صفحه اول    درباره ما    تماس    پیوندها  
چهارشنبه، 7 آبان 1399 - 00:07   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  تحویل 21دستگاه تراکتور به مددجویان هرمزگانی  
  وضعیت ورزش رودان عرق شرم دارد
  تذکر جباری به وزیر نفت
  3 شهر هرمزگان در وضعیت قرمز «کرونا»/ کیش هم قرمز شد
  دوباره پاییز و زمستان دوباره سرما و بی نفتی
  بازدید نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی
  تلاش ۷۲ساعته برای نجات شناور سانحه دیده درآبهای کشور امارات
  بستری 38 بیمار جدید کرونایی در 5 آبان در هرمزگان/ فوت 3 نفر
  جابجایی ساختمان شوراهای حل اختلاف بندرعباس
  تنفس در هوای مرگ!
  حراست از اراضی سواحل مکران ضروری است/ انتقال محل صادرات نفت خام به جاسک اقدامی راهبردی است
  کرونا 5 آبان|۳۳۷ هموطن دیگر جان باختند
  مضرات افزایش نرخ بلیت هواپیما برای استان‌های دور از مرکز است
  پهلوگیری کشتی 14500کانتینری در بندرشهیدرجایی
  پیشنهاد تشکیل فرماندهی متمرکز امنیت سایبری
- اندازه متن: + -  کد خبر: 42658صفحه نخست » اخبار مهمیکشنبه، 6 مهر 1399 - 23:02
ناگفته‌های فرمانده از پل خیبر به عنوان طولانی‌ترین پل شناور نظامی جهان
فرمانده تیپ پشتیبانی و مهندسی جنگ 57 فجر جهادسازندگی آذربایجان شرقی پل خیبر را شاهکار مهندسی قرن ۲۱ دانست و گفت: در ارتباطات حتی امروز در هیچ جای دنیا سراغ نداریم که پلی شناور به طول ۱۴ کیلومتر روی آب در نیزار و باتلاق بزنند.
  
به گزارش جنوب ایران نیوز، محمدامین رئوف فرمانده تیپ پشتیبانی و مهندسی جنگ 57 فجر جهاد سازندگی آذربایجان شرقی و از جهادگران جانباز در هفتمین روز  هفته گرامیداشت دفاع مقدس و چهلمین سالگرد دفاع مقدس  اظهار داشت: شهداء دوران دفاع مقدس با کمترین امکانات و تنها با توکل به خدا و همت و تلاشی مضاعف در برابر اشغالگران بعثی ایستادند و اکنون نیز همه ما باید با تمام توان خود را برای تحقق آرمانهای شهدا بکار بندیم.
 
وی با اشاره به نقش سازنده و مهم مردم استان آذربایجان شرقی در دوران دفاع مقدس گفت: در این عرصه نیز تیپ پشتیبانی و مهندسی جنگ 57 فجر جهادسازندگی آذربایجان شرقی با انجام فعالیت های مختلف نقش مهمی را در پشیبرد اهداف دفاع مقدس ایفا کرد و با رشادت ها و فداکاری های خود در طول دوران 8 سال دفاع مقدس توانست سهم ارزنده ای در پیروزی های رزمندگان اسلام داشته باشد.
 
 اجرای شاهکارهای مهندسی در جریان هشت سال دفاع مقدس
 
رئوف یکی از مهم‌ترین مباحث در خصوص دستاوردهای عظیم دفاع مقدس را نقش مهندسی جهاد سازندگی و اجرای شاهکارهای مهندسی در جریان هشت سال دفاع مقدس عنوان نمود و با بیان خاطراتی از دوران هشت سال نبرد تحمیلی و ایثار و تلاش رزمندگان گفت: یکی از مسائل مهم حفظ جزایرمان بود و اینکه بتوانیم برای رزمندگان کمکلجستیک و پشتیانی برسانیم و اینجا نقش جهادسازندگی و مهندسی مشخص می‌شود بچه‌های مهندسی خوش فکر که شاهکارهای مهندسی را خلق کردند آمدند در تلاقی خیبر و پلی به طول ۱۴ کیلومتر بدون پایه و شناور روی آب ایجاد کردند و حقیقتاً عظمتی به پا شد.
 
وی پل خیبر را شاهکار مهندسی قرن ۲۱ دانست و گفت: در ارتباطات حتی امروز در هیچ جای دنیا سراغ نداریم که پلی شناور به طول ۱۴ کیلومتر روی آب در نیزار و باتلاق بزنند.
 
 
این فرمانده جهادگر دفاع مقدس اضافه کرد: رزمندگان ما برای هدفشان نیاز به پشتیبانی داشتند و پل خیبر را احداث کردند و طوری ساخته شد که هر کدام از قطعات پل ۶ تن وزن را تحمل می‌کند و می‌توان ماشین و تدارکات و مهمات و نفر نفر کمکی و... جابجا کرد.
 
وی سرلشگر شهید مهندس بهروز پورشریفی فرمانده مهندسى رزمی وزارت جهاد سازندگى(سابق) را از جهادگران با افتخار دفاع مقدس دانست و گفت: مدال افتخار سنگر سازان بی سنگر از آن این شهید گرانقدر است و ایشان آمد برای طراحی پل و همه مهندسان کشور را برای ساخت این پل و حمل آن از جزیره مجنون و احداث و نصب پل تا دل دشمن همراهی کرد.
 
رئوف با ادامه توضیحات افزود: به لطف خدا پل خیبر توسط رزمندگان ساخته شد و با قوت تمام توان رزمندگان ما جزایر را حفظ کردند در حالیکه قبل از آن فرماندهان بزرگ سپاه و فرماندهان عملیاتی سپاه و شهید مهدی باکری و شهید همت و حسین خرازی و همه ناامید و مایوس از اینکه در اثر پاتک‌های سنگین دشمن جزایر از دست رزمندگان برود. 
 
 
وی با اشاره به نقش بسیار مهم مهندسی در پیشبرد اهداف دفاع مقدس اظهار داشت: پل خیبر با 6 متر طول و ۲۵۰۰ قطعه و اسکلت اصلی آن از تیرآهن نمره ۱۴ به صورت لانه زنبوری و با استفاده از فوم ساخته شد در دوطرف پل دو بال برای اینکه تحمل بار بیشتر شود زده شد و اولین بار در کشور در ورزشگاه آزادی نمونه این پل استفاده شد و امتحانش را پس داد و بعد دستور ساخت ان توسط جهادگران داده شد.
 
رئوف گفت: پس از ساخته شدن پل خیبر رزمندگان قوت قلب گرفتند و دشمن با تمام توان وارد شد به فکر بازپسگیری جزایر افتاد اما رزمندگان ما حسین وار برای بازپسگیری جزایر جنگیدند در خیبر جنگ با طبیعت و عبور از باتلاق و نیزار و ۱۴ کیلومتر بعد در سنگرهای عراقی بود عراقی ها جزایر را پر از توپخانه‌ها کرده بودند اما جاده سید الشهدا نیز طراحی شد و این جاده درست به موازات پل خیبر ۱۴ کیلومتر زده شد روی هور العظیم در عرض ۷۲ روز به طول ۱۴ کیلومتر و عرض ۱۸ متر ایجاد شد و ۱۰۰۰ کمپرسی برای انتقال شن و ماسه از ده کلیومتری می‌آمدند و داخل باتلاق می‌ریختند تا پر و اشباع شود با هر کمپرسی خاک یک سانت جلو می‌رفتیم در روز ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر بیشتر نمی شد کار کرد اما رزمندگان ما  سه شیفت و شبانه هم کار کردند. 
 
رئوف افزود: در روز ولادت اباعبدالله(ع) رزمندگان ما حسین وار در مقابل دشمن ایستادند و جاده سید الشهدا را احداث کردند و توپ و سلاح و مهمات وارد توپخانه شد و جزایر حفظ شد.
 
وی بیان کرد: امام(ره) یک بار دستور مستقیم شکست حصر آبادان را دادند و وقتی شکسته شد بسیار خوشحال شدند و در جریان محاصره سوسنگرد دستور شکست محاصره را دادند و  من افتخار داشتم پا به پای شهید چمران عملیات چریکی انجام و محاصره شکسته شد و دشمن نه تنها به اهواز نرسید و به خاطر افتخارات مهندسی در همان جا زمین‌گیر شد سوسنگرد را هم از دست داد و تمام توانش را گذاشت که آبرویش را در سطح بین الملل حفظ کند و در مقابل صدام هر چه در توان داشت در جزیره گذاشت.
 
 
رئوف افزود: آن موقع وزیر دفاع عراق گزارش داد که بیش از یک میلیون گلوله  و خمپاره و توپ بر جزایر مجنون کشیده است و  در هر مترمربع بیش از هزار گلوله و خمپاره و توپ زده بود اما رزمندگان ما ماندند و جزایر را حفظ کردند.
 
وی افزود: فرماندهان عالی جنگ خودشان را حاضر کردند و مهندسی جنگ آنجا بود که به داد رزمندگان رسید به داد ملت و کشور رسید و جاده سیدالشهدا با موفقیت احداث شد و جزایر در دست رزمندگان باقی ماند. 
 
رئوف گفت: یک خشت دیگر از افتخارات جهاد سازندگی پل بعثت است، این پل در عملیات فاو روی اروندرود احداث شد دشمن در خاک خودش نشسته بود ما را متهم می‌کرد که جنگ طلبیم و صلح را قبول نمی‌کنیم در خاک ما نشسته بود و موشک می زد و از فاو، دجله و جاهای دیگر ما را تهدید می کرد اما رزمندگان آنجا را اراده کردند و گلوگاه دشمن گرفته شد.
 
وی گفت: وقتی فاو را گرفتیم گلوی عراق را فشار دادیم و نتوانست صادرات کند رودخانه اروند رودخانه‌ای خشن و طغیانگر بود ۷۲ کیلومتر در ساعت سرعت آب و عرضش از ۱۸۰۰به بالا شروع می‌شد و در ۲۴ ساعت ۴ بار جزرومد داشت و آب ۵ متر بالا می‌آمد.
 
رئوف اظهار داشت: جوانان و رزمندگان دلاور و غواصان گمنام جان خود را کف دستشان گرفتند آنان پیرو حسین بودند غواصان ما ۹۰۰ بار عرض رودخانه اروند را رفت و آمد می‌کردند تا جاییکه از سنگرهای عراقی وسیله آوردند اما گره کار در مهندسی جنگ بود چون ما می توانستیم فاو را بگیریم و گرفتیم اما چطور لجستیک و حفظش کنیم و اگر عقبه و پشتیبانی ما درست نباشد این همه زحمت و شهید دادنها به هدر می‌رفت.
 
وی افزود: روی رودخانه طغیانگر اروند رود پل بعثت را زدند پل خیبر در هورالعظیم و عملیات بدر جواب داد اما در اروند که رودخانه‌ای طغیانگر است جواب نداد لذا بچه‌های جهاد همت کردند و پل ها را نصب کردند از لوله های قطور از کف رودخانه استفاده شد مثل لانه زنبور کنار هم و یکی یکی بالا آمدند و روی آب نگه داشته شد.
 
 
رئوف اظهار داشت: اروند در طرف ایران در عملیاتهای بعدی که غنائم بدست آوردیم پای کار را در فاو کشیدیم و سنگین ترین سلاح‌ها را بر سر دشمن می ریختیم. اما گره کار در مهندسی بود پل در اروند رود پلی محکم برای انتقال لجستیک و مهمات بود و با احداث آن معادلات به دست رزمندگان افتاد و فاو در دست رزمندگان ماندگار شد.
 
این فرمانده جهادگر دفاع مقدس با بیان اینکه دشمن زبون با تمام توان و با زبده ترین نیروها و تلاش نتوانست موفق شود گفت: این خشت‌های موفقیت به چه قیمتی بدست آمده چه زحمت‌هایی کشیده شد و توانستیم ۸ سال دفاع مقدس را مدیریت کنیم و با مهندسی جنگ با افتخار و با سربلندی در کنار رزمندگان پا به پای آنان بودیم.
 
فرمانده تیپ پشتیبانی و مهندسی جنگ 57 فجر جهاد سازندگی آذربایجان شرقی گفت: توفیقات ۸ سال دفاع مقدس نتیجه اخلاص و معنویت و  فداکاری رزمندگان جهادگر و طرحها و ایده‌های نو و ابتکارات آنان بود که غیرممکن ‌ها را با توکل بر خدا و بصیرت و آگاهی ممکن کردند.
 
وی افزود: اکنون برای اینکه مشکلات کشور به نتیجه برسد باید جوانان همانند دوران دفاع مقدس افتخار آفرینی کنند و از فکر و تحقیقات و تلاش خود برای کشور مایه بگذارند زیرا وظیفه سنگینی بر دوش ما است.
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  حراست از اراضی سواحل مکران ضروری است/ انتقال محل صادرات نفت خام به جاسک اقدامی راهبردی است
  هنوز تصمیم قطعی در مورد امامت جمعه میناب گرفته نشده است
  نتایج انتخابات هیأت مدیره انجمن علمی حقوق اساسی هرمزگان اعلام شد
  پیشنهاد تشکیل فرماندهی متمرکز امنیت سایبری
  پهلوگیری کشتی 14500کانتینری در بندرشهیدرجایی
  مضرات افزایش نرخ بلیت هواپیما برای استان‌های دور از مرکز است
  کرونا 5 آبان|۳۳۷ هموطن دیگر جان باختند
  بستری 38 بیمار جدید کرونایی در 5 آبان در هرمزگان/ فوت 3 نفر
  جابجایی ساختمان شوراهای حل اختلاف بندرعباس
  تنفس در هوای مرگ!
  بازدید نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی
  3 شهر هرمزگان در وضعیت قرمز «کرونا»/ کیش هم قرمز شد
  تذکر جباری به وزیر نفت
  وضعیت ورزش رودان عرق شرم دارد
 
پر بحث ترین ها
  وزارت خارجه: همه محدودیت‌های انتقال اقلام تسلیحاتی به و از ایران به صورت خودکار خاتمه یافت
  تالارهای پذیرایی هرمزگان مجوز فعالیت گرفتند
  سهم هرمزگان از بزرگ‌ترین آبشیرین‌کن ایران چقدر است؟
  حال 15 بیمار کرونایی در هرمزگان وخیم است
  انتقاد رییس کل دادگستری به عدم اجرای احکام کمیسیون ماده 100 شهرداری
  یادداشت| ضرورت ایجاد ارتباط میان نخبگان هرمزگانی و مرکز پژوهش‌های مجلس
  حمایت قاطع دستگاه قضایی از گزارشگران فساد
  امروز نام «شهید سلیمانی» سند عزت‌طلبی در دنیاست/ پشت سر ورزشکاران و عزت‌مندان گام برمی‌دارم
  برقراری پرواز گرگان - بندرعباس - گرگان از 7 آبان
  سردار حجازی: اگر آمریکا امن‌تر شده چرا پیام می‌دهد و خواهش می‌کند که به او فرصت دهیم؟
  شلوغی ساحل شهر بندرعباس با وجود شیوع کرونا  
  حادثه در کارخانه پودر ماهی در سوزای قشم/ فوت 4 کارگر/ دستگیری رییس شرکت و پلمپ کارخانه
  یک هرمزگانی رتبه دوم بورد تخصصی دندانپزشکی کشور را بدست آورد
  پاسخ ایران به تهدیدات تل‌آویو از مبدأ خلیج فارس
  کشف محموله بزرگ فیلتر آب قاچاق در هرمزگان
  شاعران هرمزگان به روشنای خاطره‌ها می‌آیند
  تحویل 21دستگاه تراکتور به مددجویان هرمزگانی  
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار