صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
جمعه، 4 مهر 1399 - 16:55   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  دستگیری ۴نفر از عاملان گروگانگیری در هرمزگان
  تخلیه محموله 70هزارتنی ذرت در بندر رجایی
  ساعات فعالیت پایگاه‌های انتقال خون در هرمزگان افزایش یافت
  توزیع 1000 یخچال اهدایی رهبر معظم انقلاب در بشاگرد
  عطرافشانی گلزار شهدای بندرعباس  
  سپاه در بندرعباس پتروپالایشگاه می‌سازد
  نام‌گذاری یک خیابان در بندرعباس به نام «حاج قاسم» به کجا رسید؟
  ساخت نیروگاه برق جدید با مشارکت روسیه در جنوب کشور
  ورود دانشگاه آزاد هرمزگان به رشد بهره‌وری بخش کشاورزی
  دبیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت هرمزگان منصوب شد
  امروز با نگاه درست می‌توانیم از مدل بسیج مردمی استفاده کنیم/ دست تحریف در کمین دفاع مقدس است
  توقیف محموله 33 میلیاردی لودر و بیل مکانیکی قاچاق درهرمزگان
  توزیع 200کیلو میگو در قالب کمک مؤمنانه در قشم
  آشوری: بالندگی دفاعی حاصل از دوران جنگ نباید متوقف شود
  تجلیل از 250 ایثارگر هرمزگانی با سراسر کشور
- اندازه متن: + -  کد خبر: 42488صفحه نخست » تازه ترین عناوینسه شنبه، 28 مرداد 1399 - 14:09
نامه19بسیج‌دانشجویی‌دانشگاه‌هرمزگان‌به‌نمایندگان
بسیج دانشجویی دانشگاه‌های هرمزگان در بیانیه به تحلیل و بررسی برنامه جدید اقتصادی دولت به‌خصوص در زمینه عرضه اوراق سلف نفتی پرداخته است.
  
به گزارش جنوب ایران نیوز، بسیج دانشجویی 19 دانشگاه هرمزگان در نامه‌ای به نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی خواستار دقت نظر و توجه ویژه به اقدامات اخیر اقتصادی دولت و بخصوص فروش سلف نفت شده‌اند.
 
مشروح این نامه بدین شرح است:
 
نمایندگان محترم مردم استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی
سلام علیکم
 
با صلوات بر محمد و آل محمد (ص) و با احترام؛همانطور که استحضار دارید مدتی است دولت تدبیر و امید جهت جبران کسری بودجه خود قصد پیش فروش نفت به میزان 220 میلیون بشکه به صورت اوراق سلف موازی دارد.
 
موضوع کسری بودجه حدود 200 تا 250 هزار میلیارد تومانی به علت ساختار معیوب لایحه بودجه پیشنهادی دولت که مناسب شرایط تحریم نبود و قبلا توسط بسیج دانشجویی تذکر داده شده بود اما در دولت گوش شنوا و عزمی برای اصلاح لایحه وجود نداشت.
 
این طرح با ایجاد بدهی نفتی-ارزی و دلاریزه کردن اقتصاد، می‌تواند صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد وارد و کشور را ظرف 5 سال آینده وارد بحران بدهی کند.
 
عمده ایرادات وارد بر طرح دولت به شرح ذیل می باشد:
 
1- ایجاد بدهی ارزی:
ارزش اوراق سلف نفتی، بر اساس قیمت جهانی نفت محاسبه می‌شود. به همین دلیل با تداوم تورم و کاهش ارزش پول ملی، شاهد افزایش بدهی‌های دولت و تعمیق بحران بدهی هستیم. دولت برای جبران این کسری مجبور به خلق پول شده و در نتیجه با کاهش ارزش پول ملی، بحران بدهی افزایش می‌یابد. با توجه به شرایط تورمی شدید و افزایش قیمت دلار، و همچنین احتمال افزایش قیمت نفت با توجه به پایان رکود حاصل از کرونا در بازه ۲ ساله، پیش بینی می شود شاهد بدهی حداقل ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی برای دولت بعدی خواهیم بود.
آقای واعظی در صحبت های خود  به اوراق بدهی بلند مدت در سایر کشور‌ها مانند آمریکا و اروپا اشاره کردند، نکته حائز اهمیت مشخص بودن نرخ این اوراق و همچنین عدم وابستگی این نرخ به قیمت ارز می‌باشد. همچنین در شرایط شدید تورمی، کشور‌ها با انتشار اوراق بدهی کوتاه مدت و بازدهی بالا، هم انتظارات تورمی را کنترل می‌کنند و هم از ایجاد زیان برای دولت(به دلیل کوتاه مدت بودن اوراق) جلوگیری می‌کنند. این در حالیست که دولت با اقدام به انتشار اوراق بلند مدت با بازدهی بالا، شاید بتواند در کوتاه مدت شرایط اقتصادی را بهبود دهد ولی تورمی بسیار بیشتر را در میان ‌مدت محقق خواهد کرد.
 
2- ذینفع شدن خریداران اوراق از افزایش نرخ ارز و تورم:
زمانی که یک فعال اقتصادی اقدام به خرید اوراق دولتی با نرخی معلوم می‌کند، کاهش تورم باعث افزایش قدرت خرید و نهایتا منفعت وی می‌شود ولی زمانی که قیمت دارایی به قیمت ارز متصل باشد، با افزایش قیمت ارز، دارایی فرد افزایش می‌یابد. این مکانیزم موجب ذینفع شدن دارندگان اوراق از افزایش نرخ ارز می‌شود. این فعالین اقتصادی، دارای انگیزه برای افزایش قیمت ارز از طریق ورود سوداگرانه به بازار ارز و یا کاهش صادرات هستند.
 
3- امکان تامین کسری بودجه بدون انتشار اوراق سلف:
طبق نظر کارشناسان، دولت با کسری بودجه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار میلیارد تومانی روبرو است. بر اساس محاسبات و با در نظر گرفتن تخفیف ۳۰ درصدی در فروش صندوق های دارا دوم و سوم، مجموعا مبلغ ۱۷۵ هزار میلیارد تومان از محل صندوق های ETF عاید دولت می‌شود. همچنین طبق اظهارات آقای همتی ، تاکنون دولت موفق به فروش ۵۲ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی شده‌است. بنابراین تنها با انتشار ۲۳ هزار میلیارد تومان اوراق، تمامی کسری بودجه دولت برطرف خواهد شد. برای این منظور نیز کافیست با افزایش نرخ اوراق و تعمیق بازار ثانویه، جذابیت این اوراق را افزایش دهند. با توجه به این مطالب، اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در نیاز به عرضه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان اوراق سلف برای تامین کسری بودجه، قابل تامل است و فروش این اوراق عملا فراتر از کسری بودجه دولت است.
 
4- افزایش اثرپذیری تحریم نفت بر اقتصاد و سیاست خارجه ایران:
در صورت تداوم تحریم های نفتی، دارندگان اوراق سلف امکان تحویل نفت از وزارت نفت و فروش آن در بازار جهانی را را نخواهند داشت. در این شرایط دولت باید اوراق مذکور را بازخرید کرده و پول آن را به صورت ریالی به مردم پرداخت کند. در این صورت با توجه به کسری بودجه شدید، دولت دو راه بیشتر ندارد: اول اینکه نفت بیشتری بفروشد دوم اینکه بپذیرد اقتصاد کشور وارد ابرتورم شود.  با توجه به فشار‌های زیادی که بر ملت وارد آمده هر دولتی سر کار باشد بیشتر متمایل به فروش نفت بیشتر خواهد بود تا ایجاد تورم، از این رو بحث مذاکره با آمریکا مجددا طرح شده و با توجه به بحران بدهی ، کشور مجبور به مذاکره مجدد با آمریکا خواهد شد.
 
5- تضعیف جایگاه مجلس در مقابل شورای سران:
فروش اوراق نفتی با ارزشی حدود 160 تا 190هزار میلیارد تومان عملا یک بودجه جدید است که خارج از سازوکارهای رسمی کشور مانند قانون بودجه که در مجلس بررسی می شود در حال تصویب و اجرایی شدن است. مطابق اصل ۵۲ قانون اساسی، بودجه سالانه کشور و هرگونه تغییر در آن، باید به تصویب مجلس برسد اما علی‌رغم این مطلب، دولت تصویب این طرح را از طریق شورای سران و خارج از مجلس پیگیری کرد. با توجه به فوری نبودن تصویب این طرح، این سوال به وجود می‌آید که دلیل دولت برای نقض صریح این اصل و بی‌توجهی به نظر نمایندگان مردم چیست؟ این اقدام دولت با تضعیف مجلس موجب تضعیف جمهوریت می‌شود.
 
6- تصمیم‌گیری اقتصادی پشت درب های بسته:
به دلیل اهمیت سیاست های اقتصادی و تاثیر آنها بر کشور، این تصمیمات نیازمند استفاده از تمامی ظرفیت نخبگانی کشور بوده و باید بدون نقص باشند. وقتی سیاستمدار بی‌مقدمه وعده خبری خوش می‌دهد در حالیکه هیچ کارشناس و اقتصاد دانی ازمحتوای خبر اطلاع ندارد، باید نگران شد. تصمیم گیری اقتصادی دولت در پشت درب‌های بسته و سپس اعلام کلیات طرح در شورای سران بدون فرصت دادن به اندیشکده‌ها و نخبگان اقتصادی برای بیان نظرات و پیشنهادات، خلاف منطق تصمیم‌گیری است.
 
7- افزایش نقدینگی و خلق پول:
با توجه به جذابیت بسیار بالای این اوراق احتمال آنکه بانک ها وارد فرآیند خرید این اوراق شوند وجود دارد که این امر خلق نقدینگی را پرشتاب تر می کند و آثار تورمی جدی به دنبال خواهد داشت. یعنی بانک ها برای آنکه بتوانند این اوراق را بخرند خلق پول بدون ضابطه خواهند داشت که نهایتا منجر به اضافه برداشت از بانک مرکزی خواهد شد که این یعنی خلق پول جدید و تورم بیشتر!
 
در پایان لازم به ذکر است در جلسه اخیر سران، خطوط قرمز دقیقی از سوی ریاست قوه‌قضائیه در جزئیات این طرح، مطرح شد که بسیاری از مخاطرات این طرح را می‌تواند کاهش دهد اما بنابر اظهارات رئیس‌جمهور و آقای واعظی در روز چهارشنبه، تصویب جزئیات بر عهده شورایی در دولت می‌باشد. با توجه به عملکرد دولت در وزارت بازرگانی و مصوبه بنزین و همچنین اصرار دولت به اجرای این طرح(با توجه به مصاحبه ربیعی  و همتی در روز چهارشنبه)، به نظر می‌رسد دولت قصد دارد با تصویب کلیات در شورای سران، جزئیات را مطابق سلیقه خود طراحی کرده و الزامات مطرح شده را نادیده بگیرد.
 
به همین دلیل لازم است مجلس شورای اسلامی نسبت به ایفای نقش متناسب با جایگاه حقیقی خود که به فرموده امام خمینی (ره) "مجلس در راس امور است" اهتمام ورزد و طرح دولت حتما از مسیر مجلس بگذرد.
 
ان شاءالله با تصمیم درست و قاطع و در نظر گرفتن نظرات کارشناسان مانع سخت تر شدن شرایط زندگی و کوچک تر شدن سفره مردم شوید و در صحرای محشر سربلند باشید.
 
همچنین امید است نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی علاوه بر در نظر گرفتن نکات کارشناسان نسبت به شفاف کردن نظراتشان در مورد این طرح از طریق گفت و گو با مردم و رسانه ها اقدامات مقتضی انجام دهند.
 و من الله توفیق
 
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بندرعباس
بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس
بسیج دانشجویی دانشکده فنی شهید کرانی بندرعباس
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید بهشتی بندرعباس
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس فاطمه الزهرا بندرعباس
بسیج دانشجویی دانشگاه علمی کاربردی میناب
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد قشم
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد میناب
بسیج دانشجویی دانشکده فنی آیت الله خامنه ای میناب
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی رودان
بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی جزیره هرمز
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور میناب
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور رودان
بسیج دانشجویی مجتمع آموزش عالی میناب
بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی آزاد اسلامی قشم
بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس زینب کبری رودان
بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور جاسک
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  عطرافشانی گلزار شهدای بندرعباس  
  سپاه در بندرعباس پتروپالایشگاه می‌سازد
  دستگیری ۴نفر از عاملان گروگانگیری در هرمزگان
  ساعات فعالیت پایگاه‌های انتقال خون در هرمزگان افزایش یافت
  تخلیه محموله 70هزارتنی ذرت در بندر رجایی
  توزیع 1000 یخچال اهدایی رهبر معظم انقلاب در بشاگرد
 
پر بحث ترین ها
  کرونا در هرمزگان جان 5 نفر را گرفت/ فوتی‌ها به 748 نفر رسید
  ۲۱۹۳ مدرسه هرمزگان به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند
  بهترین تبلت‌ها برای کلاس‌های آنلاین دانش‌آموزان
  عمان هم با تل‌آویو توافق خواهد کرد؟
  پمپئو: زمان حل اختلافات در خلیج فارس است
  روبان افتخار جشنواره بین‌المللی عکس هیپا به عکاس قشمی رسید  
  در «پاتل تازیان» چه خبر است؟/ زمین‌خواری 20 هکتاری در سایه غفلت مسؤولان!
  بسیج دانشجویی هرمزگان: وزارت خارجه در برابر توهین به ساحت رسول خدا منفعل نباشد
  تاکسیرانان برای دریافت وام 6 میلیونی کرونا به بانک مراجعه کنند
  آمریکا شکایت ایران درباره نقض عهدنامه مودت را رد کرد
  منوچهر ضیایی: تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه هرمزگان و مرکز نوآوری تعاون هرمزگان امضا شد
  اطلاعیه قطعی آب بندرخمیر و برخی از مناطق غرب بندرعباس
  دیدار اعضای نهاد«دیده بان شفافیت و عدالت» با نماینده ولی‌فقیه در هرمزگان
  آشنایی با آئروژل گرافن سبک‌ترین ماده جهان  
  چالش‌های اصولگرایان برای انتخابات
  به غلامی تو مشهور جهان شد حافظ
  دستگیری ۴نفر از عاملان گروگانگیری در هرمزگان
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار