جمعه، 26 دی 1399 - 20:32   
  تازه ترین اخبار:  
آخرین عناوین
  ظلم نوچگان قدرت به بومی گرایی
  زائری
  میرحسینی: اعتراض اساتید دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بی اساس است
  ما را چه میشود؟!
  توزیع 1800 بسته معیشتی توسط موسسه خیریه آبشار عاطفه‌ها از ابتدای امسال در هرمزگان  
  فروش سیمان‌های تاریخ مصرف گذشته در هرمزگان/ کدامین بناها با این سیمان‌ها ساخته شده است؟
  تصادف اتوبوس بندرعباس به جاسک با شتر
  آمادگی کامل هرمزگان برای هجوم احتمالی ملخ‌ها
  «دنا» در آستانه پیوستن به ناوگان نیروی دریایی ارتش+عکس
  روایت معاون استاندار از اقدام اداره کل اطلاعات هرمزگان در جلوگیری از خروج 5700 راس دام زنده
  مقصر گرانی‌ها در کشور بانک مرکزی است
  یادداشت| انتقام هوشمندانه موجب بازدارندگی بالا خواهد بود
- اندازه متن: + -  کد خبر: 42678صفحه نخست » تازه ترین عناوینیکشنبه، 13 مهر 1399 - 11:12
سانسور هاشمی و انتقاد تند سید حسن خمینی
اظهارات سیدحسن خمینی در حالی صورت گرفته است که امسال نیز همچون سال‌های گذشته در سالگرد گرامیداشت هفته دفاع مقدس نقش هاشمی رفسنجانی به عنوان فرمانده جنگ و جانشین فرماندهی کل قوا و میرحسین موسوی نخست وزیر آن دوران توسط متولیان و رسانه‌های رسمی حذف شد.نادیده گرفتن و حذف نقش هاشمی در گزارشات و مصاحبه‌ها و فیلم‌ها و تصاویر توسط متولیان و برخی رسانه‌های رسمی تنها به امسال تعلق نداشت. در ابتدا راویان مغرض تنها به ایجاد شبهه و خدشه در تصمیم گیری‌های کلان دفاع مقدس از سوی فرمانده جنگ می‌پرداختند، اما در روندی تدریجی حالا به انکار فرماندهی جنگ توسط هاشمی رفسنجانی و حذف نقش او در جنگ می‌پردازند. این افراد با آمیختن مسائل سیاسی و جناحی، با کاهش یا حذف نقش کلیدی هاشمی رفسنجانی، دست به تحریف وقایع دفاع مقدس می‌زنند.اما این تنها هاشمی نیست که از تاریخ جنگ هشت ساله حذف می‌شود بلکه میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر آن مقطع نیز مورد بی‌مهری واقع شده است. گویا هر آنچه از تاریخ جنگ که نامی از چهره‌هایی دارد که مورد علاقه گروهی خاص نیستند یا حالا محصور شدند باید به حاشیه برود. این رویه امسال چنان بود که در مراسم تجلیل از فرماندهان دفاع مقدس هیچ عکس یا اشاره‌ای به هاشمی رفسجانی صورت نگرفت.آنچه موجب واکنش تند چهره‌هایی چون سید حسن خمینی شد.
  
سید حسن خمینی در اظهاراتی نسبت به تحریف جنگ تحمیلی انتقاداتی تند مطرح کرد و گفت: به نظر من این تحریف نیست، مضحکه است که قصه جنگ را بگوییم و نگوییم فرمانده جنگ آقای هاشمی بود و نگوییم نخست وزیرش چه کسی بوده است، بنیاد شهیدش را چه کسی اداره کرده است و تنها به گروهی خاص بسنده کنیم. در جنگ همه بودند و همین رمز توفیق بود.

به گزارش نگاه جنوب ایران نیوز، اظهارات سیدحسن خمینی در حالی صورت گرفته است که امسال نیز همچون سال‌های گذشته در سالگرد گرامیداشت هفته دفاع مقدس نقش هاشمی رفسنجانی به عنوان فرمانده جنگ و جانشین فرماندهی کل قوا و میرحسین موسوی نخست وزیر آن دوران توسط متولیان و رسانه‌های رسمی حذف شد.

این در حالی بود که رهبر انقلاب در اولین روز از هفته دفاع مقدس در دیداری تصویری با فرماندهان نظامی و ایثارگران هشت سال جنگ تحمیلی خطاب به ملت ایران گفتند: قبول قطعنامه که امام به آن جام زهر گفتند، کار عاقلانه و مدبرانه‌ای بود، که اگر اینطور نبود امام آن را نمی‌پذیرفت. این کار در آن مقطع باید انجام می‌گرفت. ما از نزدیک شاهد بودیم و می‌دیدیم که چه دارد می‌گذرد. باید مراقب تحریف‌ها در این مورد بود.

اظهاراتی که به عنوان دفاع غیرمستقیم از هاشمی رفسنجانی فرمانده جنگ تعبیر شد. چنانچه جمهوری اسلامی نوشت: «این بیانات اگر چه در حقیقت دفاع از فرماندهی عالی حضرت امام خمینی رحمةالله‌علیه در جنگ تحمیلی بود، ولی بطور غیرمستقیم دفاع از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فرمانده مظلوم جنگ هم بود ودر نهایت خط بطلان بر این تهمت و تحریف بود که «گویی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی جام زهر را به امام خوراندند.»

تحریف وقایع مربوط به جنگ تحمیلی فقط مربوط به امسال نبود بلکه در سال‌های گذشته نیز رخ می‌داد چنانچه هاشمی رفسنجانی چندی پیش از فوتش، در دیدار با گروهی از آزادگان در پاسخ به گلایه حاضران مبنی بر این که چرا در قبال تلاش عده‌ای برای تحریف تاریخ دفاع مقدس و انتساب حرف‌های غیر واقعی به جنابعالی سکوت می‌کنید؟ می‌بینید افتخارات شما را در دفاع مقدس به نام دیگران ثبت می‌کنند؛ در پاسخ گفته بود: از حرف‌های تفرقه انگیز دوری می‌کنم، البته می‌دانم حقیقت پنهان نمی‌ماند و نمی‌توان با اغراض سیاسی، غبار شبهه بر جان نثاری و جانبازی‌های جوانان افکند.
 
پسِ پشت انتقادات تند سیدحسن

فرمانده هشت سال دفاع مقدس همچنین تاکید کرده بود برخی تحریف‌ها توسط افراد کم اطلاع یا بی‌اطلاع از دوران دفاع مقدس قابل تحمل است، ولی تحریف توسط افرادی که در جریان وقایع دفاع مقدس و حتی دادگاه‌های نظامی پایان دوران جنگ هستند و اکنون به دلایل اغراض سیاسی، حقایق را وارونه جلوه می‌دهند تاسف انگیز و قابل تامل است.

نادیده گرفتن و حذف نقش هاشمی در گزارشات و مصاحبه‌ها و فیلم‌ها و تصاویر توسط متولیان و برخی رسانه‌های رسمی تنها به امسال تعلق نداشت. سه سال پیش بود که یکی از همین متولیان به صراحت در سیمای جمهوری اسلامی گفت: هاشمی رفسنجانی فرمانده جنگ نبوده است و نماینده حضرت امام در جبهه بودند.
پسِ پشت انتقادات تند سیدحسندر ابتدا راویان مغرض تنها به ایجاد شبهه و خدشه در تصمیم گیری‌های کلان دفاع مقدس از سوی فرمانده جنگ می‌پرداختند، اما در روندی تدریجی حالا به انکار فرماندهی جنگ توسط هاشمی رفسنجانی و حذف نقش او در جنگ می‌پردازند. این افراد با آمیختن مسائل سیاسی و جناحی، با کاهش یا حذف نقش کلیدی هاشمی رفسنجانی، دست به تحریف وقایع دفاع مقدس می‌زنند. اما این تنها هاشمی نیست که از تاریخ جنگ هشت ساله حذف می‌شود بلکه میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر  آن مقطع نیز مورد بی‌مهری واقع شده است. گویا هر آنچه از تاریخ جنگ که نامی از چهره‌هایی دارد که مورد علاقه گروهی خاص نیستند یا حالا محصور شدند باید به حاشیه برود.

این رویه امسال چنان بود که در مراسم تجلیل از فرماندهان دفاع مقدس هیچ عکس یا اشاره‌ای به هاشمی رفسجانی صورت نگرفت. آنچه موجب شد تا مسیح مهاجری در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی به آن واکنش نشان بدهد: حذف کامل نام، تصویر، فیلم، سخن و اقدامات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نمونه دیگر این نوع تحریف خطرناک تاریخ دفاع مقدس است. در همین مراسم تجلیل، حتی یک عکس از آقای هاشمی رفسنجانی که فرمانده جنگ بود و مقدمات همان پذیرش عاقلانه و مدبرانه قطعنامه را فراهم کرده بود، دیده نشد. در گزارش رئیس ستاد نیرو‌های مسلح نیز حتی اشاره‌ای به آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از فرماندهان واجب‌التکریم وجود نداشت درحالی که هاشمی رفسنجانی برجسته‌ترین نقش را در دفاع مقدس داشت.

وی در ادامه با اشاره به نقش رسانه ملی و دستگاه‌های رسمی تدوین تاریخ دفاع مقدس در تحریق وقایع جنگ تحمیلی نوشت: آن‌ها متأسفانه این ظلم را به تاریخ ایران و تاریخ دفاع مقدس روا می‌دارند بطوری که آقای هاشمی رفسنجانی در نمایشگاه‌ها و موزه‌های دفاع مقدس و یادواره‌ها و همایش‌ها هم سانسور می‌شود. تأسف بالاتر اینست که علاوه بر حذف، حتی تهمت و دروغ نیز نثار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی می‌کنند. اینان، مرتکب خائنانه‌ترین نوع تحریف می‌شوند و از این واقعیت غافلند که مردان خدوم و خداجو از حافظه تاریخ محو نمی‌شوند و خدای متعال نیز به وعده خود درباره آن‌ها که فرمود «إِنَ�' اللَ�'هَ یُدَافِعُ عَنِ الَ�'ذِینَ آمَنُوا إِنَ�' اللَ�'هَ لَا یُحِبُ�' کُلَ�' خَوَ�'انٍ کَفُورٍ» (حج ۳۸) عمل خواهد کرد.

خوراندنِ جام زهر قطعنامه
امسال گر چه با سخنان رهبری و مدبرانه خواندن پذیرش قطعنامه حملات علیه هاشمی رفسجانی کمتر شد، اما باز هم بودند کسانی که در این باره شبهه ایجاد کنند و او را مسئول خوران جام زهر به امام معرفی کنند. چنانچه یک رسانه تندرو با این ادعا که «پذیرش قطعنامه مدبرانه بود، اما تحمیل آن غیرمسئولانه» تلاش کرد به نوعی از فصل‌الخطاب رهبری عبور کند تا بار دیگر بتواند تهمت‌های خود علیه هاشمی رفسنجانی را تکرار کند.

همین اقدامات باعث شد تا محسن هاشمی رفسجانی رییس شورای شهر تهران، در حساب توییتری خود در رشته توئیتی بنویسد: «یکی از تحریفاتی که در تاریخ معاصر ما صورت گرفته، مقدس کردن جنگ و ننگ آمیز نمایاندن صلح به اسم اسلام است تخریب صلح جویان و تقدیس جنگ طلبان، ظلم به امام، انقلاب و تحریف تاریخ است، موضوعی که در سخنان اخیر رهبری به آن تذکر داده شد و ایشان پذیرش قطعنامه وصلح را مدبرانه توصیف کردند.»

وی افزود: «در اسلام، جنگ زشت‌ترین پدیده‌هاست که حتی الامکان باید از آن اجتناب کرد. خشونت و ریختن خون انسان‌ها، حتی اگر درجبهه دشمن باشد، مطلوب نیست و سیره پیامبر و امیرمومنان نشان می‌دهد که بیشترین تلاش را در اجتناب از جنگ و خونریزی بکار برده و حتی پیروزی که با ریختن خون دشمن بدست می‌آمد، برایشان تلخ بود. علی (ع) پس از پیروزی در جنگ جمل بجای شادمانی گریست و پس از پیروزی در جنگ نهروان، بجای تبریک، حسرت و اندوه خود را بر زبان آورد.»

هاشمی صلح را زیباترین و مقدس‌ترین پدیده انسانی نامید که قرآن از آن با عنوان خیر مطلق نام می‌برد. او در ادامه آورد: «در این نگاه، دفاع را نیز نباید جنگ ارادی دانست، دفاع تلاشی است برای دستیابی به صلح پایدار است که حقوق همه ذینفعان و صاحبان حق در آن تامین شود و طبیعی است، برای این صلح باید متجاوز به جایگاه اولیه خویش بازگردد. براساس این منطق انسانی و اسلامی، دفاع ملت ایران در جنگ تحمیلی، خواستی صلح جویانه و نه رفتاری جنگ طلبانه بود که به نتیجه و موفقیت نیز رسید و صلحی پایدار را که هم اکنون نیز پس از ۳۰ سال از آن بهره‌مند هستیم را به ارمغان آورد.»

مسیح مهاجری نیز به عنوان نمونه دیگری از تحریف دفاع مقدس به این موضوع اشاره کرد و نوشت: «تلاش گسترده جمعی از عناصر حاضر در جبهه‌ها و مطلع از جزئیات وقایع دفاع مقدس تا پذیرش قطعنامه است که خوشبختانه رهبر انقلاب اسلامی در سخنانشان، به آن پاسخ دادند و با عاقلانه و مدبرانه دانستن پذیرش قطعنامه، خط بطلانی بر این توطئه کشیدند. افرادی که پذیرش قطعنامه را خیانت معرفی می‌کردند، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و بعضی از مسئولین آن سال‌ها را آماج حملات خود قرار می‌دادند، ولی هدف اصلی آن‌ها امام بود، اما از ترس خشم مردم و برای مصون نگهداشتن خود از برخورد افکار عمومی و طرد شدن از جامعه لبه تیز حملات خود را متوجه این افراد مظلوم می‌کردند.»

هاشمی رفسنجانی فرماندهی باهوش و با تدبیر بود
هاشمی رفسنجانی در زمان حیاتش هیچگاه به نقش خود در دفاع مقدس حتی در حد اشاره هم نپرداخت، اما تنها بر روایت واقعیت‌های جنگ توسط همه افراد فارغ از دسته بندی‌های جناحی و حزبی تأکید داشت. آنچه تاکنون از سوی برخی افراد با اهداف جناحی و گروهی نادیده گرفته شده است.

این در حالی است که به گزارش جمهوری اسلامی، سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا پس از درگذشت هاشمی‌رفسجانی فرمانده هشت سال جنگ تحمیلی، گفته بود: «همه فرماندهان ارتش و سپاه بر این باوریم که هاشمی رفسجانی در عرصه‌های دفاع و امنیت، فرماندهی بسیار شجاع، باهوش و صاحب تدبیر بودند و شخصیت جامعی بود که در همه عرصه‌های دفاعی، امنیتی و سیاست خارجی، اقتصادی و فرهنگی مسئولیت‌های بسیار مهمی بر عهده داشت و صاحب تفکر بود.»

وی همچنین اظهار کرده بود: «در عرصه دفاعی و امنیتی، ایشان به نیابت امام (ره) فرماندهی همه نیرو‌های مسلح و رزمندگان را بر عهده داشت. خاطرم هست که در ۱۸ دی ماه یکی از سال‌های جنگ ما در قرارگاه خاتم الانبیا (ص) در غرب کارون جمع شده بودیم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای عملیات کربلای ۵ که یکی از بزرگترین عملیات‌ها محسوب می‌شد تصمیم گیری کردند. در همان جلسه که تا ساعت ۲ بامداد به طول انجامید ما به فکر بلند و قدرت تصمیم گیری ایشان پی بردیم. همه فرماندهان ارتش و سپاه بر این باوریم که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه دفاع و امنیت در طول هشت سال دفاع مقدس فرمانده‌ای بسیار شجاع، باهوش و صاحب تدبیر بود. ایشان به گونه‌ای تصمیم گیری می‌کرد که واقعا سبب شکست دشمن می‌شد.»
 
حسین علایی، نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه نیز در میزگردی که با حضور حسین‌الله کرم برگزار شد، تأکید کرد که «بزرگ‌ترین کار هاشمی رفسنجانی در جنگ، اعلام استراتژی جنگ جنگ تا یک پیروزی به جای جنگ جنگ تا رفع فتنه بود.»
 
علایی همچنین در گفت‌وگویی دیگر  در این باره می‌گوید: «آقای هاشمی‌رفسنجانی که فرمانده جنگ بود نگاهی واقع‌گرا به مسائل جنگ و کشور داشت و معتقد بود که باید جنگ را هرچه سریع‌تر با ناکام گذاشتن صدام تمام کرد تا بتوان به بازسازی خرابی‌ها و سازندگی ایران پرداخت؛ بنابراین همه رزمندگان معتقد به «جنگ‌جنگ تا پیروزی» بودند، اما راهبرد مسئولان کشور و فرماندهان سپاه و ارتش برای نیل به این هدف متفاوت بود. آقای هاشمی‌رفسنجانی با توجه به واقعیت‌های میدان جنگ و توانمندی‌های اقتصادی کشور به‌دنبال انجام یک عملیات بزرگ موفق و سرنوشت‌ساز بود تا بتوان با برتری در جبهه‌ها و بهره‌گیری از دستگاه سیاست خارجی به جنگ پایان داد.»
   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
پر بازدیدترین
  ظلم نوچگان قدرت به بومی گرایی
 
پر بحث ترین ها
  میرحسینی: اعتراض اساتید دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی بی اساس است
  ظلم نوچگان قدرت به بومی گرایی
  زائری
 
 
 
© جنوب ایران 1391
info@jonoubiran.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار