صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 - 17:06   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  کشف محموله‌های 11 میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در قشم
  حریق گسترده در یک انبار غذایی در بندرعباس  
  پیش بینی باران ۲ روزه در ۲۷ استان
  فوتبال برای همه  
  توقیف کشتی و موتورلنج صیادی متخلف حامل 111تن ماهی قاچاق در هرمزگان
  یافته‌های جالب خبرنگار تابناک درباره میدان میوه و تره‌بار جدید بندرعباس
  نشان سرداری بر شانه‌های فرمانده مرزبانی هرمزگان
  احضار عاملان انتشار تصاویر آتلیه‌ای زوج‌های جوان در هرمزگان
  یک شنبه 11 خرداد/ بحرانی‌ترین روز کرونا تاکنون با 215 ابتلای جدید و دو فوتی
  ساعت کاری ادارات در هرمزگان تغییر کرد/ شنبه تا چهارشنبه 7 تا 13.30 و پنج‌شنبه‌ها تعطیل
  «سپاه» همیشه برای مرزنشینان سنگ‌تمام گذاشته است
  اعتبارنامه هر ۵ نماینده هرمزگان در مجلس تایید شد
  در برخی استان‌ها شاهد خیزش دوباره کرونا هستیم
  تیم اقتصادی دولت 3شنبه به مجلس گزارش میدهد
  توصیه قالیباف به نمایندگان: از تریبون مجلس فقط برای حل مسائل مردم استفاده کنید
- اندازه متن: + -  کد خبر: 41047صفحه نخست » تازه ترین عناوینشنبه، 13 مهر 1398 - 17:06
چرایی انزوا طلبی بازرسی هرمزگان
یادداشتم را با جمله ای از رهبر انقلاب در دیدار با مسوولان سازمان بازرسی کل کشور در تاریخ 16 / 12 / 1375 ادامه می دهم که می فرمایند: «سازمان بازرسی باید با گسترش نظارت بر همه دستگاهها در هر رده ای، بخصوص دستگاه اجرایی و قضائی، مراقبت کند که مطلقا در هیچ گوشه ای، فساد وجود نداشته باشد»
  

  به گزارش جنوب ایران نیوز، محمد ثابت قدم در یادداشتی در ندای هرمزگان آورده است: خبرها حکایت از آن دارد که سید ابراهیم رئیسی قرار است یازدهم مهرماه با هدف بررسی وضعیت قضائی استان و سازمان های تابعه به هرمزگان سفر کند. اینکه رئیس قوه قضائیه قصد سفر به هرمزگان کرده اند، خبر خوبی است و انشالله برای مردم هرمزگان برکاتی به همراه داشته باشد و ارزش آن را به خروجی سفر واگذار می کنیم، چون مردم نگاهشان به نتایج دست آوردهایی است که ایشان از این سفر برای استان به ارمغان خواهد آورد.
 

  ادامه نگارش یادداشتم را با جمله ای از رهبر انقلاب در دیدار با مسوولان سازمان بازرسی کل کشور در تاریخ 16 / 12 / 1375 ادامه می دهم که می فرمایند: «سازمان بازرسی باید با گسترش نظارت بر همه دستگاهها در هر رده ای، بخصوص دستگاه اجرایی و قضائی، مراقبت کند که مطلقا در هیچ گوشه ای، فساد وجود نداشته باشد».
 
فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی، اصل صد و هفتاد و چهار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، تحت زاویه نگاه مدیرکل وقت بازرسی می تواند میدان دید نظارتی اداره کل را باز و یا بسته نگه دارد. به طوری که در هیچ گوشه ای از استان هرمزگان امکان عمل فساد زا نباشد و فرد فاسد در استان احساس امنیت نکند. اما چرا این حقیقت در استان زرخیز هرمزگان که شاهراه اقتصاد کشور می باشد تاکنون به مردم گزارش نشده است.
 
حال سری به وبگاه اداره کل بازرسی استان هرمزگان به آدرس bazrasi.ir می زنیم و خروجی های آن را مورد کنکاش قرار می دهیم.
 
خروجی اول
 
در شش ماهه نخست امسال تنها سه خبر از وبگاه آن اداره کل منتشر شده است .
 
خبر اول: ملاقات مردمی بازرس کل استان هرمزگان به مناسبت هفته قوه قضائیه در تاریخ دهم تیرماه نود و هشت .
 
خبر دوم: بازدید بازرس کل استان هرمزگان از پروژه های بیمارستانی در حال ساخت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در تاریخ دوازدهم مردادماه نود و هشت.
 
و خبر سوم: دیدار بازرس کل استان هرمزگان با نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان در تاریخ نوزدهم مردادماه نود و هشت .
 
در شش ماهه نخست امسال به طور میانگین آن اداره کل هر دو ماه یک خبر از عملکرد خود را بر روی خروجی وبگاهش قرار داده است که دو خبر آن مربوط به دیدار مختاری مدیر کل وقت بازرسی است و تنها یک مورد مربوط به عملیات بازرسی استان می باشد. در شرایطی که در کشور روزانه اخبار فساد در حجم انبوه منتشر می شود، انتظار است عملکرد یک دستگاه نظارتی مهم فراتر از تولید چند خبر معمولی باشد. لشکری که قُوُت ندارد قُوَت ندارد.
 
اداره کلی که خبر ندارد عملکرد ندارد. اداره کل بازرسی استان چه توضیحی در این خصوص به رسانه ها خواهد داشت. آیا انزوا طلبی خبری، افراد فاسد را تشویق به ادامه فساد خود نمی کند و در نقطه ی مقابل تضعیف روحیه پاک دستان را به همراه نخواهد داشت.
 
امام علی علیه السلام فرموده است: با تشویق خوبان، بدان اُمّت را تنبیه کنید. این حدیث در دیدار سال 75 با مسئولین بازرسی مورد اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی بوده است. بازرسی چه راهبردی برای عملیاتی کردن آن در بیست و سه سال اخیر داشته است؟
 
خروجی دوم
 
مربوط به عملیاتی کردن برنامه بازرسی های مستمر سالیانه  است که از ابتدای سال 98 تا اکنون تعداد شانزده مورد برنامه بازرسی مستمر را با استقرار هیئت بازرسی اعلام کرده است. اما از نتیجه ی انجام بازرسی ها که منجر به کشف تخلف یا فساد شده یاچه موردی از آنها پاک بوده، اعلام نشده است› از سویی مدیر کل وقت در هفته ی قوه ی قضائیه تنها بسنده به دیدار مردمی کرده  و از مصاحبه خبری او چیزی منتشر نشده است. آیا این نشان از دست خالی بودن عملکرد اداره کل بازرسی بوده است یا اینکه دستاوردها ارز‌ش بارگذاری بر خروجی وب گاه و رسانه ای کردن آن نداشته است. در این صورت حداقل آن اداره کل می توانست روند گزارش بازرسی مستمر را از نگارش توسط کارشناسان مربوطه و تائید بازرس کل تا ورود به کمیسون تنقیع مرکز و ارسال به مراجع صالحه و مسوول مربوطه را به مردم اطلاع رسانی کند و از اجرای پیشنهادهای بازرسی در مجموعه مورد بازرسی› مردم را آگاه نماید و تاثیرات استقرار هیات های بازرسی را به رخ سایر سازمان ها و ادارات و شرکت ها و نهادها بکشد که بنظر می رسد، بازرسی این رویه را برای تنبیه سایر ادارات در دستورکار  خود قرار نداده است و تمام برنامه های عملیاتی خود را پنهان انجام می دهد. انتشار پیشنهادات ‌و انجام آن توسط دستگاه مربوطه باعث می شود اولا بازرسی خود را مقید به رعایت آن پیشنهاد در مجموعه ی خود بداند و ثانیا مردم از فعالیت های بازرسی برای اصلاح امور با خبر شده و به وجود بازرسی در کشور امیدوارتر شوند.
 
نتیجه گیری
 
مردم استان هرمزگان و به ویژه جوانان از سید ابراهیم رئیسی ، رئیس دستگاه قضا سوال دارند. آیا ضعف عملکرد اداره کل بازرسی در نداشتن نیروی انسانی است و یا این که اساسا بازرسی به عنوان یک جزیزه قلمداد می شود که نزدیک شدن به آن نیازمند اخذ مجوزات مربوطه است. یک سوال چرا ردیف پست های سازمانی بازرسی که با زحمت توسط سازمان استخدام کشور به استان هرمزگان داده شد،استخدامی ها پس از کسب تجربه، به بازرسی استان های کرمان و شیراز منتقل شدند. از سویی چرا قریب به چهار  دوره، مدیریت بازرسی استان در اختیار یک استان خاص  قرار داشته است.
 
 چه پاسخ منطقی برای این سوالات افکار عمومی هست.
 
بازرسی کی می خواهد با نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان برای اشتغال جوانان استان در صنایع غرب هم قدم شود و از قدرت بازرسی به نفع مردم و جوانان استان استفاده کند.
 
 بفرمائید تدریس رشته ی حقوق و سایر رشته ها در دانشگاههای استان چه مزیتی جز بیکاری فارغ التحصیلان آن  دارد. نظارت بر جذب عادلانه تحصیلکرده‌های استان با همه فریادهایی که از سر اعتراض به استخدام خارج از استان توسط ادارات و شرکت های وابسته به دولت می شود، چه گزارش قانع کننده ای که بازدارنده باشد، انجام گرفته است.
 
هجده سال از صدور فرمان مبارزه با مفاسد اقتصادی حضرت آقا به روسای قوا می گذرد و کمتر از یک سال است که در بیانیه گام دوم معظم له بر موضوع مبارزه با فساد تاکید داشته اند . ایشان عنوان((مبارزه با مفاسد اقتصادی)) را 8770 مرتبه در طول چهار دهه ی انقلاب اسلامی به مسوولین امر توصیه کرده اند. این داده آماری از پایگاه اطلا ع رسانی دفتر ایشان گرفته شده است.
 
در پایان به ذکر فرازی از بیانیه گام دوم می پردازیم امید است مثمر ثمر واقع شود .
 
«دستگاه های نظارتی و دولتی باید با قاطعیت و حساسیت، از تشکیل نطفه های فساد پیشگیری و با رشد آن مبارزه کنند. این مبارزه نیازمند انسانهایی با ایمان و جهادگر و منیع الطبع با دستانی پاک و دلهایی نورانی است».

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  حریق گسترده در یک انبار غذایی در بندرعباس  
  پیش بینی باران ۲ روزه در ۲۷ استان
  فوتبال برای همه  
  کشف محموله‌های 11 میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در قشم
 
پر بحث ترین ها
  یک شنبه 11 خرداد/ بحرانی‌ترین روز کرونا تاکنون با 215 ابتلای جدید و دو فوتی
  بازدید استاندار هرمزگان از جزیره هرمز
  دستگیری‌قاتلان‌جسدکشف شده‌درجنگل‌های‌میناب
  قالیباف سکاندار مجلس شد/ قاضی‌زاده و نیکزاد نائب رئیس شدند
  مقاومت برای آزادی قدس محور وحدت مسلمانان جهان
  سردار سالاری: صهیونیست‌ها دیگر با جوسازی رسانه‌ای قادر به ترمیم چهره پوشالی خود نیستند
  تشییع پیکر شهید هرمزگانی «ناوچه کنارک» در بندرعباس
  عرضه ۲۵ هزار خودرو در عید فطر
  عذرخواهی محمود مقامی از مردم «بشاگرد»/ آنچه جسته گریخته شنیده بودم را بدون تحقیق بیان کردم
  چند ایرانی در ETF سرمایه‌گذاری کردند؟
  انتخاب هیأت رئیسه قوی تابعی از موقعیت‌شناسی نمایندگان نسبت به شرایط کشور است
  رقابت درون‌گروهی اصولگرایان برای ریاست مجلس
  هدف‌گذاری برای ساخت ۴۱۲ واحد مسکونی جدید توسط خیرین
  جای خالی «خلیل» در فطر امسال/ «خلیل آسا» چگونه به «خلیل عقاب» دیرالزور بدل شد!
  مومنی: مدیرانی که دارایی‌های خود را اعلام نمی‌کنند «استعفا» بدهند
  آرامی: هیأت‌رئیسه در مجلس یازدهم باید به ریل خود بازگردد
  کشف محموله‌های 11 میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در قشم
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار