صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
یکشنبه، 26 خرداد 1398 - 19:34   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  چالش جدید تیم ملی؛ بازی در روز عاشورا
  توضیح وزیر خارجه ژاپن درباره برگه‌ معروف آبه  
  رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد
  فروش اقساطی 4 محصول سایپا (+جزئیات)
  رد لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مردان خارجی
  درخت 500 ساله کوهیج بستک قطع نخواهد شد
  ۴ محیط‌بان بازداشتی کرمان آزاد شدند+جزئیات
  فراخوان رئیس قوه قضائیه درباره مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی
  تغییر ساعت کار ادارات هرمزگان به دلیل گرمای هوا/ ادارات از 26 خرداد به مدت 3 روز از 6.30 تا 12 باز خواهند بود
  آغاز عقیم‌سازی سگ‌های بدون‌‌صاحب در بندرعباس
  موج جدید هجوم ملخ‌ها تیرماه آغاز می‌شود/ بسیج و سپاه به کمک مقابله می‌آید
  خروج نفتکش های حادثه‌دیده از آبهای ایران
  هجوم ملخ‌ها به استان هرمزگان
  ورود سامانه هوای گرم به هرمزگان/ راهکار‌هایی برای جلوگیری از گرمازدگی
  درخواست استاندار هرمزگان از وزیر صمت در حاشیه سفر وزیر به جنوب استان کرمان!  
- اندازه متن: + -  کد خبر: 40058صفحه نخست » تازه ترین عناوینشنبه، 4 خرداد 1398 - 00:43
کیانوش جهانبخش: مجلس و دولت برای از بین بردن شوراها تلاش می‌کنند
عضو شورای عالی استان‌ها گفت: شوراها فخر دموکراسی جمهوری اسلامی هستند اما دولت و مجلس برای منفعل کردن آن‌ها تلاش می‌ کنند.
  
به گزارش جنوب ایران نیوز، کیانوش جهانبخش در گفت و گو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: ضرورت تشکیل شوراها با نگاه عمیق حضرت امام خمینی (ره)، اندیشه‌های ناب و اعتقاد بسیار راسخشان بر سپردن امور به دست مردم موجب فرمان تشکیل شوراها شد و سال‌ها طول کشید تا زمینه برگزاری انتخابات شوراها فراهم شود و در سال ۷۸ این اتفاق افتاد.
 
مجلس و دولت برای از بین بردن شوراها تلاش می‌کنند/ امور شهرها باید به دست مدیریت شهری سپرده شود
 
وی ادامه داد: اگر بنگریم خواهیم دید که ما با اقبال بسیار خوبی هم به لحاظ حضور پرشور مردم در انتخابات شوراها و هم به لحاظ ورود نخبگان به این عرصه روبرو بوده‌ایم.
 
عضو کمسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: بدون تردید باید شوراها را فخر دموکراسی جمهوری اسلامی بدانیم و بخش جمهوریت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را شوراها بسیار تقویت کرده‌اند و به درستی سرنوشت مردم به دست مردم سپرده شده است.
 
تقابل دولت و مجلس با شوراها
 
جهانبخش بیان داشت: در این مسیر ۲۰ ساله‌ای که شوراها طی کرده‌اند شاهد تقابل‌های بسیاری از سوی مجلس و دولت بوده‌ایم که روز به روز تلاش می‌کنند اختیارات شوراها را کمتر کنند و شوراها را در فضای انفعال قرار دهند چرا که حذف نهادی که ۲۰ سال از عمر آن می‌گذرد کار بسیار سختی است اما بی‌اثر کردن و کم‌اثر کردن آن با قوانینی که تصویب می‌کنند کار بسیار آسانی است.
 
وی ادامه داد: این حجم از تقابلِ دولت با شوراها تاکنون سابقه نداشته است و مجلس هم به جای نگاه برادرانه به شورا، نگاهی در حال تقابل دارد که مجلس فعلی بیشترین تقابل را دارد هر چند مجالس قبلی هم تلاش‌هایی در راستای تضعیف شوراها انجام داده بودند.
 
نماینده شورای عالی استان‌ها در کمسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ابراز داشت: قانون اساسی ظرفیت‌های بسیار زیادی برای شوراها درنظر گرفته است که همین ظرفیت‌ها اگر اعمال شوند و مورد توجه قرار گیرد شوراها کارکرد خود را به عنوان پارلمان محلی می‌توانند انجام دهند.
 
جهانبخش بیان کرد: اصل ۱۰۱ قانون اساسی می‌گوید که یکی از وظایف شورای عالی رفع تبعیض و ارائه برنامه در جهت کمبودهای رفاهی و عمرانی است و از لحاظ قانون، لایحه بودجه هرساله باید قبل از بررسی در هیئت وزیران به شورای عالی استان‌ها ارسال شود تا شورا نظرات خود را بر روی آن اعمال کند و سپس برای مراحل بعدی انتقال یابد اما این اتفاق نمی‌افتد و تا  همین سال گذشته بودجه ی شورا در ردیف کمک‌های وزارت کشور بود و عملا بودجه شوراها محقق نمی‌شد که امسال با کمک «آقای تاجگردون» در کمسیون تلفیق ردیف مستقل در بودجه در نظر گرفته شده است.
 
وی تصریح کرد: در بسیاری از شهرها کمسیون تطبیق فرمانداری‌ها به جای اینکه به وظیفه خودش بپردازد و مصوبات شورا را با قانون تطبیق دهد اعمال سلیقه می‌کند و بعضا نظر شورا را رد می‌کند.
 
عضو شورای شهر بندرعباس اظهار داشت: با تمام این مسائلی که وجود دارد اما شوراها هیچ وقت عقب‌گرد نداشته اند و به دلیل ارتباط مستمری که با مردم دارند رو به جلو حرکت کردند. اما این کم کردن اختیارات شوراها از سوی دولت و مجلس این نهاد را لای منگنه قرار داده است. از طرفی مردم که مطالبات به حق دارند و از سوی دیگر دولت و مجلس به شوراها فشار می‌آورند و آن‌ها باید بپذیرند که شورای عالی استان‌ها رکن چهارم اداره کشور است.
 
نمایندگان مجلس  در اداره امور داخلی  روستاها دخالت نکنند
 
کیانوش جهانبخش ابراز داشت: چه لزومی دارد که نمایندگان مجلس در امور داخلی روستاها دخالت کنند و وظایف یک دهیار را پیگیری کنند؟ که بعضا زحمات یک دهیار زحمت‌کش را به نام خودشان ثبت می‌کنند. این نشانگر آن است که بعضا آدم‌های کوچکی در مجلس قرار گرفته‌اند که نمی‌توانند در قامت ملی اثرگذار باشند و خودشان را در فضای محلی و در حد آسفالت یک کوچه یا اهدای توپ فوتبال به جوانان یک روستا پایین می‌آورند.
 
درخواست از مقام معظم رهبری برای توجه به شورای عالی استان‌ها در کنار سایر قوا
 
نماینده هرمزگان در شورای عالی استان‌ها عنوان داشت: مردم ما هم از قانون و هم از تصمیم‌گیرندگان جلوتر هستند زیرا به این نتیجه رسیده‌اند که باید زمام امور اداره ی شهر را به یک مجموعه بسپارند تا آن مجموعه بتواند برنامه‌ریزی مدون ، علمی و یک پارچه‌ای داشته باشد.
 
 وی بیان کرد: واقعا از مقام معظم رهبری تقاضا داریم که برای اولین بار وقتی سران سه قوه را دعوت می‌کنند شورای عالی استان‌ها را هم در کنار آن‌ها در نظر بگیرند که این پیشنهاد قطعا با نامه‌ای به رهبری ارسال خواهد شد چرا که این حضور در کنار سه قوه بسیار تاثیرگذار خواهد بود و رهنمودهای مقام معظم رهبری کمک می‌کند که شوراها نقش فعال‌تری داشته باشند.
 
سناریویی برای بدبین کردن مردم به شوراها وجود دارد / به کسانی که در تقابل با شوراها هستند پاسخ مناسب می‌دهیم
 
عضو شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: سناریویی تعیین شده است که مردم را به شوراها بدبین کنند و شوراها کنار گذاشته شوند چنانچه چند وقت پیش معاون وزیر کشور آماری ارائه کرد که از ابتدای سال نزدیک ۳۰۰نفر از اعضای شوراها سلب عضویت شده‌اند. در صورتی که این آمار ۵ ساله بود و ایشان آن را به یک سال نسبت دادند اما سوال من این است آیا آن‌ها آمار خلع لباس‌شده‌ها، خلع درجه شده در دادگاه‌های نظامی و انفصال از خدمات دولتی ها را هم دارند؟ که فقط دست گذاشته‌اند بر روی شوراها و آن را تخریب می‌کنند.
 
وی گفت: خبردار شدیم اخیرا ۹۰ نفر از نمایندگان مجلس طرحی را امضا کرده‌اند برای انحلال شوراها و از راه‌هایی دارند آن را پیگیری می‌کنند.
 
قطعا امور شهرها باید به دست مدیریت شهری سپرده شود
 
جهانبخش ابراز داشت : دولت اول آقای روحانی دولتی پیر، فرتوت و خسته‌ای بود و دولت دومشان سنگین، کم تحرک و چاق است زیرا نه اصل ۴۴ قانون اساسی را درست انجام داده است و نه اجازه داده است دیگران کارها را درست انجام دهند. برخی رفتارها شائبه استبداد سیستم اجرایی را ایجاد می‌کند. قطعا امور شهرها باید به دست مدیریت شهری سپرده شود اما کلی تلاش کردند که طرح مدیریت یکپارچه ی شهری رأی نیاورد. به این ترتیب هزینه اداره شهرها بسیار بالا خواهد ماند و ضرر اصلی متوجه مردم خواهد شد.
 
وی افزود: چند برابر بیشتر از گلایه‌ای که از دولت است را از مجلس دارم. زیرا مجلس باید مردم محور باشد نه اینکه هر چه را که دولت خواست، تصویب کند.
 
جهانبخش تاکید کرد: کسانی که در مجلس در حال تقابل با شورا ها هستند یقین بدانند که پاسخ مناسبی در انتخابات پایان سال از جامعه شورایی دریافت می‌کنند و تعارفی هم با آن‌ها نداریم.
 
عضو شورای عالی استان‌ها خاطرنشان کرد: سه طرحِ لایحه در آمد پایدار شهرداری‌ها، مدیریت یکپارچه شهری و لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را تقدیم مجلس کردیم که باید به ترتیب مورد بررسی قرار می‌گرفت اما مجلس بررسی آن را برعکس شروع کرد و اول لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را مطرح کرد و بعد سایر، که این یک گونه تقابل و بی‌اثر کردن شوراها است.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  درخواست استاندار هرمزگان از وزیر صمت در حاشیه سفر وزیر به جنوب استان کرمان!  
  فروش اقساطی 4 محصول سایپا (+جزئیات)
  آغاز عقیم‌سازی سگ‌های بدون‌‌صاحب در بندرعباس
  تغییر ساعت کار ادارات هرمزگان به دلیل گرمای هوا/ ادارات از 26 خرداد به مدت 3 روز از 6.30 تا 12 باز خواهند بود
  ۴ محیط‌بان بازداشتی کرمان آزاد شدند+جزئیات
  ضریب اشغال هتل‌های قشم کمتر از 20 درصد است
  درخت 500 ساله کوهیج بستک قطع نخواهد شد
  خروج نفتکش های حادثه‌دیده از آبهای ایران
  توضیح وزیر خارجه ژاپن درباره برگه‌ معروف آبه  
  هجوم ملخ‌ها به استان هرمزگان
  چالش جدید تیم ملی؛ بازی در روز عاشورا
  رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور منصوب شد
  فراخوان رئیس قوه قضائیه درباره مشارکت‌جویی از مردم و نخبگان در روند تحولات دستگاه قضائی
  موج جدید هجوم ملخ‌ها تیرماه آغاز می‌شود/ بسیج و سپاه به کمک مقابله می‌آید
 
پر بحث ترین ها
  به نظر شما دلیل رخدادهای اخیر در بندر شهید رجایی چیست؟/ نظرتان درباره آتش‌سوزی اخیر در این بندر چیست؟
  مرادی: مسئولین خاطی و مسببان حادثه باید پاسخگو باشند/ متولی و نظارت بر عملکرد تمامی شرکت‌های مستقر در بندر شهید رجایی بر عهده اداره کل بنادر هرمزگان است
  قاضی ویژه جهت بررسی جزئیات حریق در بندر شهید رجایی تعیین شده است
  پرورش فقر و تبعیض یا پرورش میگو؟
  آتش‌سوزی در بندر شهید رجایی/ فوت یک عضو یگان حفاظت بندرشهیدرجایی بر اثر آتش سوزی
  چهره‌های شاخصی که در هرمزگان برای کاندیداتوری در انتخابات مجلس استعفا کردند!
  اعضای جدید هیات رئیسه 9 کمیسیون‌ مجلس (+جدول)
  کارمندان افزایش ۴۰۰.۰۰۰ تومانی را دریافت کردند
  ۳۰ مجوز تولید و پرورش ماهی در دریا در هرمزگان صادر شده است
  دانشگاه هرمزگان در ۹ رشته مقطع کارشناسی بدون آزمون دانشجو می‌پذیرد
  مقام معظم رهبری: ما در کشور بن‌بست نداریم/ فعلا بحث نبرد با آمریکا نیست، بحث مقاومت است
  نخست وزیر ژاپن 22 خرداد به تهران سفر می‌کند
  مشکل تررد بومیان قشم با خودرو غیر برطرف شد
  پیش بینی ابتلای ۱۶۰ هزار نفر در هرمزگان به بیماری فشار خون بالا
  سم پاشی 9 هزار و 500 هکتار از اراضی حاجی‌آباد در مقابله با ملخ صحرایی مهاجر
  سقوط مرگبار مرد ۳۹ ساله در ارتفاعات بستک
  چالش جدید تیم ملی؛ بازی در روز عاشورا
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار