صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
دوشنبه، 7 مهر 1399 - 06:42   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  پیوستن کیش به شبکه 5G
  سفر نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان به سوریه
  ناگفته‌های فرمانده از پل خیبر به عنوان طولانی‌ترین پل شناور نظامی جهان
  ارزانی در حضور جهانگیری: هرمزگان قطب دوم فولاد کشور خواهد شد
  مشاور مقام معظم رهبری: به ونزوئلا بنزین دادیم، طلا گرفتیم
  وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد/ نرخ سود، ۹ درصد
  مهار لکه‌های نفتی در خلیج فارس با ورود دستگاه قضایی
  مشکلات نهاده‌های رسوبی در گمرکات مرتفع شد
  شورای برنامه‌ریزی مطالعات روان درمانی هرمزگان منصوب شدند
  جزئیات فوت ۲ معلم به دلیل کرونا در کرمان
  بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری
  مذاکرات محرمانه نمایندگان مقام اصولگرای ایران و ترامپ در عمان / پیشنهاد امریکا برای حل همه اختلافات / آمادگی ترامپ برای سفر به تهران
  معاون قوه قضاییه: جای تأسف دارد که مردم با واژه «مسئول» به یاد دزدی و اختلاس می‌افتند
  سورنتو 2021 + ویژگی‌ها  
  استقبال 4 میلیون نفر از صندوق پالایشی یکم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 41405صفحه نخست » تازه ترین عناویندوشنبه، 2 دی 1398 - 15:50
افزایش قیمت بنزین کدام اقلام را گران کرده است؟
افزایش قیمت محصولات خوراکی عمدتا به دلیل رشد قیمت کالا‌هایی بوده که متاثر از شرایط آب و هوایی پاییز، عرضه آن‌ها در بازار کاهش یافته است. در گروه مسکن نیز تورم ماهانه کمتر از نیم درصد گزارش شده و سطح آن نسبت به آذرماه سال قبل کمتر ثبت شده است.
  

 

 

بررسی آمار‌های تورم آذرماه نشان می‌دهد اثر تورمی سیاست بنزینی، تنها به گروه حمل و نقل محدود شده است. گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد از ۱۲ گروه شاخص بهای مصرف‌کننده تنها گروه «حمل و نقل» تورم قابل توجهی به میزان ۷/ ۱۴ درصد داشته است.
 
به گزارش جنوب ایران نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، بررسی آمار‌ها در بقیه گروه‌ها حاکی از آن است که سطح قیمتی آن‌ها در مقایسه با آبان ماه سال جاری و آذر ماه سال قبل، تغییر قابل توجهی نداشته است. مطابق آمارها، تورم گروه خوراکی در آذرماه سال جاری به میزان ۲/ ۴ درصد ثبت شده که نسبت به آذرماه سال قبل در سطح کمتری بوده است.
 
افزایش قیمت محصولات خوراکی عمدتا به دلیل رشد قیمت کالا‌هایی بوده که متاثر از شرایط آب و هوایی پاییز، عرضه آن‌ها در بازار کاهش یافته است. در گروه مسکن نیز تورم ماهانه کمتر از نیم درصد گزارش شده و سطح آن نسبت به آذرماه سال قبل کمتر ثبت شده است.
 
در سایر گروه‌ها، نظیر بهداشت و درمان، پوشاک، لوازم خانگی و آموزش، واکنش قیمت غیرمعمولی نسبت به افزایش قیمت بنزین مشاهده نمی‌شود. در آذرماه، روند کاهشی نرخ تورم «نقطه به نقطه» پس از ۶ ماه متوقف شد و این نرخ با افزایش ۸/ ۰ واحد درصدی به ۸/ ۲۷ درصد رسید؛ اما روند کاهشی تورم «متوسط» ادامه یافت و این متغیر با یک واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۴۰ درصد رسید.

گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در آذرماه از میان گروه‌ها تنها تورم گروه حمل‌ونقل روند غیرمتعارفی ثبت کرده و سایر گروه‌ها مانند خوراکی‌ها، مسکن، پوشاک و بهداشت و درمان یا از سیاست بنزینی کمترین اثر را پذیرفتند یا اثر محدودی داشتند.
 
برای بررسی دقیق‌تر این ادعا، تورم ماهانه گروه‌های مصرف‌کننده در آذرماه سال‌جاری با آذرماه سال قبل مقایسه شده است. این بررسی‌ها نشان می‌دهد که اثر افزایش قیمت بنزین، تنها در گروه حمل‌ونقل قابل مشاهده است.
 
تورم ماهانه گروه حمل‌ونقل در آذرماه سال‌جاری ۷/ ۱۴ درصد گزارش شده که ۸/ ۱۲ واحد درصد بیشتر از سال گذشته بوده است، اما به نظر نمی‌رسد که این روند در ماه‌های پایانی سال پایدار باشد. نکته دیگر اینکه در آخرین ماه پاییز سال‌جاری، تورم نقطه به نقطه ۸/ ۲۷ درصد بوده که نسبت به ماه قبل افزایش ۸/ ۰ واحد درصدی را ثبت کرده، اما از سوی دیگر، تورم متوسط با کاهش یک واحد درصدی به رقم ۴۰ درصد رسیده است.

تصویر تورمی در گروه‌ها
مرکز آمار ایران گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده در آذرماه را منتشر کرد. این گزارش از جهت بررسی ابعاد تورمی تصمیم بنزینی اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا این نخستین ماهی است که می‌توان ارزیابی اثر افزایش قیمت بنزین را به‌طور کلی بررسی کرد. چراکه تصمیم افزایش قیمت بنزین در هفته انتهایی آبان گرفته شده و تنها این اثر در آمار هفته پایانی آبان ماه منعکس شده بود.
 
اما با انتشار آمار شاخص بهای مصرف‌کننده در آذرماه، می‌توان اثر سیاست بنزینی را در تمام روز‌های این ماه ارزیابی کرد و اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد، در آمار آذر ملموس خواهد بود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در آذر ماه تورم ماهانه (تغییر شاخص بهای مصرف‌کننده در یک ماه نسبت به ماه قبل) به میزان ۲/ ۳ درصد گزارش شده است.
 
این نرخ در آبان‌ماه سال‌جاری به میزان ۶/ ۱ درصد ثبت شده بود؛ بنابراین نرخ تورم ماهانه در آذرماه دو برابر شده است. سوال مشخص این است که آیا این افزایش تورم ماهانه در تمام گروه‌ها قابل مشاهده است یا تحت‌تاثیر گروه‌های خاصی بوده است؟ برای پاسخ به این پرسش می‌توان تغییرات تورم را در گروه‌های مهم این گزارش ارزیابی کرد.
 
گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده، از ۱۲ گروه اصلی تشکیل شده و هر یک از این گروه‌ها با توجه به وزن خود از اهمیت بیشتری برخوردارند. به‌عنوان مثال دو گروه خوراکی‌ها و مسکن، نصف وزن شاخص بهای مصرف‌کننده را تشکیل می‌دهند به این معنی که به‌طور متوسط خانوار‌های ایرانی در کل نصف هزینه‌های خود را صرف این دو کالا می‌کنند.

اثر فصلی در تورم خوراکی
در آذرماه۹۸، تورم ماهانه گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به میزان ۲/ ۴ درصد گزارش شده که در نگاه اول شاید این بالا بودن به دلیل افزایش قیمت بنزین لحاظ شود. اما نکته قابل‌توجه اینکه نرخ تورم ماهانه خوراکی در آذرماه سال قبل به میزان ۱/ ۵ درصد گزارش شده بود، به بیان دیگر، این نرخ تورم در سال قبل که سیاست بنزینی وجود نداشت بالاتر گزارش شده بود.

پس نمی‌توان تایید کرد که افزایش قیمت گروه خوراکی‌ها در آذرماه سال‌جاری به دلیل افزایش قیمت بنزین است. از سوی دیگر، در آذرماه سال‌جاری تمام اقلام خوراکی به جز سبزیجات، دارای تورم نرمالی هستند و حتی تورم گوشت قرمز منفی ۳ درصد گزارش شده است، اما تورم ۳۲ درصدی سبزیجات باعث شده که تورم گروه خوراکی‌ها بالا بماند. البته این افزایش نیز احتمالا به دلیل رشد قابل‌توجه قیمت گوجه‌فرنگی بوده که متاثر از تغییرات فصلی در پاییز است. همچنین در آبان ماه تورم ماهانه خوراکی‌ها ۴/ ۱ درصد گزارش شده بود.

تورم زیر یک درصد مسکن
گروه مسکن و سوخت‌ها، مهم‌ترین گروه شاخص بهای مصرف‌کننده محسوب می‌شود، به نحوی که ۳۵ درصد از وزن کل را تشکیل می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در آذرماه سال‌جاری نرخ تورم ماهانه این گروه به میزان ۴/ ۰ درصد گزارش شده است، این رقم در آذرماه سال قبل ۲/ ۱ درصد گزارش شده بود؛ بنابراین آمار‌ها نشان می‌دهد که این گروه نسبت به آذرماه سال قبل تورم کمتری داشته است. البته به نظر نمی‌رسید که اثر سیاست بنزینی در گروه مسکن قابل‌توجه باشد، به‌خصوص اینکه قیمت گازوئیل در ماه قبل بدون تغییر بوده است. تورم مسکن در آبان ماه ۳/ ۱درصد ثبت شده بود.

تورم محدود گروه پوشاک و لوازم‌خانگی
تورم ماهانه گروه پوشاک و کفش، در آذرماه سال‌جاری به میزان ۹/ ۱ درصد گزارش شده است، درحالی‌که در آذرماه سال قبل میزان تورم گروه پوشاک و کفش ۲/ ۳ درصد گزارش شده بود. در نتیجه در سال قبل تورم گروه پوشاک و کفش بیشتر بوده است.
 
همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که تورم ماهانه گروه لوازم‌خانگی در آذرماه سال قبل ۷/ ۴ درصد بوده، البته این رقم در آذرماه سال‌جاری به سطح ۴/ ۱ درصد کاهش یافته است. در حقیقت بررسی تورم این دو گروه نیز نشان می‌دهد که افزایش قیمت بنزین در تمام گروه‌ها منعکس نشده و این کالا‌های مصرفی افزایشی را ثبت نکردند.

پرش تورم گروه حمل‌ونقل
بررسی‌ها نشان می‌دهد که گروه حمل‌ونقل تنها گروهی است که از افزایش قیمت بنزین اثرپذیرفته و این اثر مشهود است. مطابق آمار‌های این گزارش، در آذرماه سال قبل تورم ماهانه گروه حمل‌ونقل به میزان ۹/ ۱ درصد گزارش شده بود، این رقم در آذرماه سال‌جاری تا سطح ۷/ ۱۴ درصد افزایش یافته است. به بیان دیگر، می‌توان عنوان کرد که ۸/ ۱۲ واحد درصد از افزایش تورم گروه حمل‌ونقل به دلیل افزایش قیمت بنزین است.
 
البته این موضوع با توجه به افزایش ۱۰۰ درصدی متوسط قیمت بنزین در آذرماه قابل پذیرش است و به نظر می‌رسد که تا دو ماه آینده نیز نرخ تورم ماهانه این گروه در سطح بالایی باشد، اما به‌نظر نمی‌رسد که این روند پایدار باشد و مانند تجربه‌های گذشته، پس از چند ماه اثر تورمی گروه حمل‌ونقل در تورم کل کم‌اثر و محو خواهد شد.
 
در گزارش شاخص بهای مصرف‌کننده مرکز آمار ایران نیز عنوان شده است که افزایش قیمت «بنزین و قیمت انواع اتومبیل سواری» در افزایش قیمت این گروه موثر بوده است. نکته دیگر اینکه با توجه به کاهش اثر سیاست بنزینی در این گروه، طی ماه‌های آینده پیش‌بینی می‌شود که نرخ تورم کل نیز اثرپذیری کمتری در ماه‌های آینده داشته باشد و در نتیجه در ماه‌های آینده شاهد کاهش نرخ تورم خواهیم بود. تورم حمل‌و‌نقل در آبان ماه ۴/ ۵درصد ثبت شده بود.

کاهش تورم متوسط
گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه را در آذرماه به میزان ۸/ ۲۷ درصد گزارش کرده که نسبت به ماه قبل افزایش ۸/ ۰ واحد درصدی را ثبت کرده است. روند تورم نقطه به نقطه از ابتدای فروردین ماه نزولی بود که با توجه به سیاست بنزینی این مسیر نزولی در آذرماه متوقف شد، اما انتظار می‌رود که تا پایان سال این روند تداوم داشته باشد. همچنین نکته دیگر اینکه نرخ تورم متوسط در آذرماه به ۴۰ درصد رسیده و نسبت به ماه آبان یک واحد درصد کاهش یافته است.
 
افزایش قیمت بنزین کدام اقلام را گران کرده است؟
   
  

نظرات کاربران: 1 نظر (فعال: 1 ، در صف انتشار: 0، غیر قابل انتشار: 0)
مرتب سازی بر حسب ( قدیمیترین | جدیدترین | بیشترین امتیاز | کمترین امتیاز | بیشترین پاسخ | کمترین پاسخ)
ناشناس
|    | 1398/10/4 - 10:07 | |
تمام صنایع وابسته به حمل ونقل هست وبه طبع تساعدی همه چیز بالا میره


نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  سفر جهانگیری به هرمزگان/ افتتاح فاز دوم فولاد کاوه
  شاهکاری در کرمان که باید در هرمزگان از آن درس بیاموزیم  
  7 ماه انتظار برای دریافت یک میلیارد یورو/ مدافعان سلامت درحال خلع سلاح شدن
  شورای برنامه‌ریزی مطالعات روان درمانی هرمزگان منصوب شدند
  روحانی: آدرس غلط ندهید، ریشه مشکلات «واشنگتن دی‌سی» است
  تجلیل از 5 اسوه مقاومت در نمازجمعه بندرعباس
  فتاح: 87درصد نیروهای فولاد کاوه بومی‌اند
  تنگه هرمز در اشراف ابابیل‌ها
  ارزانی در حضور جهانگیری: هرمزگان قطب دوم فولاد کشور خواهد شد
  تشریح آخرین وضعیت «کرونا» در هرمزگان
  ضبط مستند داستانی«ام الشهدا»در جزیره هرمز آغاز شد
  جزئیات فوت ۲ معلم به دلیل کرونا در کرمان
  سفر نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان به سوریه
  سورنتو 2021 + ویژگی‌ها  
 
پر بحث ترین ها
  جان باختن ۴بیمار کرونایی دیگر در هرمزگان
  روحانی: آدرس غلط ندهید، ریشه مشکلات «واشنگتن دی‌سی» است
  نخستین حضور جنگنده های Su-22 سپاه در رژه هوایی در بندرعباس
  گلنک احداث نود و چهارمین مدرسه استثنایی کشور در سیریک به زمین زده شد
  آشوری: لزوم حل معضل دوگانکی مدیریتی در مناطق آزاد
  توقف مزایده فروش کارخانه کنسرو تن ماهی بندرعباس با دستور دادستان
  سرلشکر سلامی: قادریم تمام پایگاه‌های آمریکا را اشغال کنیم/ تاوان ترور «قاسم» فروپاشی نظام سیاسی آمریکاست
  آخرین مهلت پذیره نویسی پالایشی یکم امشب به پایان می رسد
  رهایی گروگان ۱۶ساله از چنگال آدم ربایان در کهنوج
  تجلیل از 250 ایثارگر هرمزگانی با سراسر کشور
  آشوری: بالندگی دفاعی حاصل از دوران جنگ نباید متوقف شود
  توزیع 200کیلو میگو در قالب کمک مؤمنانه در قشم
  توقیف محموله 33 میلیاردی لودر و بیل مکانیکی قاچاق درهرمزگان
  امروز با نگاه درست می‌توانیم از مدل بسیج مردمی استفاده کنیم/ دست تحریف در کمین دفاع مقدس است
  دبیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت هرمزگان منصوب شد
  ورود دانشگاه آزاد هرمزگان به رشد بهره‌وری بخش کشاورزی
  پیوستن کیش به شبکه 5G
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار