صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
سه شنبه، 8 مهر 1399 - 08:20   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  پیوستن کیش به شبکه 5G
  سفر نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان به سوریه
  ناگفته‌های فرمانده از پل خیبر به عنوان طولانی‌ترین پل شناور نظامی جهان
  ارزانی در حضور جهانگیری: هرمزگان قطب دوم فولاد کشور خواهد شد
  مشاور مقام معظم رهبری: به ونزوئلا بنزین دادیم، طلا گرفتیم
  وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد/ نرخ سود، ۹ درصد
  مهار لکه‌های نفتی در خلیج فارس با ورود دستگاه قضایی
  مشکلات نهاده‌های رسوبی در گمرکات مرتفع شد
  شورای برنامه‌ریزی مطالعات روان درمانی هرمزگان منصوب شدند
  جزئیات فوت ۲ معلم به دلیل کرونا در کرمان
  بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری
  مذاکرات محرمانه نمایندگان مقام اصولگرای ایران و ترامپ در عمان / پیشنهاد امریکا برای حل همه اختلافات / آمادگی ترامپ برای سفر به تهران
  معاون قوه قضاییه: جای تأسف دارد که مردم با واژه «مسئول» به یاد دزدی و اختلاس می‌افتند
  سورنتو 2021 + ویژگی‌ها  
  استقبال 4 میلیون نفر از صندوق پالایشی یکم
- اندازه متن: + -  کد خبر: 42472صفحه نخست » تازه ترین عناوینشنبه، 18 مرداد 1399 - 23:29
خانه‌داریِ پرسودِ بانک‌ها
پروین پور با بیان اینکه ابزار مالیاتی بهترین راهکار برای کنترل قیمت مسکن و افزایش عرضه ملک است، اضافه کرد: دولت علاوه بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی باید از معاملات خانه دوم نیز مالیات بگیرد، از سوی دیگر اگر نرخ موثر مالیاتی تعیین شود، بدون شک می‌توان بازار مسکن را کنترل کرد، اما برای اجرایی کردن این موضوع باید، عزم جدی وجود داشته باشد، تا این کار به ثمر بنشیند.
  
 
 همین چند روز گذشته بود که اعلام شد که یکی از بانک‌های بزرگ و خصولتی بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی در تهران دارد که خالی هستند، این مسئله در شرایطی گفته شد که مقرر شده از خانه‌های خالی مالیات اخذ شود، تا از این طریق سوداگری در بازار مسکن کاهش باید و عرضه‌ها نیز افزایش یابد. اما نکنه مهم نقش بانک‌ها در افزایش تعداد خانه‌های خالی است که به نظر می‌رسد این مسئله ابعاد بسیار بزرگی دارد.
 
احسان خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره نحوه مالیات ستانی از خانه‌های خالی تحت تملک دستگاه‌ها و نهاد‌های دولتی و عمومی می‌گوید: دریافت مالیات بر خانه‌های خالی شامل تمام خانه‌های خالی شده و فرقی ندارد که مالک این خانه‌ها چه نهاد و دستگاهی است، هر که مالک این خانه‌ها باشد باید مالیات‌های مربوط را بپردازد.
 
خاندوزی به میزان تعرفه مالیات خانه‌های خالی دستگاه‌های دولتی اشاره کرد و افزود: اتفاقا اگر احتکار واحد‌های مسکونی به وسیله بانک‌ها یا دستگاه‌های دولتی و نهاد‌ها انجام شود، نه تنها آن‌ها نیز مشمول پرداخت این مالیات خواهند بود بلکه دو برابر میزان مالیات محتکران مسکن حقیقی از آن‌ها مالیات گرفته می‌شود.
 
 
آیا بانک‌ها بیشترین خانه‌های خالی را در اختیار دارند؟ / مقاومت بانک ها در برای دادن مالیات؟بانک‌ها بزرگترین محتکران بازار مسکن هستند
افشین پروین‌پور کارشناس کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری بزرگ‌ترین سوداگران بازار مسکن هستند، گفت: آن‌ها برای کسب سود بیشتر اقدام به خرید خانه و احتکار آن می‌کنند، بنابراین از خبری که اعلام می‌شود یک بانک به اصطلاح خصولتی مالک ۱۰۰۰ واحد خالی در تهران است، نباید تعجب کرد، زیرا که چنین واحد‌های خالی تعدادشان بیش از این‌ها است.
 
وی افزود: حال که مجلس به دنبال قانونی کردن اخذ مالیات از خانه‌های خالی است، این بانک‌ها با ضرر و زیان هنگفتی روبرو می‌شوند و برای همین مسئله در برابر اجرای این قانون مقاومت می‌کنند، این درحالیست که مجلس و دولت باید خیلی محکم پای اجرای این قانون بایستند و اجازه ندهند که دلالان و سوداگران بازار مسکن، همچنان این بازار را به بهم بریزند و با افزایش قیمت‌های مصنوعی، دوباره مسکن را ملتهب کنند.
 
پروین‌پور با تاکید بر اینکه در فضای رکودی مسکن، دلالان با انجام خرید و فروش مصنوعی قیمت‌ها را به صورت کاذب بالا بردند، اظهار داشت: در زمانیکه قیمت‌ها با افزایش نجومی روبرو شد و بخش اعظمی از مردم توانایی خرید خانه را از دست دادند، دلالان بخش مسکن با انجام معاملات صوری و کاغذی در پی افزایش قیمت ملک بودند، این در حالیست که دولت نیز گویی بازار مسکن را به حال خود رها کرده، در صورتیکه در کشور‌های پیشرفته مسکن تنها بازاری است که دولت در آن حضور دارد و اجازه نمی‌دهد، مسکن از کالایی مصرفی به سرمایه‌ای تبدیل شود.
 
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه باید هرچه زودتر سامانه ملی املاک و اسکان اجرایی شود، بیان داشت: از سال ۹۴ دولت وزارت راه و شهرسازی را مکلف به ایجاد این سامانه کرد، اما متاسفانه تاکنون چنین مسئله‌ای محقق نشده، از سویی باید دولت و حاکمیت تعداد واحد‌های مسکونی در کشور، صاحبان آن‌ها و همچنین تعداد معاملاتی که در سال انجام می‌شود را در اختیار باشند، تا بتوانند مانع از افزایش بی‌رویه و کاذب قیمت مسکن شوند، در حال حاضر این دلالان هستند که با تقاضا‌های کاذبی که ایجاد می‌کنند، موجبات رشد مصنوعی قیمت‌ها را فراهم آورده‌اند.
 
وی با بیان اینکه ابزار مالیاتی بهترین راهکار برای کنترل قیمت مسکن و افزایش عرضه ملک است، اضافه کرد: دولت علاوه بر اخذ مالیات از خانه‌های خالی باید از معاملات خانه دوم نیز مالیات بگیرد، از سوی دیگر اگر نرخ موثر مالیاتی تعیین شود، بدون شک می‌توان بازار مسکن را کنترل کرد، اما برای اجرایی کردن این موضوع باید، عزم جدی وجود داشته باشد، تا این کار به ثمر بنشیند.
 
آیا بانک‌ها بیشترین خانه‌های خالی را در اختیار دارند؟ / مقاومت بانک ها در برای دادن مالیات؟بانک‌ها برای کسب سود خانه‌ها را خالی نگه می‌دارند
مهدی روانشادنیا کارشناس بازار مسکن در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه انگیزه حضور بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری برای حضور در بازار مسکن کسب سود است، اظهار داشت: با توجه به خلاء‌های قانونی که در این زمینه وجود دارد و همچنین کندی تصمیم‌گیری، نمی‌توان در مورد اجرای چنین تصمیمی مطمئن بود، از سویی هنوز جزئیات دقیق این اخذ مالیات از خانه‌های خالی مشخص نیست و نمی‌توان به طور ۱۰۰ درصد گفت که این مسئله با موفقیت همراه می‌شود.
 
وی افزود: ممکن است این قانون در اجرا آن انتظارات مطلوبی که از آن می‌رود را محقق نکند که همین مسئله می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن دامن زند، به نظر می‌رسد در این رابطه یک بزرگنمایی صورت گرفته که اگر اخذ مالیات از خانه‌های خالی اجرایی شود، بازار مسکن خیلی سریع آرامش پیدا می‌کند و قیمت نیز می‌شکند، در صورتی که برای تحقق این امر باید لوازم این کار فراهم باشد، که در حال حاضر چنین مسئله‌ای محیا نیست.
 
روانشادنیا با تاکید بر اینکه برای به نتیجه رسیدن این موضوع باید قوانین حوزه مالیات با یکدیگر تجمیع شوند، بیان داشت: اگر اخذ مالیات از خانه‌های خالی با قانون مالیات بر عایدی سرمایه با هم هماهنگ باشند و در قالب یک قانون به تصویب برسند، قدر مسلم از جامعیت بسیار زیادی برخوردار خواهند شد، این در حالیست که شناسایی خانه‌های خالی امری بسیار دشوار بوده و به این راحتی نیست که بتوان خانه خالی که به قصد احتکار خالی مانده را شناسایی کرد، چرا که برخی از خانه‌های به دلایل فنی و حقوقی خالی هستند و همین موضوع کار را بسیار مشکل می‌کند.
 
این استاد دانشگاه اضافه کرد: برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی باید زیر ساخت‌های مناسب اطلاعاتی وجود داشته باشد، تا بتوان به اجرای موفق این طرح چشم دوخت، اما متاسفانه چنین چیزی وچود ندارد و در صورتیکه این امکان فراهم نباشد، احتمال فسازا بودن قانون و فعالیت‌های زیر زمینی برای دور زدن قانون وجود دارد که این وضعیت می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  ناگفته‌های فرمانده از پل خیبر به عنوان طولانی‌ترین پل شناور نظامی جهان
  سفر نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان به سوریه
  مذاکرات محرمانه نمایندگان مقام اصولگرای ایران و ترامپ در عمان / پیشنهاد امریکا برای حل همه اختلافات / آمادگی ترامپ برای سفر به تهران
  شورای برنامه‌ریزی مطالعات روان درمانی هرمزگان منصوب شدند
  مهار لکه‌های نفتی در خلیج فارس با ورود دستگاه قضایی
  ارزانی در حضور جهانگیری: هرمزگان قطب دوم فولاد کشور خواهد شد
  سورنتو 2021 + ویژگی‌ها  
  جزئیات فوت ۲ معلم به دلیل کرونا در کرمان
  مشاور مقام معظم رهبری: به ونزوئلا بنزین دادیم، طلا گرفتیم
  وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد/ نرخ سود، ۹ درصد
  معاون قوه قضاییه: جای تأسف دارد که مردم با واژه «مسئول» به یاد دزدی و اختلاس می‌افتند
  پیوستن کیش به شبکه 5G
  مشکلات نهاده‌های رسوبی در گمرکات مرتفع شد
  استقبال 4 میلیون نفر از صندوق پالایشی یکم
 
پر بحث ترین ها
  جان باختن ۴بیمار کرونایی دیگر در هرمزگان
  روحانی: آدرس غلط ندهید، ریشه مشکلات «واشنگتن دی‌سی» است
  نخستین حضور جنگنده های Su-22 سپاه در رژه هوایی در بندرعباس
  گلنک احداث نود و چهارمین مدرسه استثنایی کشور در سیریک به زمین زده شد
  آشوری: لزوم حل معضل دوگانکی مدیریتی در مناطق آزاد
  توقف مزایده فروش کارخانه کنسرو تن ماهی بندرعباس با دستور دادستان
  سرلشکر سلامی: قادریم تمام پایگاه‌های آمریکا را اشغال کنیم/ تاوان ترور «قاسم» فروپاشی نظام سیاسی آمریکاست
  آخرین مهلت پذیره نویسی پالایشی یکم امشب به پایان می رسد
  رهایی گروگان ۱۶ساله از چنگال آدم ربایان در کهنوج
  تجلیل از 250 ایثارگر هرمزگانی با سراسر کشور
  آشوری: بالندگی دفاعی حاصل از دوران جنگ نباید متوقف شود
  توزیع 200کیلو میگو در قالب کمک مؤمنانه در قشم
  توقیف محموله 33 میلیاردی لودر و بیل مکانیکی قاچاق درهرمزگان
  امروز با نگاه درست می‌توانیم از مدل بسیج مردمی استفاده کنیم/ دست تحریف در کمین دفاع مقدس است
  دبیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت هرمزگان منصوب شد
  ورود دانشگاه آزاد هرمزگان به رشد بهره‌وری بخش کشاورزی
  پیوستن کیش به شبکه 5G
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار