صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 - 04:31   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  کشف محموله‌های 11 میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در قشم
  حریق گسترده در یک انبار غذایی در بندرعباس  
  پیش بینی باران ۲ روزه در ۲۷ استان
  فوتبال برای همه  
  توقیف کشتی و موتورلنج صیادی متخلف حامل 111تن ماهی قاچاق در هرمزگان
  یافته‌های جالب خبرنگار تابناک درباره میدان میوه و تره‌بار جدید بندرعباس
  نشان سرداری بر شانه‌های فرمانده مرزبانی هرمزگان
  احضار عاملان انتشار تصاویر آتلیه‌ای زوج‌های جوان در هرمزگان
  یک شنبه 11 خرداد/ بحرانی‌ترین روز کرونا تاکنون با 215 ابتلای جدید و دو فوتی
  ساعت کاری ادارات در هرمزگان تغییر کرد/ شنبه تا چهارشنبه 7 تا 13.30 و پنج‌شنبه‌ها تعطیل
  «سپاه» همیشه برای مرزنشینان سنگ‌تمام گذاشته است
  اعتبارنامه هر ۵ نماینده هرمزگان در مجلس تایید شد
  در برخی استان‌ها شاهد خیزش دوباره کرونا هستیم
  تیم اقتصادی دولت 3شنبه به مجلس گزارش میدهد
  توصیه قالیباف به نمایندگان: از تریبون مجلس فقط برای حل مسائل مردم استفاده کنید
- اندازه متن: + -  کد خبر: 42046صفحه نخست » اخبار مهمدوشنبه، 8 اردیبهشت 1399 - 13:30
+تصاویر
واکاوی ماموریت ناوگروه آمریکایی در حوالی آب‌های ایران
مدتی است تجهیزات نظامی متعلق به آمریکا بویژه شناور‌های آن، اقدامات تحریک آمیزی در منطقه خلیج فارس انجام می‌دهند. این تحرکات البته با واکنش به موقع و هوشمندانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز مواجه شده است.
  

 

به گزارش جنوب ایران نیوز، همین چند روز پیش و قبل از تذکر رسمی شناور‌های تندرو سپاه به ناو‌های آمریکایی، یک شناور پشتیبانی سنگین آمریکایی در منطقه خلیج فارس با کمک بالگرد‌های آپاچی به تمرین حمله به قایق‌های تندروی نیروی دریایی سپاه پرداخت؛ اما این همه ماجرا نیست.

تلاش جاسوس شناور آمریکا برای کسب اطلاعات از موشک «ماهواره‌بر سپاه» / ناوگروه Bataan در حوالی آب‌های ایران چه می‌کند؟ +تصاویر

پیش از این سابقه، بار‌ها حضور و جاسوسی پرنده‌های سری کبرا بال نیروی هوایی آمریکا در نزدیکی ایران برای رصد آزمایش‌های موشکی داشته ایم، اما این بار شناور‌های آمریکایی هم در کنار ماهواره ها، پهپاد‌ها و سایر تجهیزات جاسوسی این کشور، به دنبال سرک کشیدن در برنامه موشکی ایران هستند. بر اساس اخبار منتشره در رسانه‌های تخصصی غربی، یک شناور آمریکایی در منطقه خلیج فارس حضور پیدا کرده که ماموریت اصلی آن رصد پرتاب‌های موشک‌های بالستیک کوتاه برد و تاکتیکی است. این شناور USNS Invincible نام دارد که سیستم راداری و کنترل آن که روی این شناور قرار دارد متعلق به نیروی هوایی آمریکا بوده، اما خود کشتی توسط فرماندهی ترابری دریایی نیروی دریایی آمریکا کنترل می‌شود.

تلاش جاسوس شناور آمریکا برای کسب اطلاعات از موشک «ماهواره‌بر سپاه» / ناوگروه Bataan در حوالی آب‌های ایران چه می‌کند؟ +تصاویر

USNS Invincible

تلاش جاسوس شناور آمریکا برای کسب اطلاعات از موشک «ماهواره‌بر سپاه» / ناوگروه Bataan در حوالی آب‌های ایران چه می‌کند؟ +تصاویر

USNS Invincible در خلیج فارس در سال ۲۰۱۲ میلادی

تلاش جاسوس شناور آمریکا برای کسب اطلاعات از موشک «ماهواره‌بر سپاه» / ناوگروه Bataan در حوالی آب‌های ایران چه می‌کند؟ +تصاویر

USNS Invincible در بحرین به سال ۲۰۱۵ میلادی

این کشتی ۲۲۸۵ تن وزن و ۶۸ متر طول داشته و مجموعه خدمه و کاربران سامانه‌های راداری آن بر روی هم ۵۶ نفر است. در حال حاضر در این کشتی از یک سامانه راداری به اسم ستاره خاکستری استفاده میشود که از نوع آرایه فازی فعال است و گفته می‌شود این سامانه راداری در دو باند ایکس و اس فعالیت می‌کند. اطلاعات در خصوص توانایی‌های این سیستم راداری بسیار کم بوده و نیرو‌های مسلح آمریکا ترجیح می‌دهند در خصوص این شناور و توانایی‌های آن صحبت خاصی را طرح نکنند. این شناور البته اولین حضور خود را در خلیج فارس تجربه نکرده و حداقل از سال ۲۰۱۲ چندین مرتبه در منطقه حضور داشته است.

حداقل در یک مورد در سال ۲۰۱۲ نیز شناور‌های تندروی سپاه در نزدیکی آن حاضر شدند که این اقدام باعث اعتراض آمریکا شد. این شناور در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ میلادی نیز در منطقه خلیج فارس رصد شده است.

آمریکایی‌ها به طور خاص به دنبال آزمایش و برنامه توسعه موشک‌های تاکتیکی ایران آمده اند، چون دیگر امروز خود نیز تجربه رو به رو شدن با آن‌ها را داشته و از دقت و اثربخشی آن‌ها مطمئن شده اند. منظور موشک‌های تاکتیکی و بالستیک کوتاه برد سامانه‌های مثل سری فاتح است که این چند سال اخیر نقش مهمی را توان بازدارندگی و البته تنبیه برخی از متجاوزین را بر عهده داشته است. افزایش دقت و برد این خانواده موشکی از جمله نگرانی‌های همیشگی آمریکا بوده و این شناور نیز به نظر برای رصد همین تحولات دوباره در منطقه حضور پیدا کرده است.

البته پس از پرتاب موفق اولین ماهواره سپاه پاسداران به فضا که بازتاب و شوک بزرگی به دشمنان کشورمان بخصوص آمریکا وارد کرد، حتما فشار‌ها روی سامانه‌های جاسوسی آمریکا بویژه این تجهیزات برای کسب اطلاعات از این اقدامات، بیشتر خواهد شد، اما ابتکار سپاه در این پرتاب نشان داد حتی موشک‌های سوخت مایع ایران نیز امکان شناسایی قبل از پرتاب نخواهند داشت چه برسد به ماهواره بر‌های کشورمان.

افزایش فعالیت‌های یگان آبی خاکی آمریکا در خلیج فارس

اما بحث دیگر در خصوص اقدامات مشکوک و تحریک آمیز آمریکا، افزایش فعالیت و تمرین‌های یگان‌های آبی خاکی ارتش این کشور در خلیج فارس است. چندی پیش بود که ناو گروه تهاجمی یو اس اس باکسر مدتی پیش به منطقه خلیج فارس اعزام شده و یک مورد برخورد با پهپاد‌های ایرانی و ادعای جعلی و بدون سند که هیچگاه نتوانستند آنرا تایید کنند مبنی بر ساقط کردن دو پرنده بدون سرنشین ایرانی را نیز داشت. حالا تیم جدیدی در منطقه خلیج فارس حضور پیدا کرده که به عنوان تیم آماده آبی خاکی Bataan شناخته می‌شود.

رهبر این تیم عملیات دریایی شناور USS Bataan است. این شناور به همراه دو شناور پشتیبانی رزمی USS Oak Hill و USS New York در مجموعه شامل چیزی نزدیک به ۴۵۰۰ ملوان و تفنگدار دریایی بوده و هم اکنون در منطقه خلیج فارس حضور دارند.

ناو USS Bataan یک شناور تهاجمی آبی خاکی از کلاس Wasp محسوب می‌شود که توسط شرکت کشتی سازی Ingalls در آمریکا ساخته شده و با کد LHD-۴ شناخته می‌شود. ناو USS Bataan بیشتر از ۴۰ هزار تن وزن داشته و طول آن ۲۵۷ متر و عرض آن ۳۱ متر است. خدمه استاندارد این ناو در حدود ۱۲۰۰ نفر است و می‌تواند تا حدود ۱۶۸۷ نفر تفنگدار دریایی را نیز با خود حمل کند. این ناو در تاریخ ۲۰ سپتامبر سال ۱۹۹۷ میلادی وارد خدمت و در مجموع ۸ فروند از این ناو‌ها برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است.

تلاش جاسوس شناور آمریکا برای کسب اطلاعات از موشک «ماهواره‌بر سپاه» / ناوگروه Bataan در حوالی آب‌های ایران چه می‌کند؟ +تصاویر

USS Bataan

این ناو میتواند علاوه بر قوای مسلح و تجهیزات زرهی، انواع بالگرد‌های ترابری و تهاجمی و نوع عمود پرواز جنگنده نسل پنجم اف ۳۵ را حمل کند. از دیگر هواگرد‌هایی که این ناو معمولا آن‌ها را حمل می‌کند می‌توان به بالگرد‌هایی مثل سری AH-۱ Z، UH-۱ Y، CH-۵۳ E، SH-۷۰ و MV-۲۲ اشاره کرد. بسته به نوع ماموریت تعداد هواگرد‌های قابل حمل در این شناور‌ها تفاوت خواهند داشت. در عین حال با توجه به مدل‌های مختلف در این ناو امکان حمل و به آب اندازی مدل‌های مختلفی از هاورکرافت‌ها و لندینگ کرافت‌ها نیز وجود دارد. هاورکرافت‌های سری LCAC با توان حمل ۶۰ تن محموله از جمله این شناور‌ها به حساب می‌آید.

در بحث سامانه‌های راداری این ناو‌ها به سیستم‌هایی مثل رادار جستجوی هوایی AN/SPS-۴۹ و رادار جستجوی سطحی AN/SPS-۶۷ مجهز هستند. در بخش پیشرانه ناو‌های کلاس Wasp به دو دستگاه توربین گازی LM ۲۵۰۰ ساخت شرکت جنرال الکتریک مجهز است که سرعت نهایی ۴۱ کیلومتر در ساعت را برای این شناور تامین می‌کند. برد این ناو‌ها در حرکت با سرعت قریب ۳۳ کیلومتر در ساعت، حدود ۱۷ هزار و ۶۰۰ کیلومتر است.

در فاز دفاع هوایی یا سیستم‌های پدافندی این ناو مجهز به دو مجموعه لانچر موشک‌های دفاع نزدیک RIM-۱۱۶ (RAM، دو مجوعه لانچر ۸ سیلویی مارک ۲۹ موشک‌های پدافندی RIM-۱۶۲ و RIM-۷، سه سامانه دفاع نزدیک فالانکس و توپ‌های ۲۵ میلی متری مارک ۳۸ می‌باشد. چند قبضه مسلسل کالیبر ۱۲.۷ میلی متری نیز بر روی این ناو نصب شده است.

اما در کنار این شناور دو ناو مخصوص عملیات آبی خاکی نیز در منطقه حضور دارند که در اصل به عنوان پشتیبانی از نیرو‌های تفنگداران دریایی استفاده می‌شود. یکی از این ناو‌ها به اسم USS Oak Hill است. این شناور آمریکایی از کلاس ناو‌های پشتیبانی Harpers Ferry بوده و در حدود ۲۰ هزار تن وزن و ۱۸۵ متر طول دارد. این شناور که در سال ۱۹۹۶ میلادی وارد خدمت شده می‌تواند تا ۱۵ زره پوش تهاجم دوزیست مدل AAVP-۷ A ۱ و دو تانک آبرامز را حمل کند. در این شناور همچنین در کنار خدمه که در حدود ۴۲۰ نفر هستند امکان حمل نزدیک به ۵۰۰ نفر تفنگدار دریایی نیز وجود دارد. امکان حمل یک یا دو هاورکرافت بزرگ نیز در این شناور‌ها وجود دارد.

تلاش جاسوس شناور آمریکا برای کسب اطلاعات از موشک «ماهواره‌بر سپاه» / ناوگروه Bataan در حوالی آب‌های ایران چه می‌کند؟ +تصاویر

USS Oak Hill

شناور USS Oak Hill همچنین دارای پد بزرگی در انتهای خود است که امکان پذیرش انواع مختلفی از بالگرد را به آن می‌دهد. در بخش تسلیحاتی این شناور به به قبضه موشک انداز سطح به هوای کوتاه برد RIM-۱۱۶، دو قبضه فالانکس و دو قبضه توپ ۲۵ میلی متری و تعداد مسلسل کالیر ۱۲.۷ مجهز است.

اما شناور دیگر در این گروه USS New York است که از جمله شناور‌های کلاس San Antonio بوده و نقش پشتیبانی از تهاجم آبی خاکی را بر عهده دارد. این شناور توسط بخش کشتی سازی شرکت نورثروپ گرومن طراحی و ساخته شده است و در حدود ۲۵ هزار تن وزن و ۲۰۸ متر طول دارد. ۴ پیشران دیزل در مجموع چیزی در حدود ۴۱ هزار و ۶۰۰ اسب بخار توان برای این شناور ایجاد می‌کنند که می‌تواند سرعت نهایی آن را به ۴۱ کیلومتر در ساعت برساند. تعداد خدمه این شناور در حدود ۳۵۰ نفر بوده و در عین حال می‌تواند تا ۸۰۰ نفر از تفنگداران دریایی را نیز با خود حمل کند.

تلاش جاسوس شناور آمریکا برای کسب اطلاعات از موشک «ماهواره‌بر سپاه» / ناوگروه Bataan در حوالی آب‌های ایران چه می‌کند؟ +تصاویر

USS New York

این شناور بسته به ماموریت می‌تواند ترکیبی از بالگرد‌هایی مثل سری CH-۵۳ E، AH-۱، UH-۱، MV-۲۲ و CH ۴۶ را در کنار زره پوش‌های سری AAVP-۷ A ۱ یا هاورکرافت را پذیرش کند. در بخش تسلیحات حاضر در روی این ناو نیز می‌توان به دو توپ سی میلی متری تک لول و دو سامانه موشکی سطح به هوای کوتاه برد RAM اشاره کرد. سه شناوری که در بالا به آن‌ها اشاره شد در حقیقت یک گروه رزمی لجستیکی برای پیشتبانی از هر فعالیت سپاه تفنگداران دریایی در منطقه خلیج فارس است که مشخصا هدفی به جز ارسال نوعی پیام به ایران ندارد.

با توجه به اینگه در حال حاضر و با وضعیت شیوع کرونا در آمریکا و رکورد شکستن این کشور در زمینه ابتلا و تلفات و البته وضعیت خاص قیمت نفت، کاهش ارزش بورس و بیکاری ده‌ها میلیون آمریکایی در یک ماه به نظر می‌رسد دولت آمریکا به دنبال نوعی تلاش برای ایجاد یک جوسازی روانی و نه عملیاتی در سطح منطقه و دور کردن اذهان مردم آمریکاست. درست است که رزمندگان نیروی دریایی سپاه چند روز پیش پیامی کوتاه و قاطع برای تروریست‌های سنتکام ارسال کرد، ولی هنوز هم نیاز است در این "موازنه وحشت"، بدون ترس و با اتکا به قدرت معنوی و مادی نیرو‌های مسلح، این اوضاع را به خوبی مدیریت کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  حریق گسترده در یک انبار غذایی در بندرعباس  
  پیش بینی باران ۲ روزه در ۲۷ استان
  فوتبال برای همه  
  کشف محموله‌های 11 میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در قشم
 
پر بحث ترین ها
  یک شنبه 11 خرداد/ بحرانی‌ترین روز کرونا تاکنون با 215 ابتلای جدید و دو فوتی
  بازدید استاندار هرمزگان از جزیره هرمز
  دستگیری‌قاتلان‌جسدکشف شده‌درجنگل‌های‌میناب
  قالیباف سکاندار مجلس شد/ قاضی‌زاده و نیکزاد نائب رئیس شدند
  مقاومت برای آزادی قدس محور وحدت مسلمانان جهان
  سردار سالاری: صهیونیست‌ها دیگر با جوسازی رسانه‌ای قادر به ترمیم چهره پوشالی خود نیستند
  تشییع پیکر شهید هرمزگانی «ناوچه کنارک» در بندرعباس
  عرضه ۲۵ هزار خودرو در عید فطر
  عذرخواهی محمود مقامی از مردم «بشاگرد»/ آنچه جسته گریخته شنیده بودم را بدون تحقیق بیان کردم
  چند ایرانی در ETF سرمایه‌گذاری کردند؟
  انتخاب هیأت رئیسه قوی تابعی از موقعیت‌شناسی نمایندگان نسبت به شرایط کشور است
  رقابت درون‌گروهی اصولگرایان برای ریاست مجلس
  هدف‌گذاری برای ساخت ۴۱۲ واحد مسکونی جدید توسط خیرین
  جای خالی «خلیل» در فطر امسال/ «خلیل آسا» چگونه به «خلیل عقاب» دیرالزور بدل شد!
  مومنی: مدیرانی که دارایی‌های خود را اعلام نمی‌کنند «استعفا» بدهند
  آرامی: هیأت‌رئیسه در مجلس یازدهم باید به ریل خود بازگردد
  کشف محموله‌های 11 میلیاردی لوازم خانگی قاچاق در قشم
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار