سه شنبه، 11 آذر 1399 - 11:50   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می توانند به پزشک مراجعه کنند
  ترور آبسرد، از کجا آب می‌خورَد؟
  بارندگی شدید در ۱۱ استان
  این تحلیل‌ها دام است
  تغییر هندسه حرکت پارلمان در کارزار هسته‌ای
  شبکه‌های تلویزیون چگونه HD شدند؟
  کشف 234کیلوحشیش و 360کیلو شیشه درهرمزگان
  سردار قاآنی: در گرفتن انتقام خون شهید فخری ‎زاده با تمامی نیروها هم‌پیمان می‎شویم
  روحانی: ترور فخری‌زاده بی‌پاسخ نمی ماند/ در دام توطئه اسرائیل نخواهیم افتاد
  آغاز فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو در 99.9.9
  سه نکته درباره ترور دانشمند هسته‌ای
  خودرو ۳۰ درصد ارزان شد+لیست قیمت
- اندازه متن: + -  کد خبر: 42158صفحه نخست » اخبار مهمچهارشنبه، 31 اردیبهشت 1399 - 11:56
رشد افزایش مبتلایان کرونا در هرمزگان به چه معناست؟/ قطعا شمار مبتلایان بیش از تعداد اعلامی است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: میزان افزایش تست‌ها در استان و تشدید غربالگری یکی از علل افزایش آمار مبتلایانی است که نشانه‌هایی ندارند.
  
به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، حسین فرشیدی در یک نشست خبری آنلاین به بیان موضوعات و نکات مهی در خصوص موضوع کرونا و راهکارهای جلوگیری از شیوع کرونا و ... پرداخت که برگزیده‌ای از آن به نقل از خبرگزاری فارس در ادامه می‌آید:
 
* هنوز دارو و یا واکسنی که مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی برای درمان و یا پیشگیری از کرونا باشد، یافته نشده است و لذا همچنان مهم‌ترین مسأله آن است که پیشگیری را مورد توجه قرار دهیم و اصول و پروتکل‌های بهداشتی را مورد توجه قرار دهیم.
 
رشد افزایش انجام تست‌های کرونا سبب افزایش آمار مبتلایان در هرمزگان است/ اینکه یک محله آلوده‌تر است، صحت ندارد
 
* اکنون پس از 3 ماه از شیوع این بیماری، مهم‌ترین مسأله آن است که تا چه زمان می‌توان در خانه ماند و یا تا چه زمانی می‌توان محدودیت‌ها را اعمال کرد. در این جا بهترین شیوه آن است که ما راه‌های پیشگیری را به طور جدی در دستور کار قرار دهیم و ماسک را در محیط‌های بسته استفاده و دست‌ها را مرتبا بشوییم و بهداشت فردی را به طور جدی رعایت کنیم.
 
* اخیرا آمار و ارقام در هرمزگان رو به رشد است و در یک ماه اخیر شاهد رشد آمار مبتلایان هستیم. البته ما نیز در هرمزگان با فعال‌تر کردن آزمایشگاه تشخیصی و افزایش شمار تست‌ها در روز و غربالگری مستمر به طور جدی همراهان و افراد در ارتباط با بیماران کرونایی را مورد پایش قرار می‌دهیم و لذا یکی از دلایل موضوع آن است که ما با دقت هرچه بیشتری افراد مشکوک را دنبال و شناسایی می‌کنیم.
 
* خانواده افراد مشکوک به کرونا را از طریق واحدهای بهداشت محیط پیگیری و نمونه‌گیری انجام می‌دهیم. اکثر افراد مبتلا به کرونا، خانواده‌شان نیز در تست‌ها مثبت می‌شوند.
 
* در تست کرونا، احتمال منفی کاذب نیز وجود دارد و لذا ما پیچیدگی‌های بیشتری در این زمینه مواجه هستیم و انجام قرنطینه در مورد افراد مرتبط با فرد مبتلا را به عنوان راهکاری ویژه پیگیری می‌کنیم تا از گسترش آن جلوگیری کنیم.
 
* یکی از جدی‌ترین مسائل ما آن است که افراد، قرنطینه را به طور جدی رعایت کنند و از قرنطینه خارج نشوند.
 
* در تست‌های مثبت جدید شاهد افرادی هستیم که تست آنها مثبت است اما علائمی ندارند. البته افراد مثبت دارای علائم ظاهری، توان آلودگی بیشتری در محیط اطراف دارند. موضوع دیگر آن است که اگر افراد قرنطینه را رعایت کنند، بعد از 14 روز بشدت از قدرت انتشار ویروس کاسته می‌شود.
 
*اولویت اصلی ما در ستاد کرونا، افزایش هر چه بیشتر تست‌های کرونا و صیانت از افراد پرخطر و مراقبت از افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای است.
 
* آمار موارد مثبت در استان اگر چه رو به افزایش است اما اغلب این افراد دارای نشانه‌های ظاهری نیستند و بستری نمی‌شوند.یکی از دلایلی که وزارت بهداشت، شهرهای هرمزگان را قرمز اعلام نمی‌کند، پایین بودن موارد بستری و مرگ و میر است.
 
* قطعا شمار مبتلایان به کرونا در استان بیشتر از آمارهای فعلی است اما آماری که ما اعلام می‌کنیم از افرادی است که شناسایی شده‌اند و در غربالگری‌ها یافته و از آنها تست گرفته شده است.
 
* بهترین راه مقابله با کرونا، رعایت بهداشت فردی است. دست نزدن دست‌ها به صورت و دهان و بینی است. حتما دست‌ها را پس از تماس بشوییم و در محیط‌های بسته نیز از ماسک استفاده کنیم.
 
* امروز پروتکل‌های جدیدی را برای برگزاری امتحانات دانش‌آموزان تصویب خواهیم کرد. این پروتکل‌ها مبتنی بر این است که از سلامت دانش‌آموزان صیانت کنیم. 
 
* در استان 77 نفر فوتی داشته‌ایم که 46 نفر مبتلا به بیماری حاد تنفسی بوده‌اند و 31 نفر نیز کرونا مثبت بوده‌اند.
 
* کمبود پزشک بزرگ‌ترین چالش ما در استان است. در مناطق دورافتاده شاهد کمبود پزشک هستیم و یکی از دلایل آن فشار کاری ناشی از تراکم بیمار و عدم رفتن به مرخصی برای مدت بیش از 3 ماه است که نیروهای پزشک و متخصص ما را خسته کرده است.
 
* ادارات دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند و حتما نقاط در معرض آلودگی را به طور مستمر ضدعفونی کنند. 
 
* از همکاری دستگاه قضایی، دستگاه امنیتی، ادارات، شهرداری، آتش نشانی، سمن‌ها، بسیج و سپاه، سازمان صنعت و معدن و تجارت، بخش خصوصی و نهایت همکاری از سوی دیگر دستگاه‌ها با دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفت.
 
* فرودگاه حتما مانع از ورود بدون ماسک مسافران شود.
 
* در بسیاری از کشورها، عدم همکاری با مقررات کرونا سبب جریمه و برخورد خواهد بود. ما نیز الزاماتی در این زمینه در نظر گرفته‌ایم که می‌توانیم دستگاه‌هایی که مقررات را در این زمینه رعایت نمی‌کنند به دستگاه قضایی معرفی کنیم.
 
*درخواست داریم که دولت مقداری یارانه در زمینه قیمت ماسک اختصاص دهد. تولید تمام اتوماتیک ماسک استاندارد در استان نداریم اما تولید در دیگر روشهای دستی و نیمه اتوماتیک با قیمت 1200 و 1600 تومان است که برای برخی از مردم گران است و ضرورت دارد که مقداری یارانه به آن تخصیص پیدا کند تا میزان استفاده از آن بیشتر شود.
 
* بازگشایی بازار ماهی فروشان یک ضرورت بود که مردم بتوانند از ماهی استفاده کنند. در شرایط کنونی شاهد تمیز بودن و بهداشتی بودن فضای بازار ماهی فروشان هستیم و هم از نظر افراد حاضر در این مرکز و هم از نظر محیط پیرامونی، پروتکل‌های ویژه رعایت شده است. افرادی که کرونا مثبت شده بودند نیز بعد از یک ماه دوباره تست گرفته‌ایم و آنهایی که تست آنها منفی شده است را اجازه ورود و فعالیت داده‌ایم.
 
* با قاطعیت می‌گویم که توزیع آلودگی در همه نقاط هست. این که بگوییم فلان محله آلوده‌تر است و فلان محله آلودگی کمتری دارد، درست نیست.
 
* بالارفتن آمار موارد مثبت کرونا نشانه‌ای بر حاد شدن موضوع نیست بلکه موارد بستری و فوتی از شاخص‌های بحرانی بودن است. هدف اصلی ما این است که افراد آلوده را شناسایی و قرنطینه کنیم و این کار را با جدیت در حال پیگیری هستیم.
 
* روزانه بیش از 530 مورد تست در استان انجام می‌دهیم و در حال تلاش برای افزایش تست‌ها و رساندن آن به روزی 1000 مورد در روز هستیم.
 
* بیشتر اتباع بیگانه مبتلا شده در استان هرمزگان در قشم هستند. کمتر از 20 نفر از اتباع بیگانه در استان آلوده شده‌اند که 6 نفر از اتباع افغانستان مبتلا به کرونا در قشم بستری هستند. 
 
* تنها در صورت رعایت دستورالعمل‌های بهداشت شخصی می‌توان آمار مبتلایان به کرونا را کاهش داد.
 
* در مورد تاکسی‌ها، ضدعفونی مستمر دستگیره‌ها و محیط الزامی است. همین طور استفاده از ماسک برای راننده تاکسی ضروری است. حتما تاکسی‌ها می‌بایست 3 نفر مسافر بیشتر سوار نکنند.
 
* هیچ فوتی از کادر بهداشت و درمان در استان در اثر کرونا نداشته‌ایم. البته در میان کادر درمان موارد مثبت داشته‌ایم و این عزیزان که در تلاش مستمر برای درمان بیماران کرونایی هستند نیز در معرض آلودگی قرار گرفته‌اند.
 
* در استان با 3 بیماری مهم مواجهیم. مالاریا، آئدس و سل را در استان داریم که بشدت در حال مقابله با آن هستیم و در کنار تلاش برای مهار بیماری کرونا، با این موارد مواجه هستیم و یک فشار سنگینی بر دوش ساختار بهداشت و درمان در استان قرار دارد.
 
* یک مجاهدت بزرگ در شبکه بهداشت و درمان در استان جریان دارد. همه اجزای شبکه بهداشت و درمان استان بشدت در تلاش برای حفظ سلامت جامعه هستند. از کادرهای بهداشت محیط تا پرستاران و پزشکان و عوامل درون بیمارستانی و نیروهای مستقر در مراکز بهداشت روستایی و ... همه و همه در تلاش برای حفظ سلامتی مردم و مقابله با بیماری هستند.
 
* توفیق ما زمانی خواهد بود که تک تک مردم به ما کمک کنند و با رعایت بهداشت فردی در این زمینه به مهار بیماری کنند.
 
* ما تا زمانی که 35 درصد تخت‌های ما خالی است می‌توانیم خدمات مطلوبی به مردم بدهیم و با شرایط مناسبی به مردم خدمات بدهیم اما اگر شمار مبتلایان بالا برود، مجبوریم از مراکز نقاهت‌گاهی نیز برای بستری بیماران و ارائه خدمات درمانی استفاده کنیم و امیدواریم که با همکاری مردم به این شرایط مبتلا نشویم.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  ترور آبسرد، از کجا آب می‌خورَد؟
  بارندگی شدید در ۱۱ استان
  بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می توانند به پزشک مراجعه کنند
  شبکه‌های تلویزیون چگونه HD شدند؟
  تغییر هندسه حرکت پارلمان در کارزار هسته‌ای
  این تحلیل‌ها دام است
 
پر بحث ترین ها
  بزرگترین دپوی دام‌های قاچاق در قشم لو رفت
  شمار شناورهای بنادر پهل و لافت کاهش یافت
  شناور شهید رودکی با حضور سردار سلامی به آب انداخته شد  
  واکنش تند اما پخته محسن رضایی به اتفاق بندرعباس  
  فرماندار بندرعباس: شهروندان تردد غیرضروری نداشته باشند
  پرداخت ۱۰۰ هزار تومان به ۳۰ میلیون نفر تا آخر سال/ همه کارت ملی همراه داشته باشند
  شهردار بندرعباس: استعفا نمی‌دهم اما عذرخواهی می‌کنم
  320 کیلومتر فیبرنوری تا پایان دی‌ماه در بشاگرد و احمدی اجرا می‌شود
  سپاه به وعده‌اش عمل کرد/ نام حاج قاسم محروم‌ترین نقطه ایران را به سوی آبادانی می‌برد
  بیمه شدگان تامین اجتماعی بدون دفترچه هم می توانند به پزشک مراجعه کنند
 
 
 
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار