت از بومی گری میکنید
خواهشا این افکار پوچ رو که چند نفر نماینده که برای سوء استفاده تو سرتون انداخته رو طوطی وار بیان نکنید


علی رضا
|    | 1398/2/29 - 23:42 | |
بنده به عنوان کسی که سالها در زمینه دریایی و کشتیرانی مشغول به کار هستم این تحلیل رو مغرضانه و غیر کارشناسی میبینم و کسی که این صحبت ها را فرمودند یقینا در زمینه دریایی و بندری هیچ سر رشته ای ندارد

ناشناس
|    | 1398/2/31 - 17:07 | |
لعنت به مدیری که ارزش نیروی انسانی خوب را نمی داند و باند باز است و باعث بی انگیزی و فسیل شدن آنها می شود. در علم مدیریت امروز، نیروی انسانی حرف اول را در موفقیت سازمانها می زند.

ناشناس
|    | 1398/3/1 - 16:20 | |
واقعا تحلیل مغرضانه ای میباشد
چرا اسامی اون کارشناسا رو شفاف اعلام نمیکنید
تحلیلی که مبنای علمی و تخصصی نداشته باشد قابل نقد نیست
رسالت بررسی سوانح رو کسی میدونه چیه؟
تحلیل چرایی وقوع حادثه و ارائه پیشنهادات و‌درسهای آموختنی به منظور جلوگیری از بروز سوانح مشابه در آینده میباشد و‌دنبال مقصر یابی نیست
نفرات و مسئولین اداره کل مطمئنا دارای صلاحیت های لازم میباشند چرا که در صورت عدم تخصص اولین نفر مدیر بندر زیر سوال میرود و هیچ مدیر بندری بدنبال نا امن کردن بندر خود نیست.
میشه نفرات متخصص و شایسته ای که چند سال اخیر از کار کنار گذاشته اند رو اعلام کنید.
لطفا به فکر آخرتتان باشید.

سالاری
|    | 1398/3/1 - 19:11 | |
با سلام
در مورد تجزیه و تحلیل سانحه لازم دانستم نکاتی به عنوان یه مخاطب عام خدمت دوستان عرض نمایم:
تحلیل هر پدیده یا حادثه قطعا نیازمند بهره بردن از کارشناسان خبره در آن زمینه میباشد لذا بهتر بود این کارشناسان معرفی میشدند تا بتوان بهتر نقد این کارشناسان رو مورد ارزیابی قرار داد.
این سانحه در حیاط خانه اداره بندر اتفاق افتاده لذا این اداره به هر نحوی میتواند در تحلیل سانحه مورد بررسی قرار بگیرد لذا نکته اینجاست که در تحلیل حدود مسئولیت ها نیز مشخص باشد، وقتی بخشی از اسکله های بندر تحت بهره برداری شرکتی میباشد قطع به یقین آن شرکت میبایستی یک سری از الزامات ایمنی و زیست محیطی را رعایت مینمود و نظارت بر این مهم در حیطه اختیارات ناظر که معاونت بندری و‌منطقه ویژه بوده میباشد، حال باید بررسی نمود آیا این نظارت به نحو احسنت اجرا شده است یا خیر. این نظارت از زمان بارگیری محموله در کانتینر تا توزین کانتینر و کنترل نقشه بارچینی و نهایتا فرایند تخلیه و بارگیری را شامل میشود.این نکته رافع مسئولیت شرکت های کشتیرانی و‌نمایندگی ها و شرکت بهره بردار نمیباشد.
در تجزیه و تحلیل سانحه تسلط بر قوانین و الزامات بین المللی و ملی برای کشتی ها و شرکت های کشتیرانی بسیار مهم و ضروری میباشد، طبق قانون های سولاس و مارپول و stcw شرح وظایف فرمانده و افسر اول کشتی به وضوح ذکر شده است که طراحی نفشه بارچینی bay plan و محاسبه پارامترهای تعادل کشتی از وظایف اساسی فرمانده شناور عنوان شده است ،حال نکته اینجاست ساز و‌کار دستگاه نظارت برای کنترل این وظایف به چه شکلی در روش های اجرایی تعریف شده است.نکته قابل تامل اینجاست اگر بنا باشد اداره بنادر قبل از شروع بارگیری نقشه بارچینی تمامی کشتی های موجود در اسکله را کنترل نماید با توجه به تعداد کشتی های موجود در اسکله اساسا کاری غیر قابل اجرا میباشد کما اینکه در سایر بنادر جهان نیز این نظارت به صورت کشتی به کشتی وجود ندارد.
در این سانحه شرکت بهره بردار متوجه مغایرت در نقشه بارچینی و‌وزن کانتنرها شده و موضوع را به کشتی اطلاع داده است ولی متاسفانه هیچ اقدام موثری از سمت کشتی در راستای اصلاح نقشه صورت نمیگیرد.
در تحلیل سانحه مطابق قوانین و الزامات بین المللی رسالت تیم بررسی سانحه شناسایی دلایل ریشه ای بروز حادثه و ارائه راهکار اصلاحی به منظور جلوگیری از بروز سوانح مشابه در آینده میباشد لذا انتظار تعیین میزان قصور از کمیته بررسی سانحه با رسالت این کمیته در تضاد میباشد.
در تحلیل سانحه فارغ از بومی یا غیر بومی بودن میبایستی نقدی منصافه صورت گیرد و منتسب کردن وقوع یک حادثه به شخص خاصی خارج از عرف جهانی میباشد کما اینکه وقوع یک حادثه بدلیل مجموعه ای از اقدامات اشتباه میباشد .
اگر نقد این سانحه و‌نکارش این خیر صرفا بدلیل مسائلی خارج از پروسه بررسی سانحه باشد قطعا این گزارش فاقد اعتبار میباشد.
وصله زدن سانحه اتوبوس دریایی در سالهای گذشته به معاون دریایی وقت و همچنین سانحه بندر کیش به دلیل انتصاب مدیر بندر کیش که از همشهریان مدیر کل میباشد قطعا رویکردی غیر از نقد سانحه میباشد و جالبتر اینکه در این سانحه اگر همان رویکرد نگارنده متن رو ملاک قرار دهیم هیچ اشاره ای به نقش معاون دریایی وقت صرف اینکه بومی میباشد جای تامل دارد.
اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی طبق چارت تشکیلاتی و شرح وظایفی که برای آن تشریح و تکلیف شده است تامین ایمنی آبراه،مقابله با آلودگی دریایی، نظارت بر علائم کمک ناوبری ، جستجو و نجات دریایی و بررسی سانحه دریایی میباشد لذا اینکه بخواهیم مسئول این اداره رو که کوچکترین نقشی در بروز سانحه داشته مورد نقد قرار دهیم بی انصافی در حق این بزگوار میباشد کما اینکه ایشان دارای تحصیلات مرتبط و سابقه عملیاتی میباشد و اتفاقا با در نظر گرفتن منویات مقام معظم رهبری مبنی بر استفاده از نیروهای جوان در مسئولیت ها انتخاب ایشان را صرف غیر بومی بودن زیر سوال نبریم.
و در نهایت بهتر این بود دوستانی که این سانحه را مورد نقد قرار میدادن ابتدا به ساکن گزارش تحلیلی کمیته سانحه بندر شهید رجایی و گزارش کارشناسان رسمی دادگستری که تمامی ابعاد سانحه را مورد بررسی قرار دادند مطالعه میکردند و پس از آن عملکرد بندر را مورد نقد قرار میدادند.
با تشکر فراوان از مدیر مسئول این سایت و آرزوی نقد منصافه در آینده

ناشناس
|    | 1398/3/2 - 16:38 |
پاسخ: با سلام و درود.
برادر عزیز کنوانسیون ها در چه بستری اجرا میشوند؟
سولاسی که اشاره نمودید توسط چه افرادی و با مسئولیت چه فردی قابل اجراست؟
وقتی تفکر باندبازی توسط بالاترین مقام اجرایی اداره بر هرچیز اولویت یابد چه جایی برای موضوعات تخصصی باقی میماند؟
صحبتهای شما در بستر حرفه ای و تخصصی صحیح است نه در بستری که پایه اش رفیق بازی و احساسی نگری است.
شما که اشارت به مقررات بین المللی نمودید از خود سوال کنید که هزینه ساخت ماکت کشتی سانچی که مانورینگ امداد و نجات ساختمان مرکزی را در بروز حوادث احتمالی مختل مینماید چقدر بوده؟ این نماد که خود معضل امدادرسانیهای آتی است با این تفکر ساخته میشود. تفکری که ابتدایی ترین موضوع را تشخیص نمیدهد . کنوانسیون ها در بستری تخصصی قابل اجرایند دوست عزیز . از خودتان بپرسید کاپیتان کیست؟ اگر او کاپیتان است پس باید حداقل ها را تشخیص دهد . همین القاب نادرست افراد را دچار توهم و خودبرتربینی نموده و ثمره اش همین است.
قلدری این مدیر در عزل و نصب ها جای دفاع نداد .عزل و نصبهای مغرضانه جایی برای مباحث تخصصی نمیگذارد.وقتی نیروی انسانی پشیزی ارزش نداد کنوانسیون معطل خواهد ماند.


ناشناس
|    | 1398/3/2 - 08:22 | |
با سلام.
مدیرکل تخصصی که دارد پر حرفی است.
متاسفم که بعضی بادمجان دور قاب چینهااو را کاپیتان
مینامند. فردی که این القاب برایش بزرگ است. همه میدانند زمانی که ایشان معاون دریایی و بندری شد چه کسی را کنار زدند .ایشان خصلت نخبه کشی در وجودشان است و لذا افراد کارآزموده در کنار او جایی ندارند.به عکسها در زمان سیل اخیر و آبگرفتگی در بندر رجایی توجه کنید. او حتی پرستیژ پوشیدن لباس کار را رعایت ننموده. شلختگی در پوشش ایشان موج میزند.لباسی نافرم برای اینکه نشان دهد پای کار است. از او بپرسید چرا اجازه داده همشهری اش در بندر لنگه در سرکارش نباشد و فقط اسم مدیر را یدک بکشد . از او بپرسید چرا مسئول دفترش دارای دو پست اجرایی بوده که نتیجه اش مشخص است. این مدیر از سال 90 سابقه اش تیره است و در زمان معاونت او بود که حوادثی دلخراش روی داد و 17 نفر غرق شدند. چرا بعضی خودشیرینی و دفاع میکنند؟ اون شخصی که باید از ماه رمضان خجالت بکشد ، چاپلوسانند. از او بپرسید مخارج غیر ضروری او در این زمان پر فشار را چگونه تکذیب میکند؟ کافی است اسناد مخارج جاری را بررسی کنند. از او بپرسید که در این فضاحت ها با چه رویی باز دنبال پست معاونت در سازمان است ؟

ناشناس
|    | 1398/4/8 - 15:46 |
پاسخ: همشهری اش در بندر لنگه فعلا سرگرم حذف نیروهای بومی و با تجربه و کار و کاسبی به همراه افراد و تیم مورد اعتماد خودش هست فعلا یک سفره ای اونجا پهنه دا رن حالشو می برن مدیر دور کاری می کنه . و چون شخصی با تخصص ایشان اصلا وجود ندارد و قحط الرجال شده ایشان فقط می تواند به صورت پروازی خدمت کنه.!!
ناشناس
|    | 1398/4/21 - 19:37 |
پاسخ: در بندر لنگه که مدیرش سر کار نیست معاون مورد علاقه اش هم سر کار نمیاد و صحنه جالبی شده ماشین های اداره هم سرگرم حمل بار و جنس برای مغازه معاون هستند و تعدادی چاپلوس هم به جای اومدن سر کار مشغول خوش خدمتی هستند .هر کس هم اعتراض کنه نابودش می کنن

ناشناس
|    | 1398/3/2 - 14:23 | |
اقای عفیفی پور بندر رجایی رو تبدیل کردی به بنگاه استخدام روستای آبگرم و رامجرد و مرودشت !!!!!!!!!
خجالت بکش !!

على
|    | 1398/3/4 - 14:15 | |
سلام عرض میکنم خدمت دوستان
نکته اى بود که لازم دانستم به عرض دوستان و همشهریان عزیزم برسانم
دوست عزیزى که عرض کردن مدیر اداره بندر سرکار نیستند و مسئول دفترش دوتا پست دارند
بنده بعنوان یک شهروند که همیشه به صورت مستمر با این ارگان سر و کار دارم باید بگم این حرف نادرستى است که بگیم سرکار نیستند و بنده هر موقع مراجعه نمودم با خوشرویى و روى باز پذیرفته اند
حتى مسئول دفت ایشان نیز کارهایى که انجام میدهد حتى خارج از وقت ادارى ستودنى است
پس افرادى که با این تفکر حرفهایى این چنینى بازگو میکنن بدون شک منافع خودشون رو در خطر میبینن و الان نمیتوانند کارهاى قبلى خودشون رو تکرار کنن

ناشناس
|    | 1398/3/5 - 13:48 |
پاسخ: و البته شما دوست عزیز حتما
منافع خود را مناسب میبینید.
بله به حتم برای بعضیها عالی بود.
منشاء خیر و سعادت بود و در این شکی نیست
اینطور که شما نوشتید معلومه
کلی بهتون لطف دارند.
بهتره نفع شخصی را نبینی.
برید و ماموریت‌ها را ببینید.
البته شاید ایشان هم در آنجا است و هم
در ماموریتهای مستمر؟؟
دوست عزیز خانواده مدیر لنگه حتی
حاضر به همراهی ایشان نیست.
اگر غرضی هست به حتم از افرادی
منفعت طلب است که سود خود رو
الان در خطر میبینند.
کدوم قانون اجازه میده دوست شما
یعنی همین مدیر با روی باز دو منزل
سازمانی بگیره؟
البته با روی باز به شما حال میده
و با روی بازتر به خودش.
تا ابلهان باشند آش همین آش
و کاسه همین کاسه.
دفتر دار مدیر کل اگر دفتردار مسئولیت شناسی
باشه
یعنی حجم کارش زیاده پس چطور
به پست دیگه یعنی رئیس امور عمومی
رو داره؟
به کدوم میرسه؟؟
حرفهای شما در خوبی آنها کنتور نمیندازه
ولی سعی کن با سند و با شاخص
قابل دفاع حرف بزنید.
اینکه به شما حال میدهند را ملاک
قرار نده


شهروند
|    | 1398/3/12 - 14:26 | |
مدیر کل بندر شهید رجایی ، حتی خودش را در برابر خدا هم پاسخگو نمی داند چه برسد به بنده خدا..فوق العاده مغرور و از خود راضی هستند .ایشان توی همه جلسات پرسنل را دعوت به ملاقات حضوری می کند اما وقتی پشت درب دفترش میروی اجازه ورود به داخل دفترش داده نمی شود .دفتر ایشان فقط محل جولانگاه همشهریان و دوستان و هم دوره ای ها و هم استانی های خودش هست و بقیه کارکنان انگار در اداره کل حضور و وجود ندارند .مسئول غرق این کشتی فقط شخص ایشان هست که با انتساب های اشتباه و باندبازی دنبال منافع خودش و کسب رضایت منافع مدیران بالادستی خودش هست. نهایت از هرمزگان میرود و در تهران در مقام یک پست بالاتر قرار می گیرد اما خیانتی که به هرمزگان و بندر شهید رجایی شده است را چه کسی باید پاسخگو باشد ...یا علی

حمید
|    | 1398/3/18 - 00:08 | |
خدارو شکر بلاخره یکی صداش در اومد ، ما که الان دوساله داریم فریاد میزنیم

حاجی
|    | 1398/3/18 - 00:12 | |
بله درسته _همه استان فارسی تا کی باید ما چوب این استان فارسی ها بخوریم آتش سوزی -غرق کشتی و -

ناشناس
|    | 1398/3/18 - 00:22 | |
صحیح 👌

ناشناس
|    | 1398/3/25 - 13:21 | |
سخنی با آقای عفیفی پور
آیا خودت می دانی که افراد چاپلوسی که دور خودت جمع کردی چه هزینه هایی برایت دارند؟
آیا خودت می دانی در ادارات تحت پوشش شما مخصوصا بنادر لنگه و کیش و خلیج فارس چه خبر است؟
آیا وجدانت آرام می گیرد وقتی در این شرایط اقتصادی و جنگ اقتصادی نابرابر خودت و همراهانت شاهانه باید زندگی کنند و کارگر همان اداره باید همکارها هزینه بیمارستان فرزندش را برایش جمع کنند؟
آیا برایت سوال پیش نیامده وقتی تعدادی از نزدیکان شما چند خانه سازمانی دارند یک کارمند دیگر شما باید خانه خراب شود و بی خانمان؟
آیا برایت سوال پیش نیامده وقتی نزدیکان شما هر سال لوازم خانه خود را از اموال اداره عوض می کنند یک بد بخت باید دلش بشکند؟
آیا وجدانت مکدر نمی شود وقتی گوش و عقلت را دست کسی میسپاری و کسی را بیچاره می کنی؟
آری فراموش کردم شما مدیر کل هستید و از خطا مبری، آری شما جدای از مدیر کل عقل کل نیز هستید و....... می دانم صدای مظلوم با مسولیت شما شنیده نمی شود آه مظلوم دامن شما را خواهد گرفت و انشاءالله که درس عبرتی بشوید برا همه انسانهای دو رو

شهروند جنوب
|    | 1398/5/19 - 15:42 | |
🔴 خواسته شد شاه نمیخواهیم نخست وزیر نصب میکند

از طلا بودن پشیمان گشته ایم
مرحمت فرموده ما را مس کنید

✒ جناب آقای حاج حسین هاشمی تختی
رئیس محترم کمیته دریایی و بندری مجلس شورای اسلامی

✒ روزی آمدید و گفتید که آقای عفیفی پور استعفا داده و شما به دنبال انتصاب گزینه بومی به جای ایشان هستید و در همان مصاحبه اعلام کردید که با توجه به استعفای آقای منصور آرامی از سمت معاونت سازمان بنادر و دریانوردی ، نمایندگان هرمزگان طی رایزنی با وزیر راه وشهرسازی به دنبال انتصاب یک نیروی هرمزگانی در جایگاه معاونت سازمان بنادر و یا مدیر کلی بنادر و دریانوردی هرمزگان می باشند .

🔶 زمان گذشت و گذشت وعفیفی پور همچنان قرص و محکم در جای خودش نشست و در نشست خبری خود هم گفت آقایان نماینده در امور سازمان بنادر ودریا نوردی دخالت نکنند.

🔶 ما موکلین جنابعالی گفتیم شاید شما با وزیر توافق کرده اید تا یک گزینه بومی به جای آرامی منصوب کنید اما به یکباره دیدیم که جانشین آقای آرامی هم غیر بومی منصوب گشت.

🔶 حال در این شرایط که شما نتوانستید یک نیروی بومی را به جای منصور آرامی منصوب کنید و عفیفی پور هم که بر خلاف وعده شما ماندگار شد و شما هیچ واکنشی نشان ندادید و این بی عملی شما باعث شده تا عفیفی پور همچون فاتحان یک به یک نیروهای نزدیک به خود را در معاونتها بگمارد.

🔶 اکنون نیز خبر می رسد الله مراد عفیفی پور در حال انتصاب یک نیروی دیگر اهل استان فارس است تا به عنوان معاون بندری آن سازمان منصوب کند و این در حالیست که فریدون پیشدار هرمزگانی گزینه آن معاونت بوده و گزینه مدنظر عفیفی پور نه تنها غیر بومیست بلکه خبر میرسد از لحاظ جسمی عاجز و پزشکان وی را در هر ماه ۱۵ روز از حضور در سازمان معاف کرده اند و علی رغم میل باطنی با فشارهای وارده از جانب الله مراد خان ناچار به پذیرش این عنوان گردیده تا به صورت پروازی به دلیل سکونت خانواده اش در استان فارس به صورت گذرا و پروازی برای پر کردن آن جایگاه بر این سمت قرار گیرد.

🔶 هرمزگان را تسلیت باد با چنین وقایع تاسف بار و یتیم بودن هایش

🔻 جناب آقای هاشمی تختی عضو محترم کمیسیون عمران مجلس ، رئیس محترم کمیته بندری و دریایی مجلس ؛ دلیل سکوت و انفعال شما چیست؟

✒ دوباره قرار است کدام کشتی غرق شود و یا کدام محوطه بر اثر بی تدبیری الله مراد خان عفیفی بسوزد تا شما به خود بیایید ؟؟؟؟

🔴 وزیر راه را تحت فشار قرار دهید...

◀️ آقای هاشمی من اگر جای شما بودم به جای صرف وقت خودم برای رونمایی از کتاب و دیدار از روستاهای خارج از حوزه انتخابیه ، درب ساختمان وزارت راه و سازمان بنادر را از جا می کندم تا مدیرکل ناکارآمد بزرگترین بندر کانتینری کشور را جابجا کرده و از نیروهای بومی در آن بندر حمایت نمایم.


✒ استان هرمزگان را عفیفی پوری ها به تاراج کشانده و جای تاسف و تاثر است که استاندار هرمزگان و مجمع نمایندگان استان مدعای توسعه، اشتغال ، خدمت و رونقنند.


✒ براستی مدیر ارشد و اجرایی هرمزگان فریدون همتیست یا الله مراد عفیفی پور و نقش نمایندگان هرمزگان در روند مدیریت اجرایی استان کجاست؟

🔴 جناب آقای هاشمی تختی دلیل این انفعال و بی عملیتان چیست؟ اما هر چه هست و اگر توان رسیدگی به معضلات مدیریتی سازمان بنادر استان را ندارید از مردم عذرخواهی کنید و برای همیشه با کرسی بهارستان خداحافظی کنید.

دریادل
|    | 1398/5/19 - 15:44 | |
تشکیل یک باند توسط پلاشی ، عسکری نسب ، آسن ، اسن هنوز از راه نرسیده شروع به گماردن تبروهای خودش در پست های کلیدی است ، از جمله علیرضا اسن به عنوان راننده مدیر ، و مشخص نیست حقوقش از کجا به مبلغ 3500 پرداخت می کنن ، فردی که خودرو او استیجاری بود و الان خودروش هم استفاده نمیکنن واقعا این برای سایر راننده های دیگر که از خودروشان استفاده میکنن ظلم نیست و آسن سوار ماشین اداری بندر باشد و با هیج شرکت دیگری قرارداد ندارد اگر دراین مسیر تصادف کند که جوابگو می شود ، دومین کار اسن دخالت در امور شرکت خدماتی و فضای سبز سومین دخالت در قسمت واحدهای دیگر از جمله دریایی و بندری و فنی و مهندسی. چهارمین دخالت جابجایی نیروهای واحدها ، عدم شناخت از اداری و مالی که خودش بارایزنی های مختلف توانست بهترین پست را در اختیار بگیرد پنجمین دخالت گماردن پیمان امینی که نیروی شرکتی است بعنوان رییس دفتر مدیر بندر که پست او از اهمیت زیادی برخوردار است ، عسکری نسب هم هرچه اسن بگه بخاطر حفظ سمت و جابگاهش دربرابر او تسلیم است و کامل گوش به حرفش است تا کی باید این روشها ادامه پیدا کند برای این روشها واقعا چه می گویند ،

شهروند
|    | 1398/7/14 - 23:23 |
پاسخ: یک سری آدم امدند توی لنگه و دارن برای خودشان چیزی را که در خواب هم نمی دیدند را تجربه می کنند بریز و بپاش بی حد حساب و البته در کتار ان جا نماز آب کشیدن برای فریب مردم ساده . مدیر بندر که یک هفته در میان پیداش میشه آن هفته ای را که هم هست سرگرم فریب افکار عمومی میشه هغته ای هم که نیست معاونهای مورد اعتمادش جولان می دن خلاصه در این اوضاع نا بسامان هر کی یک گوشه ای از سفره پر خیر و برکت اداره بندر لنگه رو گرفته و داره حالشو می بره این روند تا کی ادامه پیدا می کنه فقط خدا می دونه . باند بازی تا این حد تابلو و علنی در هیچ جای کشور نمونه ندارد . مدیر بندر و تیم مورد اعتمادش در حال چاپیدن بندر هستند . ما هم در خواب غفلت دلخوشیم به امید اینده ای بهتر .


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
 
پر بحث ترین ها
  سرمایه‌گذاری‌ بنیاد مستضعفان برای ایجاد اشتغال در هرمزگان
  هیئت داوران جشنواره تئاتر هرمزگان انتخاب شدند
  روایت تازه‌ای از عدم قضاوت بازی یک ورزشکار اسرائیلی توسط علیرضا بهرمن
  انهدام باند قاچاق سازمان‌‌یافته ارز در هرمزگان
  استاندار هرمزگان: تمامی سازه‌ها در حریم ۶۰ متری دریا تخریب شود
  رسانه‌ها وحدت حاکم بر قشم را مخابره کنند
  با شنیدن خبر راه اندازی دادگستری بشاگرد یکی از آرزوهایم برآورده شد
  ستاری: توسعه هرمزگان مستلزم اعتماد به جوانان خلاق است
  المپیاد ورزشی درون مدرسه ای در هرمزگان آغاز شد
  صلح و سازش ۶۵۸۹ فقره پرونده در هرمزگان
  پیش بینی رگبار باران و رعدوبرق طی روزهای شنبه و یکشنبه
  زلزله‌ای ۴.۲ ریشتر حوالی رویدر را لرزاند
  وقوع زلزله 6 ریشتری در شمال غرب ایران
  دو کشته و 7 زخمی در واژگونی نیسان حامل دانش‎آموزان بشاگردی + علت فاجعه
  متهم شدن یک ایرانی به انتقال اسرار تجاری آمریکا به ایران
  درگذشت یک همکار رسانه‌ای در روابط عمومی دادگستری  
  ورود اطلاعات سپاه به مبارزه با مواد مخدر/ کشف محموله ۳۲۰ کیلوگرمی مواد مخدر
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار