صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
دوشنبه، 18 فروردین 1399 - 19:07   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  کاهش ۹۶.۶ درصدی تردد در «رودان»
  دستِ زمین‌خواران در هرمزگان کوتاه شد
  جباری: اصطلاح استان سفید «کرونا» برای هرمزگان منطقی نیست
  آشوری: عواقب تصمیمات غیرمنطقی در موضوع «کرونا» متوجه همه جامعه است
  مدارس و دانشگاه‌های هرمزگان تا 30 فروردین تعطیل هستند
  توصیه‌های یک متخصص عفونی به افراد ۵۰ سال به بالا درباره کرونا
  دستور ویژه علی عسکری به معاونت سیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت»
  جهادنکاح‌دخترسعودی‌با1000تروریست!+عکس
  مداح برجسته جنوب کشور درگذشت  
  ۱۰۰تخت نقاهت‌گاهی‌ارتش در بندرعباس برپا شد  
  پلیس:با ناقضان فاصله‌گذاری اجتماعی برخورد می‌شود
  کشف 161کیلو شیشه از یک کانتینر در هرمزگان
  جدال ۷ روزه بانوی ۵۰ ساله هرمزگانی با کرونا
  توضیحات رئیس آرامستان بندرعباس درباره خاکسپاری فوتی‌های کرونا
  فوت اولین بیمار مبتلا به «کرونا» در بندرلنگه
- اندازه متن: + -  کد خبر: 41894صفحه نخست » دیدبانجمعه، 1 فروردین 1399 - 22:08
چرا مردم کرونا را جدی نمی‌گیرند؟
علی معلمی
  
 بیماری کرونا ویروس (COVID-۱۹) یک بیماری عفونی است که توسط ویروس جدیدی به نام SARS-CoV-۲ ایجاد شده است. این ویروس با علائمی مانند سرفه، تب و در موارد شدیدتر پنومونی (ذات الریه) باعث بیماری تنفسی می‌شود.
 
این ویروس در دو نوع S. و L. با تفاوت ژنتیکی ۴% و با میزان ابتلای حدودی به ترتیب ۳۰% و ۷۰% در بیماران COVID-۱۹ تظاهر می‌کند.
 
نوع L. این ویروس دارای سرعت شیوع بالاتر و تهاجمی‌تر است. این ویروس با شیوع بالا، پایداری زیاد بر روی سطوح و نیز علائم جدید بالینی در برخی بیماران مانند اسیدوز و کدورت در تصویر ریه در عین هوشیاری، یک ویروس مهندسی شده است که به صورت عمدی و یا با خطای انسانی از آزمایشگاه‌های بیوتروریسم منتشر شده است.
 
همیشه پیشگیری، بهترین، آسان‌ترین و کم هزینه‌ترین درمان است. یعنی پیشگیری کردن برای دولتمردان عزیز از هزینه‌های درمان آسانتر و کم هزینه‌تر است.
 
اگر میلیارد‌ها دلار برای ماسک، ژل، الکل، ضد عفونی معابر و کمک هزینه معیشتی هزینه شود، ولی مردم به درستی آموزش نبینند تمامی این هزینه‌ها فقط نقش یک مسکن را برای این بحران بازی می‌کنند.
 
مردم جان خود را دوست دارند، هیچ فرد عاقل و دارای وضعیت روانی متعادل وجود ندارد، که بخواهد تعمدی بمیرد، مگر این‌که از خطری که منجر به مرگ او و یا عزیزانش شود به درستی آگاه نشده باشد و یا برای مقابله با این خطر به درستی آموزش ندیده باشد.
 
نمونه‌هایی از آموزش کم تاثیر به مردم که باعث ناآگاهی برخی هموطنان از شدت خطر و اضطرار میشود در زیر اعلام می‌شود که نتیجه آن‌ها عدم رعایت مردم شده است؛ در نهایت مردم متهم می‌شوند به این‌که رعایت نمی‌کنند. در حالی که آن‌ها به درستی از خطر آگاه نشده‌اند.
 
زمانی که در آمار جهانی به روز شده، مرگ و میر این ویروس حدود ۹% اعلام می‌شود و همچنان در آموزش‌های صدا و سیما، آمار مرگ و میر این ویروس ۲% اعلام می‌شود، نتیجه‌اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
زمانی که قربانیان ویروس فقط افراد مسن و یا دارای بیماری زمینه‌ای معرفی میشود، نتیجه‌اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم. زمانی که اطلاع رسانی کامل صورت نمی‌گیرد، اگر فردی در صورت ابتلا به این بیماری علائم خفیفی داشته باشد و یا بعد از علائم شدید و متوسط بهبود یابد، به طور موازی پدر و مادر خود و یا سایر افراد مسن و یا دارای بیماری زمینه‌ای (مانند فشار خون، دیابت، بیماری تنفسی، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، نقص سیستم ایمنی، سرطان و ...) را مبتلا و جانشان را به خطر می‌اندازد؛ نتیجه‌اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
زمانی که گفته نمی‌شود برخی از بیماران بعد از درمان قسمتی از ریه آن‌ها تحلیل می‌رود و در صورت عدم افزایش توانایی ریه با تمرینات خاص دوباره در سال بعد با شیوع آنفولانزا یا هر بیماری تنفسی دیگر و یا فعالیت در مناطق صنعتی دچار مشکل خواهند شد؛ نتیجه‌اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
وقتی هنوز هم در صدا و سیما این ویروس را از آنفولانزا کم خطرتر معرفی می‌کنند، نتیجه‌اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
تحقیقات نشان می‌دهد که به دلیل محدودیت در بررسی تعداد نمونه روزانه و زمانبر بودن استفاده و از کیت، آمار اعلام شده در هر جای دنیا که بجای تکیه بر شرایط بالینی بیمار و روش‌های غیر محدودیت‌زا، بر محدودیت‌های تعداد بررسی روزانه کیت‌ها، منفی‌ها و مثبت‌های کاذب و خطا‌های نمونه‌گیری مبتنی هست، آماری غیر دقیق است و با تغییر روش تشخیص بیماری، آمار مرگ و میر این ویروس حتی احتمال دارد تا ۲۰ درصد هم افزایش یابد، نتیجه‌اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
وقتی به جای ساخت آموزش‌های صحیح و تخصصی در قالب طنز و انیمیشن مبتنی بر فرهنگ بومی، و پخش آن‌ها به صورت یکپارچه و نه جزیره‌ای و همزمان از همه شبکه‌ها برای بیشترین پوشش مخاطب، از آموزش‌هایی با لحنی غیر اضطراری و جزیره‌ای استفاده می‌شود، نتیجه‌اش میشود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
بخشی از مردم هم که می‌خواهند رعایت کنند، فقط آموزش تئوریک دیده اند، نه آموزش عملی، بصری و پرتکرار برای رفع اشتباهاتشان؛ اغلبشان تصور می‌کنند با زدن ماسک و پوشیدن دستکش در مقابل کرونا ویروس واکسینه هستند و در عمل رفتار‌های پر خطری را در بیرون از منزل، در خرید‌ها و در مشاغل انجام میدهند که خود باعث انتقال ویروس می‌شود.
 
وقتی به جای همکاری در شناسایی نقاط ضعف و گشتن به دنبال راه کار‌های جدید و ارائه آن‌ها، از سیاست‌های غلط انگلیس، آمریکا، فرانسه و سایر کشور‌ها و کمبود‌ها در آنجا صحبت میشود، نتیجه‌اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم. چون تصور این می‌شود حتما این کشور‌ها الگوی ما هستند و ما باید از شیوه آن‌ها پیروی کنیم پس این اتفاقات طبیعی است.
 
وقتی به درستی مردم را آگاه نمی‌کنیم که این بیماری هر چقدر هم مرگ و میر پایینی داشته باشد، ولی به دلیل شیوع گسترده باعث مرگ و میر بالا خواهد شد، نتیجه اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
اگر در یک جمع ۱۰ هزار نفری بیماری‌ای با مرگ و میر ۱۰ درصد و شیوع پایین، اپیدمی شود، فرض شود ۱۰۰۰ نفر مبتلا شوند با ۱۰ درصد مرگ و میر می‌شود ۱۰۰ مورد فوتی و اگر کرونا ویروس با شیوع بالا در همین جمع اپیدیمی شود، فرض شود با عدم آگاهی صحیح مردم از خطر بیماری، ۵۰۰۰ نفر مبتلا شوند و آمار مرگ و میر هم همان درصد به روز نشده ۲ درصد باشد تعداد فوتی‌ها باز هم میشود ۱۰۰ نفر.
 
وقتی مردم به درستی آگاه نشده‌اند که با اور لود شدن بیمارستان‌ها و افزایش بیماران، دیگر جایی برای درمان نداریم و کادر درمانی متخصص کافی هم در صورت رشد شدت شیوع، برای پوشش دادن هتل‌ها و سالن‌های ورزشی نخواهیم داشت، نتیجه اش می‌شود عدم رعایت بخش زیادی از مردم.
 
ما دلسوزانه گفتیم و امر به معروف کردیم و خداوند متعال هم برای شهادت کفایت است. برای سلامت و اقتصاد کشور عزیزمان توصیه کردیم و امیدواریم در آخر اظهار کننده فضل، ویروس شایعه‌پراکنی و تشویشگر در جامعه نشویم.
 
ما به قرنطینه نیاز نداریم، ما به ژل و ماسک زیاد نیاز نداریم ما به آگاهی و آموزش صحیح مردم برای مقابله با کرونا نیازمندیم.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  جهادنکاح‌دخترسعودی‌با1000تروریست!+عکس
  مداح برجسته جنوب کشور درگذشت  
  ۱۰۰تخت نقاهت‌گاهی‌ارتش در بندرعباس برپا شد  
  پلیس:با ناقضان فاصله‌گذاری اجتماعی برخورد می‌شود
  مدارس و دانشگاه‌های هرمزگان تا 30 فروردین تعطیل هستند
  دستِ زمین‌خواران در هرمزگان کوتاه شد
  توصیه‌های یک متخصص عفونی به افراد ۵۰ سال به بالا درباره کرونا
  جباری: اصطلاح استان سفید «کرونا» برای هرمزگان منطقی نیست
  دستور ویژه علی عسکری به معاونت سیما برای بررسی حواشی قسمت آخر «پایتخت»
  آشوری: عواقب تصمیمات غیرمنطقی در موضوع «کرونا» متوجه همه جامعه است
  کاهش ۹۶.۶ درصدی تردد در «رودان»
 
پر بحث ترین ها
  جهادنکاح‌دخترسعودی‌با1000تروریست!+عکس
  خبر خوش وزیر کار| حقوق بازنشستگان 15 تا 77 درصد افزایش می‌یابد
  «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه
  جزییات فعالیت ادارات تا ۲۰ فروردین در هرمزگان
  خسارت ۱۰۰ میلیاردی سیل به شرق هرمزگان
  افتتاح‌کارگاه‌جهادی‌تولیدماسک باحضور سردارسالاری  
  زلزله5.4ریشتری فاریاب در کل هرمزگان احساس شد
  عرضه بنزین متوقف نخواهد شد/ مردم به شایعات توجه نکنند
  جزئیات اجرای طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» از امروز در هرمزگان
  تازه‌ترین آمار کرونا در هرمزگان/ شمار مبتلایان: 167 نفر
  طرحی خلاقانه برای ساخت ماسک با نگاه محلی  
  توزیع ۱۸۰ هزار لیتر مواد ضد عفونی‌کننده میان گروه‌های جهادی توسط سپاه بندرعباس
  مصدومیت ۱۹نفر بر اثر واژگونی وانت پیکان در هرمزگان
  سیل در میناب  
  منع آمدوشد شبانه در امارات برای مقابله با کرونا
  اعمال‌تحریم‌های‌جدیدعلیه‌نهاد‌هاوافرادمرتبط‌باایران
  کاهش ۹۶.۶ درصدی تردد در «رودان»
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار