صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
سه شنبه، 19 فروردین 1399 - 12:48   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  کاهش ۹۶.۶ درصدی تردد در «رودان»
  دستِ زمین‌خواران در هرمزگان کوتاه شد
  جباری: اصطلاح استان سفید «کرونا» برای هرمزگان منطقی نیست
  آشوری: عواقب تصمیمات غیرمنطقی در موضوع «کرونا» متوجه همه جامعه است
  مدارس و دانشگاه‌های هرمزگان تا 30 فروردین تعطیل هستند
  توصیه‌های یک متخصص عفونی به افراد ۵۰ سال به بالا درباره کرونا
  دستور ویژه علی عسکری به معاونت سیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت»
  جهادنکاح‌دخترسعودی‌با1000تروریست!+عکس
  مداح برجسته جنوب کشور درگذشت  
  ۱۰۰تخت نقاهت‌گاهی‌ارتش در بندرعباس برپا شد  
  پلیس:با ناقضان فاصله‌گذاری اجتماعی برخورد می‌شود
  کشف 161کیلو شیشه از یک کانتینر در هرمزگان
  جدال ۷ روزه بانوی ۵۰ ساله هرمزگانی با کرونا
  توضیحات رئیس آرامستان بندرعباس درباره خاکسپاری فوتی‌های کرونا
  فوت اولین بیمار مبتلا به «کرونا» در بندرلنگه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 41496صفحه نخست » اخبار مهمسه شنبه، 17 دی 1398 - 15:45
نخستین سه‌فوریتی تاریخ پارلمان ایران/ اختصاص 200 میلیون یورو برای تقویت نیروی قدس
نخستین طرح سه‌فوریتی تاریخ پارلمان امروز تصویب و تبدیل به قانون شد؛ بر این اساس کلیه اعضای پنتاگون، شرکت‌ها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد سلیمانی تروریست اعلام شدند و 200 میلیون یورو برای تقویت نیروی قدس اختصاص یافت.
  

 

به گزارش جنوب ایران نیوز،  آیین نامه داخلی مجلس قید سه فوریت را برای طرح ها و لوایحی فقط در شرایط اضطراری و حیاتی پیش‌بینی کرده است اما در هیچ یک از ادوار مجلس از دوره اول تا دهم هیچگاه طرح یا لایحه ای که مصداق این شرایط شود وجود نداشته؛ حالا برای نخستین بار امروز طرحی سه فوریتی در مجلس تصویب شد تا از این ظرفیت قانونی بعد از به شهادت رسیدن شهید سپهبد سلیمانی و برای گرفتن انتقام سخت از آمریکا استفاده شود.

روز 13 دی ماه، دقایقی بعد از اعلام خبر شهادت  شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب وعده دادند که انتقام سختی در انتظار جنایتکارانی است که دست پلید خود را به خون او و دیگر شهدای حادثه‌ی دیشب آلودند.

** نخستین سه فوریتی برای انتقام خون سردار

تشییع باشکوه و بی‌نظیر سردار سلیمانی از روز شنبه تا کنونی و حضور میلیونی مردم ایران و عراق در مشایعت پیکر این شهدا تائیدی بر قریب‌الوقوع بودم این انتقام داشت؛ در این میان قوه مقننه نیز با نطق، بیانیه، مصوبه و سایر اقدامات پارلمانی سعی کرد تا پاسخی درخور به این مطالبه داشته باشد و امروز هم با تصویب طرحی سه فوریتی اقدامی تازه در تاریخ پارلمان جمهوری اسلامی رقم زد. 

از دیروز زمزمه‌های تدوین طرح سه فوریتی در مجلس برای اقدام متقابل برابر جنایت تروریستی آمریکا به گوش می‌رسید؛ طرحی که امروز به فرجام رسید و بر اساس آن قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا به عنوان گامی در راستای انتقام سخت اصلاح شد. 

همچنان که اشاره شد آیین نامه داخلی مجلس قید سه فوریت را فقط برای حالت کاملاً اضطرارى و حیاتى و براى مقابله سریع با خسارت  تعیین کرده است؛ بر این اساس در طرح‌ها و لوایح سه فوریتى، پس از تصویب فوریت بلافاصله کلیات و سپس در همان جلسه نسبت به ماده واحده یا هر‌یک از مواد مذاکره و رای‌ ‏گیرى می‌‏شود. این بند آئین‌نامه امروز برای نخستین بار اجرا شد و نمایندگان قانونی که پیش از این در اردیبهشت ماه امسال مصوب کرده بودند تا اقدام متقابلی در برابر تروریست خواندن سپاه پاسداران از سوی ایالات متحده انجام دهند، را اصلاح کردند. 

بر اساس طرح سه ماده‌ای که امروز نمایندگان تصویب کردند؛  در قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا مصوب 1398.2.3 ، "عبارت کلیه اعضای پنتاگون و شرکتها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی"، قبل از عبارت «فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام)، نیروها و سازمانها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی» اضافه می‌شود.

ماده مصوب دیگر مقرر می‌داشت که در ماده (4) قانون یاد شده ، عبارت "کلیه اعضای پنتاگون و شرکتها و مؤسسات وابسته و فرماندهان و آمران شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی،"  قبل از عبارت «فرماندهان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت کام) اضافه می شود.

** 200 میلیون یورو برای تقویت نیروی قدس

ماده 3 مصوب امروز مجلس، دولت را موظف کرد جهت تقویت بنیه دفاعی نیروی قدس سپاه پاسداران مبلغ 200  میلیون یورو از طریق صندوق توسعه ملی در اختیار این نیرو قرار دهد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در توضیح این بند گفت:‌ در دو ماه باقیمانده سال 200 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران که مسئولیت مقاومت در سطح منطقه را برعهده دارد، تعلق می‌گیرد.

رئیس مجلس توضیح داد که اذن تخصیص این مبلغ از مقام معظم رهبری اخذ شده است.

** شعار «نه سازش نه تسلیم انتقام انتقام» در مجلس

امروز برای دومین بار بعد از شهادت سردار سلیمانی همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حضور در جایگاه هیات رئیسه ضمن محکومیت جنایت تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی و همرزمانش شعار «نه سازش نه تسلیم انتقام انتقام» را سر دادند و رئیس مجلس نیز با تائید مواضع آنها و تصریح بر تحقق خواست آنها، تاکید کرد: آفرین، آفرین بر شما این صدای ملت ایران است بلکه به گوش ناشنوای ترامپ برسد. 

**مصوبه سه فوریتی مقابله با اقدامات تروریستی ‌آمریکا تبدیل به قانون شد

در ادامه نشست علنی امروز، اعضای شورای نگهبان با حضور در صحن علنی مصوبه مجلس درباره مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا که با قید سه فوریت به تصویب نمایندگان رسیده بود را تایید کردند. 

بر اساس این گزارش با توجه به قید سه فوریتی طرح قانون مذکور، اعضای شورای نگهبان نیز باید در صحن حضور بهم می‌رساندند و پس از تصویب در همان نشست طرح را مورد بررسی قرار داده و بعد نظرشان را اعلام می‌کردند. 

بر این اساس مصوبه امروز مجلس با عنوان «اصلاح قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی توسط ایالات متحده آمریکا» مراحل لازم را برای تبدیل شدن به قانون طی کرده و آماده ابلاغ برای اجرا است. 

 

این قانون همچنین دولت ایران را موظف کرده بود در چهارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی در برابر اقدامات تروریستی نیروهای آمریکایی که منافع جمهوری اسلامی ایران را به مخاطره می‌اندازند، اقدامات متقابل و قاطع بر اساس این قانون به‌عمل آورد.گفتنی است قانون اقدام متقابل در برابر اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  به‌عنوان «سازمان تروریستی» توسط ایالات متحده آمریکا، چهارم اردیبهشت ماه امسال به تصویب رسیده بود که به‌موجب این قانون فرماندهی مرکزی آمریکا (سنت‌کام)، نیروها و سازمان‌ها و یا نهادهای تحت اختیار این فرماندهی، تروریست اعلام شدند و هرگونه کمک نظامی یا اطلاعاتی به این نیروها جهت تقابل با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همکاری در اقدام تروریستی محسوب شده بود. 

 

** جنایات آمریکا در سرفصل دروس مدارس و دانشگاه‌ها

بر اساس این گزارش بعد از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه 15 دی هم با اتفاق آرا و ۲۳۱ رای موافق، ۲ مخالف طرح الزام دولت در تعیین سرفصل جنایات و توطئه‌های آمریکا در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها را تصویب کردند.

در ماده واحده این طرح آمده بود: وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلفند با بهره‌گیری از تمام اسناد تاریخی به ویژه اسناد به جای ماده از لانه جاسوسی آمریکا در تهران، سرفصل جنایات، توطئه‌ها، خیانت‌ها و مداخلات نظام استکباری به ویژه دولت آمریکا در دنیا (با اولویت کشور ایران) را در برنامه‌ها و کتب درسی مدارس، مؤسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های دولت و غیر دولتی کشور اعم از وابسته به این وزارتخانه‌ها و یا تحت نظارت آنان بگنجانند.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  مدارس و دانشگاه‌های هرمزگان تا 30 فروردین تعطیل هستند
  دستِ زمین‌خواران در هرمزگان کوتاه شد
  توصیه‌های یک متخصص عفونی به افراد ۵۰ سال به بالا درباره کرونا
  آشوری: عواقب تصمیمات غیرمنطقی در موضوع «کرونا» متوجه همه جامعه است
  جباری: اصطلاح استان سفید «کرونا» برای هرمزگان منطقی نیست
  دستور ویژه علی عسکری به معاونت سیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت»
  کاهش ۹۶.۶ درصدی تردد در «رودان»
 
پر بحث ترین ها
  جهادنکاح‌دخترسعودی‌با1000تروریست!+عکس
  خبر خوش وزیر کار| حقوق بازنشستگان 15 تا 77 درصد افزایش می‌یابد
  «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه
  جزییات فعالیت ادارات تا ۲۰ فروردین در هرمزگان
  زلزله5.4ریشتری فاریاب در کل هرمزگان احساس شد
  عرضه بنزین متوقف نخواهد شد/ مردم به شایعات توجه نکنند
  جزئیات اجرای طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» از امروز در هرمزگان
  طرحی خلاقانه برای ساخت ماسک با نگاه محلی  
  امکان بازگشایی دانشگاه‌ها تا دو ماه آینده وجود ندارد
  نجات جان مادر باردار جاسکی با کمک بالگرد ارتش
  منع آمدوشد شبانه در امارات برای مقابله با کرونا
  خطر ابتلا به کرونا در دیابتی‌ها ۲برابر دیگران است
  پرسه زیادی در اینترنت ما را عصبانی می‌کند
  اعمال‌تحریم‌های‌جدیدعلیه‌نهاد‌هاوافرادمرتبط‌باایران
  بیانیه ضدکرونایی وزیر کشور خطاب به مردم ایران
  دارویی که کرونا را تشدید می‌کند
  کاهش ۹۶.۶ درصدی تردد در «رودان»
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار