فاز چهارم این پالایشگاه نیز در اقدامی هوشمندانه به طرح «افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه های سه فاز موجود» تغییر یافت تا با صرفه‌جویی ارزی شاهد دستیابی به چشم انداز ترسیمی باشیم و هدف این شرکت در راستای رسیدن به بازارهای صادراتی بنزین محقق شود.

با این طرح شاهد افزایش 180 هزار بشکه ای تزریق خوراک از 360 به 540 هزار بشکه میعانات گازی خواهیم بود و این مساله علاوه بر تامین خوراک پتروشیمی های کشور نقشی اساسی در صادرات این فرآورده‌ی استراتژیک خواهد داشت.

نفت ستاره 2

*تبدیل صادرکننده بالقوه به صادر کننده واقعی

اسفند ماه سال گذشته بود که محمدعلی دادور مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در گفتگو با موج، بیان داشت: خودکفایی در تولید بنزین در شرایط عادی مصرف با بهره برداری از فاز دو محقق شده بود و با وارد مدار شدن فاز سوم می توانیم ادعا کنیم که به صادر کننده بالقوه بنزین تبدیل شده ایم.

وی ادامه داد: چنان چه مدیران بالادستی شرایط را مهیا کنند و امینت سوخت داخلی تامین شده باشد می توانیم به افق‌های صادراتی بنزین نیز فکر کنیم.

دادور درباره ساز و کار این موضوع بیان داشت: میزان صادرات و یا ذخیره‌سازی بستگی به نظر وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی دارد اما در مجموع می توان گفت با مازاد تولید بنزینی که فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار می‌کند، علاوه بر اینکه در شرایط ثبات برای ذخیره‌سازی بنزین قرار می‌گیریم، می توانیم باتوجه به استراتژی‌های وزارت نفت، صادرات بنزین نیز داشته باشیم.

 

*آغاز صادرات

روز گذشته، علی‌رغم این که مدیران نفتی کشور در این باره مصاحبه‌ای صورت ندادند اما بورس انرژی ایران اطلاعاتی را منتشر کرد که حاکی از این است نخستین محموله بنزین صادراتی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ساز و کار  عرضه در رینگ بین‌الملل بورس انرژی در روز چهارشنبه 9 مرداد به مقصد کشور افغانستان فرستاده خواهد شد.

بنا بر اطلاعات منتشر شده قیمت پایه هر تن بنزین  ۵۸۱ دلار تعیین شده و حداقل نوسان مجاز برای رقابت در این عرضه بین ۵۸۰ هزار و ۴۱۹ دلار تا حداکثر ۵۸۱ هزار و ۵۸۱ دلار است.

صادرات بنزین 3

*هر لیتر تقریبا 5 هزار و 500 تومان

با توجه به این که یک تن بنزین معادل 1351 لیتر است و دلار نرخی بین 12 تا 13 هزار تومان دارد می‌توان ادعا کرد که هر لیتر بنزین ایران به افغانستان به قیمت نیم دلار یعنی حدود 6 هزار تومان فروخته خواهد شد.

البته باید این موضوع را نیز در نظر داشت که قیمت این فرآورده برای فروش در افغانستان در محدوده 75 سنت یا 9 هزار تومان ارزیابی می شود.

*مراقب روند مصرف باشیم

مساله‌ای که در این وضعیت خود را نمایان می‌کند، سوددهی بالای صادرات بنزین به جای توزیع بی‌حساب‌ و کتاب آن در کشور است. 

به گفته‌ی علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی کشور در حال حاضر در صنعت پالایش روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین با کیفیت تولید می‌شود و میزان مصرف نیز به مرز 95 میلیون لیتر در روز رسیده است.

اگر چه صادق آبادی نسبت به مصرف بی‌رویه‌ی بنزین در ایران هشدار داده و با لحنی کنایه‌آمیز خواستار ثبت این رکورد در گنیس شده اما بهتر است افراد تصمیم گیر در کشور به دنبال راهکاری برای توزیع صحیح سوخت در کشور و نگاه وسیع تر به حوزه های صادراتی باشند تا جلوی هدر رفت سرمایه های ملی گرفته شود.